Idealna dieta dla mózgu

Jesteś często w złym humorze i masz problemy z koncentracją? Wysiłek umysłowy sprawia, że jesteś szybko zmęczony? To najwyższy czas na zmianę diety. Odpowiednie jedzenie usprawnia myślenie!

Warto wiedzieć

Mózg człowieka to niewątpliwie fascynujący organ. Czy wiesz o tym, że mózg stanowiąc tylko 2% masy całego ciała, zużywa aż 20-25% energii, która jest produkowana przez twój organizm? Mózg ludzki składa się z około 10 miliardów komórek nerwowych, z których każda jest połączona indywidualnie z licznymi innymi komórkami, z którymi się porozumiewa. Już niewielki niedobór składników odżywczych negatywnie wpływa na działanie mózgu, co świadczy, że odżywianie odgrywa znaczną rolę oraz jest związane ze stanem zdrowia mózgu.

Wpływ odżywiania na mózg

Zdrowe odżywianie i styl życia to nie tylko sposób na zdrowe ciało, ale również na zapewnienie sobie wyjątkowo sprawnego mózgu. Powszechnie wiadomo, że tyjemy przy spożywaniu dużej ilości jedzenia typu fast food i słodyczy. Nie zapominaj również, że ma to także zły wpływ na nasz mózg.

Nasz styl jedzenia wpływa na:

  • nasz nastrój: nasze wahania nastroju są często efektem tego, co spożywamy.
  • naszą zdolność koncentracji: zbyt mała ilość zdrowych składników odżywczych znacznie osłabia naszą koncentrację.
  • naszą zdolność osiągnięć: nasz mózg kieruje naszym całym ciałem. Nie może on prawidłowo pracować, gdy brakuje mu ważnych składników, co jest przyczyną obniżenia osiągnięć zarówno fizycznych, jak i umysłowych.
  • zmęczenie: mózg szybciej się męczy, gdy brakuje my składników witalnych.

Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych czynników, które dzięki prawidłowej diecie wpływają pozytywnie. Należą do nich ukrwienie mózgu, metabolizm mózgu, umysłowa sprawność itd.

Co jest dobre dla mózgu?

Odpowiedź jest bardzo prosta: Należy dostarczać do mózgu wszystkich składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Należą do nich między innymi:

Witaminy: Dla optymalnych osiągnięć mózgu ważną rolę odgrywają przede wszystkim witaminy A, C oraz E. Spożywaj zatem regularnie warzywa, owoce i orzechy, aby uzyskać ich optymalną ilość.
Węglowodany: Są one magazynowane w organizmie w postaci glikogenu (glukozy) i dostarczają w szybki sposób energię do mózgu i mięśni. Ważne są przede wszystkim kompleksowe węglowodany, ponieważ zapewniają one przez dłuższy czas stałą energię. Można je znaleźć w produktach pełnoziarnistych, ziemniakach, a częściowo również w warzywach. Normalna lub biała mąka dostarcza do mózgu tylko krótkiej dawki wydajności.

Wtórne substancje odżywcze i kwasy tłuszczowe omega-3: Te składniki chronią mózg przed procesami starzenia oraz zachowują zdolność wydajności. Wtórne substancje roślinne można znaleźć we wszystkich rodzajach warzyw i owoców. Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte są w tłustych rybach jak łosoś i śledzie oraz w oleju własnym (zwłaszcza olej lniany). 

Oprócz wyżej wymienionych składniów odżywczych ważne jest również dostarczanie odpowiedniej ilości składników mineralnych, białek i tłuszczy. Osiągniesz to, jeśli twoja dieta będzie różnorodna i zdrowa.

O czym często zapominamy: Spożywanie płynów do picia. Koniecznie należy pamiętać, aby dostarczać do organizmu odpowiednią ilość płynów. Przy ich niedoborze obniża się wydajność mózgu i ciała.

Jak zachować zdrowie mózgu?

Aby zapewnić sobie dobrą sprawność mózgu w późnym wieku, należy unikać przede wszystkim czynników ryzyka. Zaliczamy tutaj: wysokie ciśnienie, nadwagę, cukrzycę oraz brak ruchu. Przed stresem oksydacyjnym możesz się chronić za pomocą wtórnych substancji roślinnych, witamin itd.
Najlepsze artykuły spożywcze dla mózgu
Tutaj znajdziesz listę artykułów spożywczych, które są dobre dla mózgu oraz dostarczają mu tego, co potrzebuje.

Najlepsza żywność dla organizmu

Tutaj przedstawiamy krótką listę artykułów spożywczych, które są dobre dla mózgu.

  • Jabłko
  • Awokado
  • Jagody, truskawki, maliny
  • Gruszka
  • Brokuły
  • Suszone śliwki
  • Ryby
  • Orzechy
  • Rodzynki
  • Szpinak
  • Produkty pełnoziarniste
  • Woda