Zdrowe i ładne zęby - pomoc przy bólu zęba podczas urlopu

Ból zęba  ma  zwyczaj wtedy wystąpić, kiedy jego najmniej potrzebujesz. Szczególnie nieprzyjemnym jest to w trakcie urlopu!  W obcym kraju musisz szukać dentysty  i nieraz jest zrozumienie i porozumienie w obcym języku prawdziwym problemem.  Nawet jeśli możesz się porozumieć w tym języku  pojawiają się pojęcia fachowe  jak zapalenie, dziąsła, wypełnienie i wiele innych, z którymi nic nie możemy zaczynać.

Problemy stomatologiczne pojawiają się nie nagle. One rozwijają się  powoli  i podstępnie. Aby zapobiec bólom zęba w czasie urlopu , konieczna jest regularna wizyta u dentysty. Termin powinien być krótko przed urlopem. Również , jeśli konieczne jest leczenie powinno ono być zakończone przed rozpoczęciem urlopu. 

Poinformuj Twojego dentystę o planowanym urlopie , aby dokładnie sprawdził twoje zęby. Podczas  badania  stwierdzi dentysta:

  • eliminację próchnicy już w początkowym stadium
  • kamień nazębny  trzeba usunóć , aby zapobiec zapaleniom dziąseł
  • kontrola wypełnień na ewnentualne uszkodzenia
  • badanie rentgenologiczne , aby znaleźć ewentualne punkty zapalne

Jeśli ,mimo tego, masz bóle ząba w czasie urlopu , mamy dla Ciebie parę wskazówek:

Jak zachowuję się przy bólach zęba:

Zachowanie ogólne:
Należy unikać lokalnego ciepła, alkoholu, kofeiny i nikotyny. Za gorące lub za zimne napoje  lub posiłki  nie powinny mieć kontaktu z bolącym ząbem.  Płukanie jamy ustnej parę razy dziennie  z ciepłą wodą  lub herbatą rumiankową.  Głowa nie powinna płasko leżeć.  Po lekkim złagodzeniu, może ból być ponwnie intensywny. Przeciwbólowe środki mogą dać ulgę na pewien czas.

Przy początkowej opuchliźnie:
Najważniejsze j zimno w formie zimnych okładów  lub  opakowania z lodem. Nadmierny wysiłek fizyczny, sauna lub opalanie nie są dozwolone.

Przy zapaleniu dziąseł:
Letnie płukanki z rumiankiem  lub szałwią  dają złagodzenie. Także pędzlowanie z wyciągiem mirry . Wszelkie pokarmy drażniące dziąsła  lub niedobrze pasujące protezy  powinny być usunięte.  Ostre pokarmy i  woda jamy ustnej są zabronione.

Ból zęba u dziecka:
Podczas otrzymywania pierwszych zębów  może dojść do zapalenia  . Dla małych dzeci nadają się dobrze środki homeopatyczne . Także chłodzenie policzka daje złagodzenie, ewentualnie czopki przeciwgorączkowe.

Ból  zębów mądrości:
W przeciwieństwie do ząbkowania u niemowląt, nie znikają dolegliwości przy zębach mądrości.  One pojawiają się regularnie  i tylko okłady z zimną wodą dają lekką ulgę.  Konieczna jest wizyta u dentysty!

Ból spowodowany wypadaniem wypełnienia:
Poprzez wypadnięcie wypełnienia staje się ząb bardzo wrażliwym na zimno i ciepło.  Dla złagodzenia bóli może pomóc zgryziony goździk . Ale najlepiej jest natychmiast poszukać dentysty.