5 sposobów na przywrócenie zdrowia jelit po antybiotykach

5 sposobów na przywrócenie zdrowia jelit po antybiotykach

Antybiotyki to leki, które lekarze często przepisują nam, gdy jesteśmy chorzy. Powód jest prosty: wiele infekcji bakteryjnych można nimi dobrze wyleczyć. Jednak antybiotyki zabijają nie tylko „złe” bakterie, które sprawiły, że zachorowalismy, ale także wiele „dobrych”. Niezliczone bakterie, które krążą w naszych jelitach, wzmacniają nasz układ odpornościowy i wspomagają trawienie. One również są dotknięte - zwłaszcza jeśli flora jelitowa jest już osłabiona jednostronną lub niezdrową dietą.

Z tego powodu po zażyciu antybiotyków może wystąpić szereg konsekwencji zdrowotnych, od złego snu i problemów trawiennych po osłabioną ochronę immunologiczną lub problemy ze skórą. Aby do tego nie doszło lub problemy szybko zniknęły, powinieneś zwrócić uwagę na następujące pięć punktów, aby przywrócić równowagę flory jelitowej:

1. Jedz zupę

Zupa (na kościach) zawiera różnorodne składniki odżywcze, w tym niezbędne aminokwasy i minerały. Szczególnie dobre jest białko - glutamina. Badania wykazały, że wspomaga funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

2. Jedz sfermentowaną żywność

Sfermentowana żywność zawiera różnorodne bakterie, które wspierają zdrowie jelit. Dobrym pomysłem jest spożywanie dużej ilości sfermentowanej żywności po leczeniu antybiotykami. W ten sposób otrzymujesz „dobre” bakterie dla swoich jelit. Jedz więc dużo jogurtu, kombuchy, kefiru, kiszonej kapusty, marynowanych warzyw, miso, tempeh, natto czy kimchi - to tylko kilka przykładów. Wszystkie te pokarmy zawierają aktywne kultury bakteryjne, które pomagają przywrócić równowagę flory jelitowej.

3. Zrelaksuj się

Samopoczucie i poziom stresu wpływają na Twoje zdrowie bardziej niż myślisz. Jak wykazały badania, stres sprzyja rozwojowi „złych” szczepów bakteryjnych, co z kolei zmniejsza różnorodność mikrobiomu w jelicie, a tym samym ma negatywny wpływ. Zapewnij sobie więcej relaksu w codziennym życiu. Bardzo pomocne mogą być tutaj również regularne ćwiczenia relaksacyjne.

4. Jedz więcej błonnika

Bakterie probiotyczne w układzie pokarmowym do rozmnażania potrzebują odpowiedniego pożywienia, a większość z nich żywi się błonnikiem. Można je znaleźć w wielu naturalnych produktach spożywczych, tj.: jabłka, karczochy, banany, czosnek, pory, szparagi, produkty pełnoziarniste lub cebula.

5. Wypróbuj suplementy diety

Po leczeniu antybiotykami odzyskanie równowagi flory jelitowej może zająć trochę czasu. Probiotyczny suplement diety, który jest przyjmowany oprócz czterech opisanych już punktów, może przyspieszyć ten proces.

Przywrócenie zdrowia jelit

Jeśli złapałeś infekcję bakteryjną, zarazki chorobotwórcze zwykle wymierają po leczeniu antybiotykami. Ponieważ antybiotyki mają również negatywny wpływ na florę jelitową, ważne jest, aby dbać o nią po leczeniu. Z przedstawionymi pięcioma punktami, szybkie przywrócenie równowagi flory jelitowej nie powinno stanowić większego problemu.