Dla wyjścia z siebie

Jeśli skóra swędzi i musisz się drapać może to być pierwszym objawem Neurodermitis - atopowego zapalenia skóry. Szczególnie przy alergiach na pożywienie czy sierść zwierząt  może być następstwem nadmierna reakcja ze strony skóry .

Wzrastająca liczba.  Alergie są dzisiaj do wyleczenia , ale liczba osób  dotkniętych wzrasta co roku. Przed 50 laty  było około 2% populacji  alergikami przeciw pyłkom  kwiatowym lub modnej biżuterii. Dzisiaj cierpi ponad 25% Austryjaków  na alergie. Szczególnie nieprzyjemną jest alergiczna  reakcja w formie atopowego zapalenia skóry - Neurodermitis, ponieważ jej nie można  ograniczyć czasowo jak np. katar sienny.

Za sucho.  W tej chorobie dochodzi najpierw do nadmiernego wysuszenia skóry  na pewnych miejscach. najczęściej są to ramiona i okolica podkolanowa . Wywołane silnym swędzeniem nadmierne drapanie tych miejsc prowadzi do zapaleń skóry. Poprzez wnikanie bakterii  dochodzi, w zaawansowanych stanach do tzw  sączenia skóry . Z czasem staje się skóra coraz bardziej  wrażliwa i zaczyna się błędne koło.

Dla wyjścia z siebie. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą psychosomatyczną . Tzw. " poczuć się nieswojo we własnej skórze" zostaje przekazane na powierzchnię skóry . Badania udowodniły , ze pewne sytuacje stresowe  lub głębokiego smutku  mogą być czynnikiem wyzwalającym chorobę. Razem z towarzyszącą terapią psychiczną  często dochodzi do złagodzenia objawów. .

Słuchaj swojego ciała. Czasami są nadmierne reakcje organizmu  wskazówką  na styuacje w życiu lub  okoliczności, które nie są dla nas dobre. Organizm reaguje  zawsze na sytuacje , w których my się źle czujemy. Niektórzy reagują powstaniem wrzodów żołądka , inny - migreną. Obserwuj siebie samego i jeśli zauważysz pojawienie się objawów w pewnych sytuacjach  jest to wskaźnikiem, że pora na  pewne zmiany.