Jak zwalczyć kaca?

Co zrobić, aby kac następnego dnia nie był tak uciążliwy? Czy istnieją jakieś skuteczne metody na kaca?

Dlaczego człowiek ma właściwie kaca, nie zostało jeszcze całkowicie wyjaśnione. Istnieją na to różne teorie. Jedna z nich mówi, że ze względu na odwadniające działanie alkoholu krew gęstnieje, co podrażnia opony mózgowe i przyczynia się do bólu głowy. Inn teoria twierdzi, że głównym jego sprawcą jest najprawdopodobniej aldehyd octowy. Trucizna alkoholowa powstaje podczas redukcji alkoholu i wywołuje mdłości. Natomiast jeszcze inna teza twierdzi, że niedobór składników mineralnych po przepitej nocy wywołują ból głowy i ciała.

Krąży zatem, jak widać, wiele mitów na temat alkoholu i dlaczego człowiek ma kaca. Oto przedstawiamy wam kilka nakazów i zakazów - “Dos and Don’ts”.

Ostrożnie z lekarstwami

Jeśli zażywasz aspirynę, to najlepiej przed pójściem spać. Obciąża ona żołądek i może zwiększyć nudności następnego dnia.
Zrezygnuj z paracetamolu. Miejscem metabolizmu paracetamolu jest wątroba, która zajmuje się
alkoholem. W najgorszym wypadku może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby.

Olejek miętowy & zimno na ból głowy

Olejek z mięty pieprzowej zwalcza ból głowy tak samo, jak tabletki, ale nie obciąża ciała. Weź kilka kropel olejku i wmasuj w skronie i czoło. Efekt pojawia się już po około 15 minutach.

Dużo pij

Alkohol działa odwadniająco. Pij zatem podczas imprezy stale szklankę wody. Również następnego dnia zapotrzebowanie na płyny jest zwiększone. Najlepiej nadaje się do tego niegazowana woda mineralna, która wyrównuje również związany z alkoholem niedobór minerałów.

Unikaj napoi gazowanych następnego dnia, ponieważ drażnią one już podrażniony żołądek.

Jedzenie pomaga zarówno przed, jak i po

Zjedzenie tłustego posiłku przed rozpoczęciem imprezy opłaca się. Spowalnia to wchłanianie alkoholu.
Podczas imprezy z alkoholem solone przekąski są jak najbardziej odpowiednie Zmniejszają one redukcję składników mineralnych.
Następnego dnia jedz najlepiej gulasz z warzywami i świeże owoce. Zawarta w owocach fruktoza
wspiera redukcję alkoholu.
Zrezygnuj ze zbyt obfitych posiłków, ponieważ nasza wątroba zajmuje się alkoholem, a duża ilość tłuszczu jest dodatkowym czynnikiem obciążającym.
W żadnym wypadku nie powinno jeść się słodyczy podczas imprezy. Normalny cukier wzmacnia tylko działanie alkoholu i pobudza tworzenie produktów redukujących alkohol, co prowadzi do bólu głowy.

Gasić ogień ogniem?

Wielu próbuje złagodzić kaca alkoholem. Słynne naprawcze piwo jest niestety szkodliwe. Tylko przez krótki czas czujesz się lepiej, ponieważ nowy alkohol rozszerza naczynia krwionośne i zmniejsza tym samym ból głowy. Jednak gdy tylko to działanie minie, spowolniłeś proces regeneracji. W końcu wątroba musi teraz zająć się większą ilość alkoholu.
Lepiej iść na spacer. Ruch na świeżym powietrzu pobudza krążenie, naczynia rozszerzają się, a regeneracja jest przyśpieszona.
Mieszać, czy nie mieszać?

Mieszać, czy nie mieszać?

Gdy będziesz piła alkohol różnego rodzaju, z pewnością będzie bolała Cię głowa. Piwo posiada inne alkohole fuzlowe niż np. wino. Pozostań najlepiej przy jednym rodzaju alkoholu i nie mieszaj go.

Na zakończenie jeszcze kilka wskazówek: Nikotyna
zmienia odczucie spożycia alkoholu, ponieważ obniża poziom alkoholu we krwi. Przez to powstaje niebezpieczeństwo spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Najlepiej pal na kolejnej imprezie mniej papierosów i pij mniej alkoholu,
a następnego dnia będziesz na pewno czuł się lepiej.