Czy dieta ketogeniczna jest naprawdę zdrowa?

Czy dieta ketogeniczna jest naprawdę zdrowa?

W ostatnich latach pojawił się prawdziwy szum na temat diety ketogenicznej. Pozwala to w dużej mierze uniknąć węglowodanów i zamiast tego konsumuje żywność o wysokiej zawartości białka i tłuszczu. W ostatnich latach ta forma odżywiania stała się niezwykle popularna i jeśli wierzyć reklamom, może zdziałać cuda. Ale czy wszystkie pozytywne rzeczy przypisywane diecie ketogenicznej są naprawdę prawdziwe? Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji badawczej.

Historyczny

Badania nad dietami ketogennymi trwają od dziesięcioleci, najstarsze sięgają lat dwudziestych XX wieku. W 1921 r. Amerykański lekarz przeprowadził badanie próbujące diety ketogennej w leczeniu epilepsji dziecięcej. Dieta ketogeniczna powinna zawierać tak mało węglowodanów, aby skutecznie naśladować stan na czczo. Badanie zakończyło się sukcesem i dziś ta forma odżywiania jest uznaną formą leczenia padaczki lekoopornej w dzieciństwie i różnych rzadkich zaburzeń metabolicznych, zwłaszcza zaburzeń metabolicznych węglowodanów.

Jaka jest dieta ketonowa?

Żywienie ketogenne prawie całkowicie wyklucza węglowodany. To zmusza organizm do spalania tłuszczu zamiast węglowodanów. I dokładnie tak się dzieje. Ilość spalanego tłuszczu gwałtownie rośnie wraz z dietą ketonową. Obecnie istnieją różne diety ketogenne, znane również jako niskowęglowodanowe.

Czy wszystko jest w porządku, bo po prostu spalasz więcej tłuszczu? Niestety nie, ponieważ nie tylko zwiększa spalanie tłuszczu, ale także ilość spożywanego tłuszczu. W rezultacie ogólna utrata tkanki tłuszczowej spowalnia. Ale jak to możliwe, gdy wiele osób traci na wadze dzięki tej diecie?

Dieta ketogeniczna i utrata masy ciała

Jeśli spojrzysz tylko na wagę, dieta niskowęglowodanowa wydaje się sukcesem. To, co dzieje się w ciele, opowiada inną historię. Przy diecie ketogenicznej utrata tłuszczu może spowolnić o ponad połowę, więc większość utraconej wagi to woda. Powodem, dla którego spala się mniej tłuszczu, jest prawdopodobnie to samo, co ludzie, którzy zaczynają pościć, spalają mniej tłuszczu: bez węglowodanów, preferowanego paliwa naszego organizmu, zaczyna spalać więcej własnego białka. To nie jest dobra wiadomość dla osób, które chcą schudnąć dzięki tej diecie.

Negatywne konsekwencje zdrowotne

Niestety, nie jest to jedyna zła wiadomość dla osób, które są ściśle ketogenne. W wielu badaniach zidentyfikowano inne problemy. W tym:

  • Ludzie, którzy stosują dietę ściśle ketogenną, mają niewystarczające spożycie 17 mikroelementów. 1
  • Dzieci, które były ketogenne, chorowały na szkorbut. 2 Inni nawet umarli z powodu braku selenu mineralnego. 3 (Niedobór selenu może prowadzić do nagłej śmierci sercowej.) Może to prowadzić do zaburzeń wzrostu u dzieci.
  • Złamane kości 4, kamienie nerkowe 5 i zaparcia 6 są częstsze przy odżywianiu ketogennym.
  • Wykazano również, że diety ketonowe zmniejszają bogactwo i różnorodność naszej flory jelitowej. 7
  • Ludzie, którzy stosują dietę ketogenną, spożywają dużo nasyconych kwasów tłuszczowych. Wszystkie te tłuszcze nasycone mogą mieć głęboki wpływ na serce: metaanaliza czterech badań kohortowych dotyczących diety, chorób i zgonów ponad ćwierć miliona ludzi wykazała, że osoby spożywające niskowęglowodany mają znacznie wyższe ryzyko śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny, co oznacza, że żyją znacznie krócej. 8 Na przykład dieta ketogeniczna prowadzi do zmniejszenia funkcji tętnic. 9
  • Wykazano, że dieta ketogenna ma również negatywny wpływ na wzrost mięśni podczas ćwiczeń. 10.

Wniosek

Dieta ketogeniczna może pomóc osobom mającym określone problemy (takie jak epilepsja). Do 30% wszystkich ludzi nie reaguje na leki dostępne w celu jego zwalczania. Jednak zawsze należy przeprowadzić analizę kosztów i korzyści. Znacznie zmniejszona liczba napadów z diety ketogennej i związane z nią korzyści przeważają nad ryzykiem, które może być związane z dietą ketogenną. Ale to nie znaczy, że dieta ketogeniczna jest odpowiednia dla wszystkich. Sytuacja badawcza jest jasna: dieta niskokaloryczna stwarza problemy dla zdrowych ludzi, którzy nie stosują tej diety w formie medycznej i stwarza długoterminowe zagrożenia dla zdrowia. Powinieneś więc pomyśleć dwa razy o niejedzeniu węglowodanów.

Źródła oferty

1 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20537171/
2 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18793598/
3 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19027591/
4 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17109786/
5 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1198735/
6 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25649120/
7 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30007242/
8 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23372809/
9 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19328268/
10 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28012184/