Naturalne siły lecznicze choinki

Pięknie pachnąca lasem, wprowadzi się niebawem choinka do naszego  mieszkania. Pięknie ustrojona zajmnie centralne miejsce w pokoju  - i przyniesie jej siły lecznicze . Już Paracelsus  i Hildegrda von Bingen wiedzieli o jej wspierających zdrowie siłach , zarówno  świerka jak i jodły...

Osoby chore na astmę lub choroby płuc  od razu poczują złagodzenie , jeśli postawisz kosz pełen gałązek świerkowych  w sypialni czy innym pokoju , ponieważ zawarte w nim olejki eteryczne , rozprzestrzeniają się w powietrzu i je oczyszczają.  Tak wspaniale pachnąca choinką sypialnia  pomaga również w głębokim, wypoczynkowym śnie. - To polecał już szwajcarski pastor Johann Künzle ( około 1900).

Również igły świerkowe nadają się jako  pobudzający dodatek do kąpieli: dla tego celu zbiera się opadające igły  , gotuje około 5 minut  ( około 200 igieł na 1 litr wody) . Tą mieszankę dodajesz do wody kąpielowej  - coś wspaniałego! To pomaga - ponieważ działa wspierająco na krążenie - w dolegliwościach reumatycznych. W każdym razie jest taka kąpiel cudowna przy wszelkich  napięciach mięśniowych. Tylko wieczorem nie  są igiełki świerka dobrym pomysłem  - one wzbudzają duchy jawy i  nie możesz zasypiać przez wiele godzin.

Również jako herbatę można świerk czy jodłę ( ale tylko świeże igiełki!) używać: do tego celu zalewasz  1 - 2 łyżeczek igiełek  filiżanką gorącej  wody i pozostawiasz ją na 5 - 10 minut  do naciągnięcia. Wtedy można ją pić  - jeszcze lepiej - inhalować . To pomaga przy dolegliwościach dróg oddechowych . Szczególnie osoby w starszym wieku , które często mają nadmiar śluzu  i dodatkowo są palaczami , pomagają ich drogom oddechowym z tymi olejkami eterycznymi . Także w lampce zapachowej  - jako destylowany olejek eteryczny - działa świerk i jodła  bardzo pozytywnie na uwalnianie śluzu  i łagodzi katar.

Odnośnie olejków eterycznych: z delikatnych pędów świerka czy jodły  i miodu  można wiosną produkować " syrop wierzchołka drzewa" , który  jest bardzo cenionym przy kaszlu i dla wzmocnienia dróg oddechowych. Zimą dostaniesz ten syrop u babci  lub w aptece. Jak wszystkie inne części drzewa, zawiera on  olejki eteryczne , działające pozytywnie na drogi oddechowe.

Jednak najlepszą terapią jest jeszcze  zawsze spacer po zimowym lesie na zdrowym, aromatycznym powietrzu  ,z zapachem drzew  iglastych. Ten zapach  ma działanie wzmacniające na nerwy  i dlatego taki spacer jest rozkoszą w przedświątecznych  dniach pełnych stresu