Witamn D - witamina słońca

Już od wielu lat jest wiązana witamina D ze zdrowymi kośćmi. Dzisiaj wiemy, że  również inne organy w organiźmie potrzebują witaminę D, aby móc optymalnie funkcjonować. Słońce

Niedobór witaminy D jest odpowiedzialny za wiele chorób chronicznych . Do nich należą: osteoporoza, krzywica, cukrzyca , reumatyzm , choroby krążeniowe i stwardnienie rozsiane. 

Jako witaminę D określa się grupę  różnych substancji, które są produkowane w skórze  ,z ich  prekursorów, pod wpływem światła słonecznego. Te prekursory są częściowo produkowane przezo rganizm z cholesterolu  ( witamina D2 i D3) i częściowo są spożywane z pokarmem ( witamina D3). W jej aktywną  formę   (dihydroksycholekalciferol)  zostaje witamina D zamieniana w wątrobie i nerkach. 

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D dla osoby dorosłej wynosi około 5 mikrogramów. Podwyższone zapotrzebowanie mają palacze, osoby które rzadko przebywają na świeżym powietrzu  i kobiety, które biorą pigułki antykoncepcyjne.

Niestety, dzienne zapotrzebowanie na wit. D nie może zostać pokryte przez spożyty pokarm , ponieważ ona jest zawarta w bardzo tłustych rybach  jak łosoś (100 g zawiera maksymalnie 1000 J.M.. witaminy D3), olejach rybnych, takie jak olej z wątroby dorsza (1 łyżeczka zawiera około 500 J.M. witaminy D3 ) lub niektórych gatunkach  grzybów (np 100 g suszonych na słońcu shiitake zawiera 1600 J.M. witaminy D2) .

Z tego powodu,jest własna synteza w organiźmie  najistotniejszym źródłem tej witaminy. Regularne przebywanie  na świeżym powietrzu  jest najbardziej skutecznym sposobem  zaopatrzenia w wit.D.  Jeśli wystawiasz całe ciało na działanie słońca  odpowiada to około 250 mikrogramom  (10000 J.M.) witaminy D dziennie.

Niedoborowi  witaminy D sprzyja nasz zachodni tryb życia i następujące inne czynniki:

  • Odzież
  • Ochrona przeciwsłoneczna od współczynnik 8
  • Długie godziny pracy w zamkniętych pomieszczeniach
  • U starszych osób  brak ruchu bez obcej pomocy
  • Ciemna skóra
  • Nadużywanie alkoholu
  • Przyjmowania niektórych leków

Dla większości ludzi nie wystarcza dostarczanie witaminy D z pokarmem lub  przy pomocy światła słonecznego. Dlatego są jej preparaty  godne polecenia, aby zapobiegać jej niedoborom.

W handlu są dostępne trzy formy  witaminy D:

  • Ergokalcyferol - witamina D2
  • Cholekalcyferol - Witamina D3
  • Uwolniony od ciężkich oleji rybnych tran

Czy na przygotowania składnika określonego kalcyferol, witamina D2 jest wliczony w cenę. Witaminy D3 może pochodzić z dwóch źródeł - z oleju z wątroby dorsza lub olejem, który jest uzyskiwany z wełny. Jest podawany w postaci cholekalcyferolu składników, źródłem jest olej z wełny. To jest uważane za wegetarianinem, ale nie wegańskie. Jeśli witaminy tran odzyskano musi być określony. A olej z wątroby dorsza, z jednej strony, zawiera małą dawkę cholekalcyferol drugiej strony, 10 x wyższa zawartość witaminy A zatem, istnieje ryzyko przedawkowania witaminy.

Zasadniczo należy w połączeniu spożyciu witaminy D3 i wapnia, ponieważ nieuniknione jest brak wapnia w niedoborem witaminy D. Krople witaminy D3 poziomie, odpowiednie wchłanianie wapnia w jelitach nie jest gwarantowana. To z kolei ma poważne konsekwencje dla tkanki kostnej i wsparcie, od tego czasu odwapnienie. Wapń służy również jako zabezpieczenie przed protonów, a tym samym przeciwdziała kwasowość.

Dzienne zapotrzebowanie na wapń do zdrowych osób wynosi odpowiednio co najmniej 1000 mg. Rosnące dzieci, osoby chore i stare potrzebują wyższych dawek.

W skrócie można powiedzieć: Po naszej żywności w Europie Zachodniej jest niestety niska w wapń i witaminę D, witaminy D3 i wapnia powinny być dostosowane do zdrowia, klimatu i stylu życia są podstawione co ​​najmniej na bezsłoneczny dni biorąc suplementy diety. U osób z chorobami przewlekłymi może ulec poprawie dzięki zwiększeniu dobrobytu, zmniejszona podatność na zakażenia i więcej witalności, biorąc witaminę D3 i ogólnego stanu zdrowia wapnia.