ABC witamin

A,B,C,D,E i K - bez witamin wyglądamy bardzo szybko ,bardzo staro!  Witamina D może być produkowana przez nasz organizm pod wpływem promieni słonecznych. Wszystkie pozostałe musimy dostarczać z pożywieniem ( lub suplementami). Co w tych witaminach jest takie specjalne  i co się staje, jeśli mamy ich niedobory - mały słowniczek witamin:

• Vitamin A (Retinol)  pomaga przy tworzeniu skóry, śluzówek i ciałek krwi. Ona jest istotna dla oczu  i dlatego jest znana jako " witamina oczu". Zawarta jest w: wątrobie, mleku, serze, podrobach, żółdku jaja, marchwi, pomidorach, zielonej kapuście, szpinaku , brokułach , papryce, grochu , kukurydzy i sałacie.  Przy jej niedoborze  widzimy źle o zmierzchu, dochodzi do ślepoty nocnej i problemów ze wzrostem.

• Vitamin B1 (Tiamina) i jest konieczna  dla mózgowia. jej niedobory  prowadzą do zaburzeń  systemu nerwowego, zmęczenia, zaburzeń wzroku, depresji i skurczy mięśniowych . Szczególnie u osób w podeszłym wieku ma ona  istotne znaczenie. Zawarta jest w drożdżach , otrębach, zbożu, kartoflach , warzywach strączkowych , mące sojowej, wątrobie, nerkach, sercu , mięsie, mleku, żółdku jaja i szparagach.

• Witamina B2 (Ryboflawina) jest uznawana  powszechnie za " hormon wzrostu". Ona występuje w mleku, brokułach, szparagach i szpinaku  i zapewnia zdrową skórę i twarde paznokcie.

Witamina B6 (Pirydoksyna ) jest ważna dla mózgu, serca, systemu immunologicznego i stawów i występuje w szpinaku , kapuście, kartoflach, produktach gruboziarnistych , mięsie , rybach, mleku, żółdku i podrobach. Ona jest konieczna w produkcji hormonów serotoniny, melantoiny i dopaminy. W niedoborze  może dojść do zmian na skórze  i zaburzeń centralnego systemu nerwowego.

• Witamina B12 (Kobalamina) jest konieczna dla produkcji czerwonych ciałek krwi . Poza tym bierze udział  w funkcjonowaniu komórek nerwowych, jak i metaboliźmie  tłuszczu , węglowodanów i kwasu nukleinowego i obniża ryzyko  zawału serca ( razem z witaminą  B6 i kwasem foliowym obniża poziom homocysteiny) . Tą witaminę spożywamy z żółdkiem jaja, mięsem, mlekiem i serem  - mamy niedobory , podnosi się ryzyko  chorób żołądka.

• Witamina C (kwas askorbinowy)  występuje w kartoflach, papryce, owocach cytrusowych, kiwi, rokitniku, dzikiej róży, wątrobie i mleku  - wszystko pożywienie, które żadko jadali marynarze.  Następstwem był szkorbut , wypadanie włosów, zapalenia dziąseł, łamliwe kości, niesamowite zmęczenie, infekcje, gorączka i osłabienie serca - aż do śmierci.

•Wiitamina D (Cholecalciferol) reguluje poziom wapnia  i tym samym zużycie kości . My ją przyjmujemy z rybami, wątrobą, mlekiem, masłem ,drożdżami, kakao, grzybami, serem lub jajkami.

• Witamina E (Tokoferole) występuje w prawie wszystkich roślinnych odżywkach , w wysokich dawkach w olejach roślinnych i orzechach. Podobnie jak wit.C  jest ona przeciwutleniaczem. Ona działa w metaboliźmie  tłuszczu i białka, chroni komórki , wspiera system immunologiczny i zapobiega zlepianiu się płytek krwi. 

• Witamina K (Phyllochinone) bierze udział w procesie krzepniącia krwi, w metaboliźmie kości i w regulacji wzrostu komórek . Spotykamy ją w zielonych warzywach, produktach mlecznych, jajkach i mięsie. Niedobór wywołuje między innymi podniesienie ryzyka krwawienia.