Matcha - zdrowa, relaksująca pobudka

Matcha jest jednym z najbardziej szlachetnych i drogich gatunków herbaty na
świecie. Odpowiedzialne za to jest jej kosztowna czasochłonna produkcja. W
ostatnim czasie słyszy się często o jej właściwościach zdrowotnych. Jakie
faktycznie ma ona działanie?

Pochodzenie Matchy

Historia matchy i jej wyjątkowy sposób przygotowania sięgają VI wieku w Chinach. Wówczas siano ją jako roślinę leczniczą, dlatego też jej płatki, jak na leczniczą roślinę przystało, ususzano i mielono do proszku.

W XII wieku pewien mnich przywiózł parę roślin i ten wyjątkowy sposób przygotowanie do Japonii. Ten sposób spożywania herbaty stał się popularny, lecz w Chinach wiedza o nim zniknęła. W XVI wieku rozwinęła się odrębna ceremonia przygotowywania tej herbaty. Nawet w dzisiejszych czasach uznaje się ten tradycyjny obrządek jako znak wykształcenia i kulturalnego stylu życia w wysoko uprzemysłowionej Japonii.

Jak wytwarza się Matchę?

Produkcja matchy jest specyficzna. Jest ona bardzo czasochłonna, co odbija się na cenie tego wysokiej jakości herbacianego proszku. Pierwszą szczególną cechą jest to, że rośliny, których liście wykorzystuje się do produkcji matchy, zostają przed żniwem przykryte siatką nie przepuszczającą światło. Przez to proces dojrzewania zostaje wydłużony i równocześnie składniki zostają zagęszczone. To znajduje wyraz w niesamowicie wysokiej jakości produktu.

Po żniwach odparowywuje i suszy się liście. Liście są łamane, łodygę i
żyłki liścia zostają usunięte. Młyny granitowe mielą pozostałość na drobny
proszek. Te tradycyjne młyny granitowe są używane, by uzyskać
najdrobniejsze ziarna. Żeby uzyskać 30 gramów proszku, młyn musi mielić
około godziny, to jest drugą specjalną cechą tej produkcji.

W dzisiejszych czasach matcha jest głównie produkowana w Chinach i Japonii.

Prawidłowe przechowywanie dla optymalnego smaku

Poprzez zdrobnienie artykułów spożywczych zwiększa się ich całkowita
powierzchnia. Przez nieodpowiednie przechowywanie nie będzie długo przydatny do spożycia. Największym wrogiem matchy jest tlen. Zalecane jest więc przechowywanie matchy w lodówce w szczelnym opakowaniu. To opóźnia procesy utleniające i wydłuża przydatność do spożycia. Także z powodu niesamowitego smaku tej herbaty, która jest lekko cierpka ale nie gorzka i ma kremowy, a nawet lekki orzechowy czy owocowy posmak, powinno się ją szybko skonsumować. 

Względy zdrowotne 

Zielona herbata na ogół ma chronić przed cukrzycą i rakiem. Substancja, która za to jest odpowiedzialna, nazywa się galusan epigallokatechiny (EGCG). Według naukowców z uniwersytetu w stanie Kolorado herbata matcha zaweira trzy razy więcej EGCG niz zwykła zielona herbata.

Gdy wypije się ją po jedzeniu, zmniejsza ona o połowę wzrost cukru we krwi a jednocześnie przyspiesza trawienie.

 Ten zielony proszek zawiera także cały szereg metabolitów wtórnych i witamin.

Matcha także jest znana jako produkt pobudzający. Lecz nie rodrażnia organizmu, jak to czasem bywa po wypiciu kawy. Matcha wspomaga koncentrację, zdolność do reakcji i umiejętność przyswajania wiedzy. Poza tym ma działania uspokajające i podnisi nastrój.

Prawidłowe przygotowanie

Jeden do dwóch gramów proszku zalewa się gorącą wodą o temperaturze około 80 stopni. Za pomocą delikatnej szczoteczki bambusowej ubija się herbatę, aż do powstania drobnej zielonej piany na wierzchu. Im więcej piany, tym lepsza herbata.