Jeśli skóra piecze - złagodzenie po oparzeniu słonecznym

Lato nadeszło! Dla wielbicieli kąpieli słonecznych  nie ma nic piękniejszego , aniżeli Sonnepierwsze dni na świeżym powietrzu , albo lepiej, nad wodą. Często wspomina się te dni jako  bolesne  z zaczerwienioną skórą.

Każdy wie, że oparzeniom słonecznym można zapobiegać poprzez użycie odpowiednich  produktów chroniących. Mimo tego  ryzykuje wielu, poprzez długie przebywanie na słońcu  i nadużywanie naszej skóry. 

Oparzenia słoneczne są wynikiem działania promieni UV . Jest ich intensywność, odnośnie pimentacji skóry za wysoka , dochodzi do reakcji zapalnych , podobnych do oparzenia. W tej reakcji poszerzają się naczynia krwionośne , które wywołują  zaczerwienienie  i obrzęk skóry jak i uczucie swędzenia i pieczenia. Przy oparzeni drugiego stopnia  powstają pęcherzyki . I w jeszcze gorszym stane  może dochodzić do złuszczania się skóry , ponieważ naskórek  zostaje całkowicie zniszczony.

Oparzenie pojawia się około 3 - 6 godzin  po kąpieli słonecznej i zanika dopiero po 2 - 5 dni. Aby je złagodzić  można używać wiele środków domowych aż do leków.

 • Czarna herbata
  Taniny w czarnej herbaty pomagają łagodzić bóle. Okładny z ciepłą herbatą  powinny być kładziona na około 30 minut na skórę. 
 • Herbata zielona
  Regularne picie zielonej herbaty pomaga, ze względu na zawarte w niej składniki , zapobiec powstaniu oparzenia słonecznego.
 • Jogurt i twaróg
  Jogurt zmieszany z twarogiem łagodzi skórę i przyspiesza proces gojenia.
 • Pomidory, ogórki i cytryny
  Układanie cienkich plasterków pomidorów lub  sok z wyciskanego ogórka  na zaczerwienioną skórą  koi  bóle i  zapobiega, że ona się złuszcza. Sok z cytryny zmniejsza złuszczanie się skóry  i pomaga dłużej utrzymać opaleniznę.
 • Ocet
  Okłady z octem chłodzą  i mają działanie hamujące zapalenia . Przy skórze wrażliwej na dotyk  można rozpylać ocet na skórę. 
 • Aloe Vera
  Bezbarwny żel z aloesu  można wycisnąć z naciętej rośliny . Kapie on na oparzoną skórę  ma działanie chłodzące , przeciwbakteryjne i hamuje zapalenia.
 • Produkty po opalaniu
  Są nie tylko skuteczne po oplaniu. One dostarczają skórze wilgoć i ją koją. Poza tym pomagają utrzymać opaleniznę. 
 • Maści lecznicze
  Przy ciężkich oparzeniach z powstawaniem pęcherzyków  i dreszczami , konieczna jest porada lekarska. Lekarz może przepisać łagodzące maście z kortyzonem.

WAŻNE!
Kto za mocno nadwyrężył swoją skórę i ma objawy oparzenia słonecznego , ma całkowity zakaz przebywania na słońcu w następnym czasie. Bezpośrednie działanie UV  musi być unikane. Przewiewne i bardzo lekkie ubranie , które nie drażni chorej skóry jest konieczne.