Zapomniana witamina - ważna witamina K!

Zapomniana witamina - ważna witamina K!

Witaminy A, B, C, D i E...je zna każdy. Ale witaminę K? Nigdy nie słyszałem! Przy czym ma witamina K ogromne znaczenie dla organizmu : masz jej za mało nie funkcjonuje krzepnięcie krwi i może dojść do nadmiernego krwawienia. Ponadto stymuluje produkcję kości  i zębów i podobno chroni przed rakiem...Jak można stwierdzić, że nie ma się za mało tej ważnej witaminy?

I jeszcze inną funkcję ma ta ( rozpuszczalna w tłuszczu) witamina K: ona chroni tętnice przed zwapnieniem , poprzez zapobieganie osadzania się wapnia  na ich ścianach.  I jeszcze więcej: ona może  działać wstecznie tzn . ona działa regresywnie w stosunku do zwapnienia. Tym samym jest ona potężną bronią w walce z miażdżycą tętnic, chorobami krążenia  aż do zawału serca i udaru mózgu. Czy ona również działa przeciw powstawaniu kamieni nerkowych - nie jest udowodnione w 100%.

Znanym jest, że stnieją dwa rodzaje witaminy K: witamina K1 i witamina K2 , przy czym witamina K2 jest aktywniejszą.
Witamina K1  występuje w naturalnej żywności głównie w zielonych warzywach liściastych (szpinak. sałata, trawa pszenicy i orkiszu, liście z buraków / czerwonych buraków, wszystkie rodzaje kapusty, kapusta kiszona, awokado lub zioła  jak pietruszka i szczypiorek).
Według licznych badań, ma witamina K1  pozytywny wpływ na ryzyko wystąpienia osteoporozy poprzez zapobieganie utracie gęstości mineralnej kości. Podobno, utrata masy kostnej może być spowolniona przez witaminę K nawet o 70 procent. Jednak konieczne jest długotrwałe jej stosowanie.

Witamina K2 jest utworzona z własnych mikroorganizmów. Ponieważ ma to miejsce w jelitach , jest zdrowa flora podstawą  dla wystarczającej produkcji tej witaminy K2. Witamina K2 jest także zawarta w: surowej kiszonej kapuście, maśle, żółtku jaj, wątrobie, niektórych serach i zfermentowanych  (soja) produktach. Ona jest konieczna dla prawidłowego krzepnięcia krwi, przy czym przedawkowanie nie ma negatywnego działania.

Ponadto usuwa  witamina K2 nadmiar wapnia z krwi. I  wapń stoi po pierwsze do dyspozycji tam, gdzie jest najbardziej potrzebny  w zębach i kościach. No i nie zatyka żył i tętnic . Dlatego działa ogólnie witamina K2 przeciw osteoporozie i miażdżycy.

Witamina K  ma  również  właściwości antynowotworowe:  ona może pobudzać samozniszczenie  komórek białaczki  i zapobiegać powstawaniu nowotworów wątroby. Osoby już chore mogą tylko  , według badań naukowych, korzystać z tej witaminy i pozytywnie reagować.