Piesze wycieczki są już bardzo stare i bardzo zdrowe!

Jak opadają temperatury późnym latem czy jesienią  i widoczność na szczytach gór jest wspaniała, zaczyna się najpiękniejszy czas spacerów  i pieszych wycieczek. Najlepszym jest: tempo 4,5 do 6 kilometrów/ godzinę  , które pobudza krążenie , wzmacnia system immunologiczny i normalizuje metabolizm.

Piesze wycieczki lub energiczny spacer, są nie tylko przyjemnością ,ale także  pomagają utrzymać i wzmocnić własne zdrowie. Na początku wystarczają 15 minut dziennie. W końcu powinny być 3 godziny tygodniowo .. i ramiona wahają bardzo energicznie!

Dalsze pozytywne wpływy, jakie  spacery i wędrówki  mogą mieć wpływ  na nasze zdrowie: pewne choroby rakowe ( np. jelita grubego) pojawiają się rzadzeij, ciśnienie i poziom cukru we krwi spadają , trenning mięśni redukuje celulity...

Energiczny spacer po pracy, długi spacer na świeżym powietrzu  z plecakiem i kijkami - możliwości wędrówek nie mają granicy. Dla optymalnego efektu treningu  konieczny jest wysiłek , ale bez zatrzymania oddechu, Kto wędruje w terenie kamienistym, poprawia pewność kroku i reakcji podczas wędrówki - i to jest optymalnym zabezpieczeniem przed upadkiem!  
Zwłaszcza początkujący sportowcy korzystają z tej łagodnej formy  ruchu , która zatrudnia w pełni stawy i chrząstki , ale nie jest nadmiernie  wykorzystywana. I nie musisz płacić karty wstępu  na plac treningowy i nie potrzebujesz drogiego wyposażenia sportowego - wystarczają wygodne buty i kurtka sportowa , zamknięcie drzwi domu i już zaczynasz twoją wędrówkę! Wędrowanie jest już starożytne i baardzo zdrowe! 

Badanie przeprowadzone przez Instytut Socjalnej i Profilaktycznej Medycyny  Uniwestyteckiej Kliniki w Zurychu wykazał dokładne dane  zdrowotne przy wędrowaniu i spacerach . Co oznacza:  Szwajcarzy, którzy regularnie  wędrują  lub są aktywnie fizycznie , zapobiegają rocznie 3300 zgonom i ponad 2 milionom zachorowań jak i leczeniu o wartości 2, 7 miliardów franków. 

I austriackie badania  wędrówek górskich przeprowadzone przez AMAS w roku 2000, wykazały prawie identyczne rezultaty i nawet obniżenie ryzyka zachorowania na raka  : poprzez regularne wędrówki  dochodzi do zmiany metaboilłizmu  i produkcji własnych hormonów  i przekaźników. Oboczny rezultat: efekt rozpogodzenia i to jest wspaniałe dla naszej psychiki.

Również bardzo duże badanie niemieckie  na uniwersytecie sportowym w Kolonii  wykazało  w roku 2010  że spacery wzmacniają krążenie, powiększają pojemność płuc , obniżają wartości krwi i prowadzą do ogólnego wspaniałego samopoczucia. I to tylko przy 30 minutach dziennego, "spokojnego" spaceru...