po 50 - ątce - no i co z tego - sport jako środek przeciw starzeniu się!

Mniej więcej od 50 roku życia spowalniają procesy regeneracyjne , zdolności umysłowe i fizyczne się obniżają. Chrząstki w stawach i krążki międzykręgowe się kurczą i przyjmowanie tlenu jest mniejsze. Ponadto dochodzi do tego zmniejszenie masy mięśniowej i utrata siły - procent zawartości tłuszczu i waga ciała wzrastają.
Ale mamy też dobrą wiadomość - Ty możesz temu przeciwdziałać!

Wcześniej żyli ludzi najwyżej 40 -50 lat - dzisiaj leży przeciętny wiek u mężczyzn lekko poniżej, u kobiet zdecydowanie powyżej lat 80. Aby człowiek żył chociaż częściowo zdrowo - musi pozostać sprawnym zarówno fizycznie jak i umysłowo.

Jedyne co naprawdę pomaga przeciwko starzeniu się, zdaniem ekspertów, jest aktywny sport wytrzymałościowy! Do tego należy np. Nordic Walking, wędrówki po górach , jazda rowerem , narciarstwo lub pływanie. Typowe bieganie jest niestety ze względu na obciążenie stawów, kontrowersyjne.

Ze sportu wytrzymałościowego , korzysta nie tylko układ sercowo - naczyniowy i oddychanie , ale również zaburzenia psychiczne . Poza tym redukuje się zawarty tłuszcz , wzmacnia muskulaturę i kości idziała przeciw osłabieniu organizmu. Również w chronicznych chorobach zapalnych może być ruch bardzo pomocnym. Sport wytrzymałościowy pozwala odkrywać całkowicie nowe , fantastyczne uczucie radości z życia.
Dodatkowo obserujemy jeszcze inny pozytywny efekt: człowiek staje się zwinniejszym - również w myśleniu. Problemy rozwiązują się same, jak wysokie góry by się zamieniały w pagórki , nowe pomysły i rozwiązania stają się nagle bardzo proste i łatwe do realizacji , poziom stresu jest prawie że na zerze - Ty idziesz lekko i łatwo przez życie, jakbyś spacerował na chmurce ( i nie tylko odnośnie wagi!).

Ale - wszystko ma swoją granicę. I tą nie powinna generacja 50+ przekraczać. Kto idzie za daleko , ten zostaje ukaranym! Użycie komputerka treningowego , który mierzy częstotliwość pracy serce i tętno jest koniecznoścą. Dostępne są ( własne urządzenia dla początkujących i sportowców rehabilitacyjnych!) . Maksymalne tętno jest 220 minus wiek -ale to powinna być reguła dopiero po pewnym czasie!

Również w podeszłym wieku można podnosić wydajność - nawet bardzo! Wielu fachowców poleca obok sportu wytrzymałościowego także trenning koordynacji i ruchu oraz trennig siłowy -aby wzmocnić mięśnie. Aby być sprawnym fizycznie potrzebujemy mięśnie i dalej siłę , aby dotrzeć do celu . I jedno jest ważne - nigdy nie jest za późno , aby rozpocząć sport!