8 największych sportowych błędów

Istnieją nadal: Błędy sportowe, które oparte są na powierzchownej wiedzy a dziś brak im jakichkolwiek podstaw naukowych. Zebraliśmy dla ciebie osiem z nich

Mit 1: Bieg po asfalcie jest zły dla stawów

Jest to mit, który nie został jeszcze naukowo potwierdzony. Utwardzone drogi nawet oferują wiele zalet. Są one w porównaniu z wieloma polnymi drogami bardziej równe, nie lężą na noch żadne kamienie i gałęzie. Rzyzko potknięcia się jest niskie, można się zrelaksować podczas biegania. Zwłaszcza dla początkujących utwardzona droga jest o wiele lepsza. Zaawansowani biegacze mogą zapuścić się w teren. Oznacza to większe wyzwania i nowe bodźce.

Mit 2: Magnez pomaga na skurcze mięśni

Tymczasem istnieją badania, które są sprzeczne z tym założeniem. Trzeba by wziąć 400 do 600 miligramów, by w ogóle zauważyć jakikolwiek efekt. Jedankże przy takiej ilości biegunka jest gwarantowana.
Niedobór magnezu może rzeczywiście być przyczyną skurczów mięśni, jego brak najlepiej wyrównać poprzez przyjmowanie suplementów diety lub żywności zawierającej magnez. W przypadku, gdy magnes nie jest przyczyną skurczów, nawet troche dodatkowego magnezu nic nie pomoże.

Mit 3: Sportowi ludzie są szczupli

To jest błąd. Powód jest prosty: Oczywiście spalasz kalorie podczas ćwiczeń. Trzeba jednak codziennie spalać więcej kalorii niż się spożywa, w przeciwnym razie nie schudnie się ani grama. Zjedz codziennie 1000 kcal za dużo, a ćwiczenia przy których można spalić 500 kcal, wcale nie pomogą za dużo.

Mit 4: Sport zapobiega cellulitowi

Niestety nie jest to prawdą. Po 30. roku życia cellulit występuje u czterech z pięciu kobiet, czy uprawiają sport czy nie. Przyczyna jest przede wszystkim genetyczna. Sport może osłąbić cellulit ub opóźnić jego powstanie, lecz nie może jemu zapobiec. (Czynniki ryzyka to alkohol, tłuszcz, kawa i zbyt rzadkie picie płynów).

Mit 5: Spalanie tłuszczu zaczyna się dopiero po 30 minutach

Skądkolwiek pochodzi to założenie, ​​jest ono fałszywe. Spalanie tłuszczu rozpoczyna się natychmiastowo. Jest to dość logiczne. Mięsień potrzebuje paliwa, by funkcjonować. W związku z tym, węglowodany i tłuszcze są spalane już na początku.

Mit 6: Sport jest zły dla pleców

To nie jest prawdą, ponieważ ruch pobudza krążenie krwi, co jest ważne dla dysków międzykręgowych. W ten sposób najlepiej otrzymają substancje odżywcze. Gdy brakuje ruchu stają się porowate. Ćwiczenia i sport są podstawą dla zdrowych pleców.

Mit 7: Niepalący mają lepszą kondycję

To nie prawda. Palenie ogromnie wpływa na czynność płuc i jest szalenie niezdrowe. Niemniej jednak palacze, którzy regularnie uprawiaja sport, są zwykle sprawniejsi niż osoby niepalące, które nie uprawiają sportu.

Mit 8: Sport zamienia tłuszcz w mięśnie

To ładna bajka. Niestety to nie jest prawdą. Tkanka tłuszczowa i mięśnie są dwoma zupełnie różnymi rzeczami. Tkanki tłuszczowe nie mogą być przekształcone  w mięśnie przez organizm.
Wręcz przeciwnie, podczas sportu tłuszcz jest rozkładany a mięśnie  rozbudowywane. Najlepszy efekt zyskamy w połączeniem treningu siłowego i wytrzymałościowego.

W przyszłym tygodniu będziemy kontynuować z częścią nr 2.