Zimowe warzywa - kapusta i jej "dzieci"

Przez bardzo długi okres czasu uważano kapustę za pożywienie osób biednych. Jej różne gatunki były bardzo ważnym składnikiem codziennego pożywienia . Szczególnie zimą, kiedy są niedobory świeżych warzyw , była kapusta jedynym dostępnym warzywem. Ona może być przechowywana w piwnicy bez utraty jej minerałów i witamin..

Rośliną pierwotną wszystkich gatunków kapusty jest Brassica oleracea, - kapusta warzywna zwana także kapustą ogrodową . którą nawet w dniu dzisiejszym można spotkać jako roślinę dzikorosnącą. Poprzez różne krzyżówki i dodatki zostały wyhodowane różne gatunki kapusty, uważane za bardzo odżywcze i bogate w witaminy oraz niesamowicie zdrowe. Dzięki ich siłom leczniczym znalazły stałe miejsce w prawie każdym ogródku ziołowym. Ponieważ kapusta zasługuje na naszą uwagę kulinarną, opisaliśmy dokładniej parę jej różnych gatunków, które szczególnie są istotne dla naszego zdrowia.

Kapusta biała jest najważniejszą wszystkich odmian kapusty. Ona ma sezon zwłaszcza jesienią i zimą i odznacza się bardzo wysoką zawartością witaminy C (46mg/100g) oraz substancji o działaniu antybiotycznym.

Kapusta czerwona zmienia jej kolor zależnie od wartości pH gleby, w której rośnie. W kwaśnej glebie wygląda raczej czerwono, w zasadowej - ma raczej niebieskawe zabarwienie. Jej kolory pochodzą od zawartych antocyjanów , które działają jako indykatory kwasowo - zasadowe. Poza tym są one wychwytyczami wolnych rodników , mają działanie hamujące zapalenia i wzmacniają system immunologiczny. Kapusta czerwona jest warzywem zimowym , bogatym w żelazo, minerały, cukier i olej musztardowy. Ona jest uboga w kalorie , ale posiada bardzo dużo błonnika- Poza tym jest bogata w askorbin , który, poprzez jej delikatne przygotowanie ,zamienia się w wit. C.

Jarmuż jest również typowym warzywem zimowym. On jest dzikorosnącą formą kapusty ogrodowej. Podobnie do kapusty białej zawiera bardzo dużo witaminy C (100 mg / 100 g). Ta zawartość zostaje zachowana podczas przechowywania i przygotowania . Dlatego jest on idealnym dawcom witaminy C zimą.

Romanesco jest odmianą kalafiora, pochodzącą z Włoch . Najcząściej jest jedzony gotowany i ma jeszcze wyższą zawartość witaminy C, aniżeli kalafior biały.

Brokuły mogą być spożywane na surowo lub gotowane. One są szczególnie bogate w minerały ( potas, wapń, fosfor, żelazo, cynk i sód) jak i witaminy: B1, B2, B6, E, kwas askorbinowy (witamina C) i karoten (witamina A) . One wyróżniają się ich działaniem przeciwrakotwórczym , ponieważ glukozynolany gromadzą indole i różne izotiocyjaniany.

Kalarepa jest bogata w potas, wapń, fosfor, magnez i żelazo. Ponadto, witaminy: C, A, B1, i niacynę . Jej smak jest uwarunkowany zawartością cukru, kwasów owocowych i glukozynolanów. Podczas użycia powinno się zawsze także używać jej liście. One wykazują podwójnie wysoką zawartość witaminy C , a karoten jest nawet 100 krotnie wyższy, wapń i żelazo 10 - krotnie w porównaniu z bulwą.

Brukselka smakuje jak sałata lub gotowane warzywa . Obok witaminy C , witamin kompleksu B, betakarotenu , kwasu foliowego , potasu , wapnia i żelaza zawiera bardzo dużo błonnika i fitochemikalie. One mogą zapobiegać powstawaniu wrzodów żołądka. Ponadto mają pozytywny wpływ na poziom cukru i cholesterolu oraz regulują trawienie w naturalny sposób.

Dalsi krewni rośliny Brassica to: kapusta głowiasta, kapusta ozdobna, kapusta włoska, kalafior, brokuły chińskie, rzepa, kapusta palmowa, rzepa, niebieska kalarepa.

Ale także do użytku zewnętrznego są używane zalety zdrowotne kapusty. Okłady z kapustą pomagają zapalnym stawom i reumatycznym schorzeniom.

Dlatego, dzięki w niej zawartym minerałom i witaminom, jest kapusta idealna dla diety odchudzającej. Kapuśniak zapewnia wspaniałe uczucie sytości bez kalorii!

Składniki kapuśniaku:

  • 1 główka kapusty
  • 1 kg marchewki
  • 6 cebul
  • 2 zielone papryki
  • 1 laska selera
  • 8 pomidorów obranych
  • pietruszka
  • Chili, papryka, kminek

    Warzywa umyć, obrać i pokroić na małe kawałki Gotować przez 5-10 minut,w co najmniej 5 litrach wody, a nastąpnie pozostawić na małym ogniu na 25 minut. Wtedy można wymieszać warzywa. Przed spożyciem doprawić przyprawami. Nie solić!
    Smacznego!