Trening w gorączce lata

Kiedy słońce pali ziemię , jest tak niesamowicie gorąco  i własny cień jest jedynym  cieniem , staje się sport torturą. Nasz organizm jest bardziej zajęty zapobieganiu przegrzania , aniżeli osiąganiu najlepszych wyników sportowych. Z paroma wskazówkami  nie trzeba zrezygnować całkowicie z uprawiania sportu.

Często dochodzi latem  do następującej sytuacji:chcesz koniecznie uprawiać sport . Ale na zewnątrz jest niesamowicie gorąco, słońce dosłownie pali z góry  i powietrze jest tak duszące, że nie można oddychać. Każdy wysiłek fizyczny jest podwójnie trudny. Dlaczego tak się staje? 

Jeśli na zewnątrz jest gorąco ma nasz organizm pełne ręce pracy , aby się ochłodzić. Serce i krążenie muszą dodatkowo pracować. Przegrzaniu jest zapobiegane poprzez  pompowanie krwi do ramion i nóg i gromadzenie w górnej warstwie skóry. Tym samym zostaje odprowadzone ciepło. Wadą tego systemu jest : krew , która jest konieczna dla ochłodzenia nie jest dostępna dla mięśni . Tym samym otrzymują one mniej tlenu  i odżywek i  wysoka wydajność nie jest możliwa. Z tego powodu jest trening w gorących dniach bardzo wyczerpującym i jesteś szybko zmęczonym.

Aby trening nie stał się męką, mamy parę wskazówek i porad , których powinno się przestrzegać. I wtedy będzie sport letni przyjemnością:

  • Ważne jest przede wszystkim, zawsze słuchać swojego ciała. To nie ma sensu, jeśli masz uczucie nie bycia w stanie dalej trenować i mimo tego chcesz doprowadzić trening do końca. W ten sposób szkodzisz więcej, niż pomagasz. Pojawiają się oznaki problematyczne jak bóle głowy,  zawroty głowy , skurcze lub nudności  konieczne jest natychmiastowe zaprzestanie treningu. Najlepiej poszukaj cienistego, chłodnego miejsca  i pij tak dużo jak tylko możliwe. Nasze ciało może się przyzwyczaić do aktywności przy gorączce. Z czasem staje się wszystko łatwiejsze. Osoby szczupłe mają w tym przypadku  przewagę. Im więcej tłuszczu w organiźmie tym gorzej funkcjonuje odprowadzanie ciepła , ponieważ tłuszcz izoluje.

  • Obniż limit treningu , jeśli trenujesz przy gorączce . Serce bije w takich temperaturach, przy tej samej intensywności treningu, 20 razy szybciej . Dlatego jest bardzo ważne zachować nie więcej niż 10 uderzeń  ponad średnią, aby nie wyczerpać limitu. Również długo trwający trning nie jest dobry. Po godzinie powinien być koniec. 

  • Jak jest gorąco, należy dużo pić. Pół godziny przed treningiem  około 1/2 litra wody  i bezpośrednio  przed nim jeszcze raz 1/4 l- to jest dobry początek. Również podczas treningu  powinno się ,co 15 minut ,popijać łyk wody. Wydajność spada by braku płynów.To pojawia się już przy utracie wody z  2% wagi ciała. Najlepiej jest pijać wodę mneralną, rozcieńczone soki , aby jednocześnie dostarczać konieczne elektrolity. Nierozcieńczone soki  lub badrdzo słodkie napoje  hamują wchłanianie płynów.

  • Odpowiednie ubranie może stanowić ogromną różnicę. Chłodzenie organizmu wspieramy najlepiej  z oddychającym i przewiewnym ubraniem. Jasne kolory reflektują światło słoneczne  i dlatego nadają się lepiej aniżeli ciemne. Nie wolno również zapominać, że przy dusznej pogodzie nie funkcjonuje prawidłowo trawienie  i chłodzenie trwa dłużej. Pokrycie głowy ( czapka, chustka) i okulary przeciwsłoneczne  są dobrym pomysłem . Tkaniny możny zwilżyć wodą i to daje dodatkowe ochłodzenie. Również kremy preciwsłoneczne są koniecznością. 

  • Proszę nie zapominać o wartościach ozonu . Ten gas może obniżyć wydajność płuc , drażnić śluzówki  i powodować bóle głowy. Od 180 mikrogramów/metr sześcienny powinno się tylko lekko trenować. Od 360 mikrogramów  najlepiej całkowicie zaprzestać treningu  na świeżym powietrzu. W miastach jest obciążenie ozon wyższe , bo dodatkowo dochodzą spaliny  i cząstki kurzu. Najniższe jest ono w godzinych porannych.

  • Najbardziej skuteczna wskazówka ze wszystkich jest najprostsza. Tutaj chodzi o  zapobieganie. Ty możesz unikać gorączki  i to zawsze robić. Trening rankiem lub późnym wieczorem  , bieganie na cienistych drogach  - to jest najlepsze. Unikasz południowej gorączki  - nic nie stoi codziennemu treningowi na przeszkodzie.