Sprawny mózg - wzmacnia pamięć, logiczne myślenie i koncentrację

Ludzki mózg jest centralą sterowania naszego organizmu. Z około 100 miliardami komórek nerwowych reguluje i nadzoruje wszystkie własne funkcje organizmu jak oddychanie czy ciśnienie krwi. Ponadto steruje ruchy mięśni i daje nam zdolność myślenia. My przetwarzamy w mózgu nasze nastroje i uczucia, możemy uczyć się doświadczeń i gromadzić pewne zapamiętane rzeczy, które później wykorzystujemy.

Ale jak to jest możliwe to wszystko zrealizować w tylko 1300 gram ciężkiej strukturze białkowej o nazwie "mózg"?

Unikalne połączenie pnia mózgu i móżdżku, układu limbicznego i mózgu to umożliwiają , aby sterować wszystkie ważne funkcje organizmu , myśleć, gromadzić doświadczenia i je wykorzystywać.

W krezomózgowiu - największej części mózgu , znajduje się umysł, emocje i świadome działanie. Pojedyńcze zakresy mają specjalne zadania jak mówienie, słuchanie i smakowanie. Mały móżdżek utrzymuje równowagę i koordynuje , razem ze zwojami podstawowymi nasze ruchy. Pień mózgowy , połączenie między mózgiem a rdzeniem kręgowym , sreruje nieświadome procesy jak serce, oddech , sen czy uczucie głodu . System limbiczny jest decydującym w procesach pamięci , przetwarzaniu informacji i emocjach.

Każde uczucie aktywuje liczne komórki nerwowe - neurony - w naszej głowie , które są ze sobą połączone. Wydajność umysłowa nie jest zależna od liczby neuronów, ale powstaje na skutek połączeń między nimi - tzw synapsy. Każda komórlka nerwowa ma 10 - 20 tysięcy połączeń z innymi neuronami . Stale powstają nowe siecie połączeń i już niepotrzebne połączenia zostają zniszczone. Dzięki tej zdolności do przystosowania się może nasz umysł uczyć się nowego , pamiętać to co jest stare lub pewne rzeczy zapomnieć. Mentalna pobudliwość i trening umysłowy pomagają utrzymać zdolności mózgu, a nawet je podnosić.

Mózg gromadzi niesamowite ilości poznanych rzeczy. On jest jak system przetwarzania danych , który filtruje najważniejsze informacje i je łączy z istniejącymi . To jest możliwe na podstawie współpracy wielu systemów pamięci.

Pamięć sensoryczna jest bardzo krótkotrwałą pamięcią. Tutaj zostają odbierane i przetwarzane bodźce zmysłowe jak ton, dźwięki i obrazy. Ona obejmuje zewnętrzne cechy , które po 5 sekundach zostają pokryte nowymi wrażeniami.

Pamięć robocza jest pamięcią krótkotrwałą, która zawiera wszystkie informacje, tak długo jak pracujemy. Jak tylko umysł nie koncentruje się na jakąś informację zostaje ona usunięta w ciągu paru minut .

W pamięci długotrwałej zostaną zzgromadzone dane długotrwale i mogą, w pewnym zakresie, zostać przywrócone przez całe życie. To jest możliwe tym lepiej, im bardziej chcemy pamiętać pewne zdarzenia i jak bardzo są one związane z wcześniejszą wiedzą.

Nasz mózg potrzebuje regularnie nowe wymagania, aby pozostał zdolnym. Pamięć trzeba trenować. Umysłowe aktywności są tak samo ważne jak aktywności fizyczne. Umysłowa wydajność i samostanowienie należą do wysokiej jakości życia obok fizycznej sprawości.

Rutyna jest trucizną dla naszego potencjału umysłowego.Na koncentracji, zdolności pamięci, znalezieniu odpowiedniego słowa czy zdolności spostrzegania można tylko wtedy polegać , jeśli są one regularnie trenowane.
Umysłowa wydajność jest wynkiem wzajemnego działania wielu czynnilków:

  • Aktywność psychiczna - szkolenia pamięci, czytanie, język, teatr, podróże, itp
  • Aktywność fizyczna - bieganie, sporty wytrzymałościowe, chodzenie po schodach, spacery
  • Zrównoważona dieta - pełnoziarniste produkty , warzywa, owoce, 2 litry płynów dziennie, itp
  • Kontakty towarzyskie - spotkania z przyjaciółmi, dyskusje, świątowanie..itp ..

Szczególnie ważne dla pamięci i przetwarzania informacji są żelazo, Ginkgo, niezbędne aminokwasy i kwas foliowy. Braku koncentracji zapobiega witaminy B1, B2 i E.

Dla treningu różnych funkcji mózgu, istnieje wiele specjalnych ćwiczeń , pomagających trenować różne zakresy inteligencji.

Ćwiczenia kształcące zdolność do pozyskiwania i przechowywania informacji w pamięci krótkotrwałej są podstawą treningu pamięci.

Poprzez ćwiczenia pamięci, uczymy się imnformacje gromadzić i ponownie pamiętać. W tym przypadku trenujemy spichlerz pamięci i zdolność do pamiętania.

Zadania dla logiki szkolą umiejętności analityczne i logiczne myślenie. Dodatkowo jest trenowana pamięć krótkotrwała.

Poprzez trening kreatywności żegnamy się z ustalonymi paradygmatami i zaczynamy widzieć problemy pod różnym puntem widzenia.

Im szybciej zintegrujemy trening z naszym dniem codziennym , tym większa jest szansa , że bądziemy umysłowo pełnosprawnymi w podeszłym wieku.