Odchudzanie - jak najlepiej?

Odchudzanie - jak najlepiej?

Odchudzanie jest proste, ale często niełatwe do wdrożenia.

Aby schudnąć, wystarczy wziąć pod uwagę kilka prostych rzeczy. To dobra wiadomość. A ta zła? Uzyskanie wyników często zajmuje dużo czasu - i nikt nie chce na to czekać. Wyniki muszą być natychmiast widoczne, dlatego w dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo diet i mitów na temat utraty wagi. Spójrzmy na podstawowe rzeczy potrzebne do odchudzania.

Klucz: deficyt kalorii

Zasadniczo, musisz tylko zrobić jedną rzecz, aby schudnąć: spożywaj mniej kalorii niż zużywasz. Jeśli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości energii, wykorzystuje rezerwy. Ten deficyt kalorii może być osiągnięty przy mniejszej ilości kalorii lub więcej ćwiczeń lub przy obu. To takie proste. Wdrożenie tego jest jednak kluczową kwestią.

Wiele diet pozwala szybko zrzucić wagę widoczną na wadze, ale zazwyczaj wynika to z połączenia wody i utraty mięśni - i to nie jest dokładnie zdrowe. Najważniejsza jest utrata tłuszczu.

Przede wszystkim należy zapewnić dostarczenie białka do organizmu. Jeśli zjemy zbyt mało białka, ciało pobiera je z mięśni. Przy węglowodanach i tłuszczach wygląda to inaczej. Tutaj liczą się tylko kalorie, które spożywasz (niezależnie od tego, czy pochodzą one z pokarmów bogatych w tłuszcze, czy zawierają dużo węglowodanów).

Wybór odpowiedniej diety

Teraz, aby znaleźć dobrą dietę, która naprawdę pomaga w utracie tłuszczu, musisz zwrócić uwagę na kilka punktów. Dobra dieta łączy w sobie następujące punkty:

  • Powoduje deficyt kalorii, który spala tłuszcz.
  • Nadal zapewnia organizmowi białko wystarczające do utrzymania masy mięśniowej.
  • Jest odpowiednia do codziennego użytku i można ją trzymać przez wymagany czas.
  • Składa się głównie z nieprzetworzonych i sycących produktów spożywczych.

Teraz możesz liczyć swoje codzienne kalorie lub nie. Który sposób jest skuteczny, zależy od osoby. Niektóre osoby muszą je liczyć, aby nie przekroczyć granicy, a inne nie.

Jeśli chodzi o spożycie białka, to zależy to od tego, jak wysoka jest aktywność fizyczna podczas diety. Im niższa, tym mniej białka potrzebuje organizm. Przy wysokiej aktywności fizycznej dobrą wskazówką jest 1,4-2 gram białka na kilogram masy ciała.

Dlaczego białko jest ważne dla utraty wagi

Jest wiele powodów. Białko

  • chroni przed utratą masy mięśniowej
  • dobrze nasyca i zapobiega napadom głodu
  • zapobiega spadkowi podstawowej przemiany materii (tj. ile kalorii spalasz w spoczynku)

Czy trzeba ćwiczyć, by schudnąć?

Dopóki masz deficyt kalorii, schudniesz. Nie ma znaczenia, czy się poruszasz, czy nie. Niemniej jednak, odpowiedni trening oferuje korzyści przy zrzucaniu wagi. Trening siłowy chroni przed utratą mięśni, trening wytrzymałościowy zwiększa zużycie kalorii.

Zapobiegaj efektowi jo-jo

Często mówi się, że diety nie działają, ponieważ po diecie człowiek znowu przybiera na wadze, czasami nawet jeszcze więcej niż wcześniej. Oczywiście, że to nieprawda. Jeśli schudniesz, dieta w końcu zadziałała. Problem polega raczej na tym, że człowiek powraca do starych wzorców zachowań, więc znowu je i porusza się tak samo, jak wcześniej. Nic dziwnego, że kilogramy wkrótce powracają. Oto kilka wskazówek, jak zapobiec efektowi jo-jo:

  1. Pozostawienie pola manewru: zmiana diety zakończy się sukcesem tylko wtedy, gdy pozostawisz sobie pewną swobodę działania. Jeśli zawsze będziesz musiał się powstrzymywać, poniesiesz porażkę. Trzeba też raz na jakiś czas świętować. Elastyczność jest kluczem.
  2. Ważna jest rutyna. Jeśli masz ustalony czas na sport lub plan posiłków na tydzień, łatwiej jest zapobiec efektowi jo-jo. Procedury ułatwiają także powrót do starych nawyków, ponieważ mogą je zastąpić.