Zima staje się krótszą - czas pyłków kwiatowych ireakcji alergicznych - dłuższym.

Jak powiadamiają ostrzegawcze służby alergiczne, fruwają już leszczyna, olcha i pyłki brzozy - o wiele za wcześnie! Przyczyną są za ciepłe zimy , które stają się prawdziwym problemem dla alergików. Tak długo jak temperatury nie spadają poniżej 5 stopni Celzjusza i nie pada nic się nie zmieni... Dzięki ociepleniu globalnemu jest zimowe " zawieszenie broni" dla alergików historią - jak temu przeciwdziałać?

Niektórzy alergicy reagują już w miesiącach zimowych stałym kichaniem, dusznością , stale kapiącym nosem i zapuchniątymi oczami . Te objawy są zwane - katarem siennym zimowym i są (relatywnie) nowym rozwojem alergii. Dlatego jest godne polecenia już teraz się zaopatrzyć w preparaty przeciwalergiczne. Celem jest , złagodzenie reakcji u osób, które bardzo długo i często przebywają na świeżym powietrzu np. z wysoce skutecznymi ekstraktami roślinnymi lub preparatami, które ogólnie redukują gotowość organizmu do reakcji alergicznej.

Osoby cierpiące na alergię odczuwają wszystkie oznaki bardzo szybko i to jest związane z wrażliwością nosa, który zimą normalnie nie jest narażony na działanie pyłków ( w grudniu normalnie nie fruwają). Ale np. grypa lub katar w zimie mogą uwrażliwić nos.
Uwaga na wilgotność powietrza w pomieszczeniach: im bardziej suche i zakurzone pomieszczenie , tym trudniej jest dla śluzówki nosa. Często prowadzi to do przeciążenia - szczególnie , gdy dodatkowo pojawia się obciążenie pyłkiem ( nawet niewielkie).

Aby się chronić przed przeciążeniem alergicznym , powinny osoby wrażliwe utrzymywać swoje pomieszczenia wolne od alergenów . Do tego należy czas przewietrzenia , zależny od miejsca zamieszkania. W okolicach wiejskich znajduje się najwięcej pyłków w powietrzu rano , w mieście - wieczorem. Dlatego powinno się wietrzyć w mieście rano a na wsi wieczorem. I w nocy,także w styczniu - pozostają okna zamnięte!
Przed udaniem się spać jest bardzo wskazane mycie włosów i ubranie dzienne nie pozostawiać w sypialni . Stres jest bardzo silnym wzmacniaczem alergii!

Konkretne wskazówki dla osób cierpiących na alergię pyłków roślinnych:
•, każdy, kto przeprowadza płukanie nosa z solną wodą , wypłukuje pyłek i dezynfekuje śluzówki oraz je wzmacnia przeciw działaniu pyłku.
• astmatycy mogą używać lepiężnik , który rozszerza oskrzela i łagodzi stany zapalne. Również wyciąg oddechowy z olejku fenchuła włoskiego może przynieść ulgę.
• występuje reakcja alergiczna na oczach , polecamy świetlikj.
• I w każdym przypadku dotyczy osób cierpiących na alergie jedna reguła : należy unikać pokarmów zawierających histaminę jak: długo dojrzewający ser, salami, orzechy , konserwowane ryby lub wino. Bo to jeszcze bardziej pobudza Twoją alergię!