Przy pierwszych objawach przeziębienia - bierz cynk!

Cynk nie smakuje - ale pomaga! Dzięki jego działaniu jest szybko koniec z przeziębieniem. Niedawno opublikowali naukowcy Cochrane Collaboration wyniki badań: według nich szybciej pozbywamy się przeziębienia z pomocą pierwiastków śladowych, aniżewi bez nich. Polecenia godną jest kombinacja z wit. C, ułatwiająca wchłanianie cynku..

Cynk jest niezbędny dla naszego zdrowia, ponieważ bierze udział w wielu reakcjach metabolicznych. On jest istotny we wzroście, dla skóry, dla poziomu insuliny i syntezy białek, przy produkcji plemników i dla systemu immunologicznego. Jako istotny pierwiastek śladowy jest konieczny w w ielu procesach organizmu - także funkcje obronne naszego organizmu są od niego zależne.

Po prostu powiedziane: także komórki obronne potrzebują cynk. On ma działanie przeciwwirusowe . Ponadto poprawia strukturę śluzówek , co utrudnia wirusom ich przyczepianie i zasiedlanie. To jest powodem, że cynk może skrócić czas trwania przeziębienia.

Ponieważ cynk nie może być gromadzony w organiźmie, musi być codziennie dostarczany - np. poprzez pożywienie. Najbardziej bogatym w cynk są ostrygi. Dalej mięso wołowe, ryby morskie, owoce morza i produkty mleczne ( szczególnie sery) , jajka i produkty pełnoziarniste.
Dzienna dawka wynosi 15 - 25 mg - jeśli masz już objawy początkowe przeziębienia , polecamy podnieść dawkę i dodatkowo przyjmować cynk.

Jak stwierdzili naukowcy Cochrane, Collaboration , czas trwania przeziębienia został skrócony o jeden dzień , jeśli pacjent przez 24 godziny po pierwszych objawach przeziębienia zaczął spożywać cynk. . To jest szczególnie godne uwagi, ponieważ nasza medycyna jest w stanie wiele chorób leczyć - ale nie przeziębienie. Nie bez powodu jest przysłowie: " przeziębienie trwa 7 dni z lekarstwami i 1 tydzień bez leków". Chyba że - zaczynasz od razu spożywać cynk. Najlepiej jako tabletki do ssania z witaminą C.

Zalecana dawka: 75 mg/dzień. Jedyny problem: cynk przyjmować w takich dawkach wymaga samozaparcia. Każdy powinien sam znaleźć, czy chce ten pierwiastek śladowy przyjmować do pokarmu , czy po posiłku lub przed pójściem spać. To ma mały problem: nie każdy toleruje cynk - często ma się uczucie mdłości po spożyciu tabletek i może nawet dojść do wymiotów. Ale dzięki niemu trwa katar tylko 6, zamiast 7 dni!..