Ryzyko zdrowia - ekran - tak chronisz Twoje oczy!

Nasze oczy pracują codziennie na pełnych obrotach, szczególnie przy komputerze, grach jak Playstation, czy nawet telewizorze...Przy tym mruga nasze oko nieraz tylko 2 x na sekundę ( zamiast normalnie 20x!) Rezultatem są suche oczy, które nierzadko swędzą i pieką i stają się ,w ciągu lat ,coraz słabszymi. My mamy parę porad jak możesz zachować oczy zdrowymi przez dłuższy czas..

Jeśli pracujesz w pokoju z oknem, wystarczy od czasu do czasu na nie spojrzeć i zatrzymać spojrzenie na obrazku poza oknem. Spojrzyj, jakbyś była myślami gdzie indziej, snuj spojrzenie bez koncentracji. Tym samym zmieniasz ten fokus spojrzenia na blisko i mięśnie oka są w ruchu. Jeśli to robisz co 30 - 60 sekund, masz już wspaniałą podstawą dla utrzymania zdrowych oczu.

Inna rada: często wstać, iść np. do ksero, przynieść coś do picia, rozmowy prowadzić przez cały dzień...po prostu robić wiele, aby fokusoka stale się zmieniał.

Ogromne znaczenie smają prawidłowe warunki oświetlenia: nie do zaakceptowania jest komputer stojący bezpośrednio PRZED oknem. Jasność bezpośrednio za ekranem, nawet padające promienie słoneczne męczą oko niesamowicie. Idealne jest ustawienie ekranu po prawej stronie do okna i brak bezpośredniego światła, padającego na ekran ( także światła lampki na biurku). Szczególnie zimne światło halogenowe nie powinno być użyte przy dłuższej pracy na komputerze. Swiatło powinno padać z boku lub z sufitu , aby zapobiegać bezpośredniemu spojrzeniu lub odbiciu na ekranie.

Innym niesamowicie ważnym aspektem jest odległość do ekranu: w czasach notebook, tablett i co. "kleją" użytkownicy prawie, że nosem na ich ekranie i to przez cały dzień! Polecony przez ekspertów minimalna odległość wynosi conajmniej 50 cm między okiem a ekranem, Z naciskiem na "ODLEGŁOŚĆ"! Rozwiązanie: powiększenie tekstów i tym samym są one łatwiejsze do czytania nawet na odległość.

Również brudne ekrany ( i okulary) są trucizną dla oczu , odbijające światło powierzchni, złe jakościowo ekrany lub bardzo stare komputery zamiast nowoczesnych, płaskich ekranów. Przeciągi lub za niska wilgoć w powietrzu , albo klimatyzacja - to są dodatkowe czynniki wpływające na suchość oczu - szczególnie u noosiciel soczewek kontaktowych.

Tutaj pomaga dodatkowa porcja wilgoci dla oka: specjlane krople do oczu jako sztuczne łzy, ale również wystarczające dostarczenie płynów - co oznacza, że podczas pracy na komputerze konieczne jest picie dużych ilości wody! Istotne jest przyzwyczajenie zamykania oka od czasu do czasu i pozostania, przez parę minut, w ciemności. Jeśli zaczniesz przy tym ziewać, jest wszystko jak najlepiej: ziewanie odpręża mięśnie twarzy i oko zostaje nawilżone. Jeśli możesz na komando zacząć płakać - to jest najlepszym!