Aqua jogging - to coś więcej niż trening regeneracyjny.

Aqua jogging to coraz bardziej popularniejsza forma aktywności fizycznej. Jest to ciekawa metoda łagodnego treningu przy kontuzjach dla biegaczy, o czym wiedzą jednak nieliczni.

Starsze panie, które w wygodny sposób poruszają się po wodzie i plotkują. W taki o to sposób można również wyobrazić sobie ten rodzaj sportu, jednak aqua jogging jest w rzeczywistości bardzo meczący. Nawet doświadczeni miłośnicy biegania mogą zwiększyć wytrzymałość, wydolność i szybkość. Również ta forma treningu jest idealna dla osób, które pragną zgubić zbędne kilogramy, ponieważ spala więcej kalorii niż zwykły bieg.

Co to jest aqua jogging?

Jak sama nazwa wskazuje, aqua jogging to nic innego jak bieganie w wodzie. Można tutaj wykorzystać specjalną kamizelkę lub pas, które pomogą nam utrzymać się na powierzchni. Woda w basenie daje ciału oparcie, unosi je i po prostu zaczyna się biec. Nie jest jednak tak łatwo. Woda jest 800 razy gęstsza niż powietrze, co jest bardziej uciążliwe niż bieganie, mimo że siła ciężkości w wodzie nie ma praktycznie wpływu.

Jakie zalety ma aqua jogging?

Aqua jogging ma wiele korzyści. Jak już wspomnieliśmy, woda jest gęstsza niż powietrze. To sprawia, że sport jest bardziej męczący. Mimo to nadaje się dla każdego, ponieważ aqua jogging to izokinetyczna forma treningu. Oznacza to, że każdy dobrowolnie określa stopień trudności. Jeśli się nie poruszasz, nie napotykasz na opór. Im szybciej wykonujesz ruchy, tym bardziej jest to męczące. 

  • Ryzyko kontuzji jest minimalne. Najniebezpieczniejsza jest droga do basenu.
  • Podczas tego rodzaju treningu całe ciało bierze udział w ćwiczeniach. Nie tylko nogi, ale również ramiona, barki itd. Poza tym trening jednostronny jest wykluczony. Ruch w wodzie angażuje większość partii mięśniowych.
  • Trening ten poprawia wytrzymałość, kondycję i siłę.
  • Jedną z największych zalet tego treningu jest to, że nie obciąża on stawów i ścięgien. Podczas biegu mogą występować przeciążenia lub obciążenia udarowe. Są to głównie symptomy przeciążenia lub skaleczenia.
  • Nie pojawiają się obciążenia ekscentryczne. Ekscentryczny oznacza, że napięty mięsień rozciągany jest przez działającą siłę. To może prowadzić do małych urazów mięśni, które odczuwane są jak zakwasy. Trening w wodzie ogranicza ryzyko występowania uciążliwych zakwasów.

Wskazówki:

Jeśli chcesz wypróbować aqua jogging, to zwróć uwagę na kilka ważnych wskazówek:

  • Pamiętaj o rozgrzewce. Tak jak przy innym rodzaju treningu, również tutaj jest ona ważna, ponieważ zwiększa temperaturę ciała.
  • Używaj pulsometru. W przeciwieństwie do zwykłego biegu, w wodzie nie zauważamy, kiedy zaczynamy się wolniej poruszać. Aby intensywność była odpowiednio wysoka, wykorzystaj wodoodporne urządzenie do pomiaru tętna. Ze względu na ciśnienie wody maksymalne tętno jest o 10 uderzeń niższe.
  • Zapisz się na kurs. Ruchy przy tym rodzaju treningu są inne niż te, które wykonujemy podczas biegu. Musisz się ich najpierw nauczyć i poznać odpowiednią technikę.
  • Skończ z nudą. Nie musisz tylko biegać, może również wykonywac różne ćwiczenia.

Aqua jogging to rodzaj sportu, który stanowi wspaniałe uzupełnienie dla miłośników biegania. Ten trening zwiększa wydajność bez ryzyka.