Przeciwutłeniacze - policja zdrowia

Wszędzie można przeczytać, że tylko z pomocą zbilansowanej diety , z dużymi ilościami owoców i warzyw można być zdrowym. Według piramidy odżywienia powinniśmy jadać conajmniej 5 porcji owoców i warzyw podzielone przez cały dzież . Wielkość porcji powinna odpowiadać wielkości pięści. Ale prawdę powiedziawszy : dajemy z tym radę? I dlaczego właśnie owoce i warzywa mają być tak ważne w odżywianiu?

Owoce i warzywa, ale również zboże i czerwone wino , herbata, kakao lub kawa zawierają przeciwutleniacze , zwane również " wychwytyczami " wolnych rodników. To są naturalne połączenia , które chronią nasze komórki przed szkodliwym wpływem tzw. wolnych rodników. Normalnie należy w cząstce do elektronu - proton . Ale istnieją także cząstki , które posiadają pojedyńcze niesparowane elektrony . To są wolne rodniki. Ponieważ one szukają połączeń , są one szczególnie aktywne w reakcjach , które nie zawsze są pozytywne dla ludzkiego organizmu . One atakują ochronne membrany komórkowe , istotne dla życia lipidy i białka oraz uszkadzają DNA.

Naturalne przeciwutleniacze są własnymi enzymami organizmu i mogą zostać spożyte z pożywieniem . Ochronne składniki , które neutralizują wolne rodniki poprzez łączenie się z ich wolnym elektronem. Cała grupa witamin, minerałów i drugorzędnych substancji roślinnych wspiera produkcję tych enzymów albo działa ochronnie lub przeciwutleniaczowo na komórkę.

Wśród witamin i minerałów mają następujące przeciwutleniaczowe działanie:

  • Witamina C - zawarta w owocach cytrusowych, porzeczkach, kiwi, truskawkach, rokitniku z kwaśnym smakiem. Ona jest także zawarta w papryce, pomidorach i kapuście.
  • Witamina E - występuje przede wszystkim w olejach roślinnych, zbożu, orzechach. Należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
  • Beta-karoten - zostaje przekształcony w organizmie na witaminę A. Jest żółto - czerwony barwnik marchwi, dyni, papryki, pomidorów, brokuł, kalafiora, kapusty, czerwonych kartofli, brzoskwiń, moreli i mango.
  • Selen - jest głównie wchłaniany z pożywieniem pochodzenia zwierzęcego jak mięso i ryby. Ale występuje także w warzywach, kartoflach i owocach
  • Cynk - organizm może wykorzystać lepiej cynk z pokarmów zwierzęcych . Jego zapotrzebowanie zostaje pokryte przez sery i mięso.

Oprócz witamin chronią organizm przed wolnymi rodnikami drugorządne roślinne składniki odżywcze

  • Flawonoidy - wiśnie, śliwki, jabłka, jagody, czerwona kapusta, rzodkiewka, cebula, rzodkiewka i bakłaż
  • Polifenole - dają kolor czerwono-fioletowym owocom jak: wiśnie, winogrona lub czerwona kapusta. Zapewniają różnorodność barw zielonej i czarnej herbaty i znajdują się w kakao i ziarnch kawy.
  • Siarczki - są również liczone jako przeciwutleniacze. Dają ostry zapach czosnku, cebuli, szalotki, pory i szczypiorku.
  • Saponiny - smakują lekko gorzko i są w roślinach strączkowych i szpinaku.
  • Karotenoidy - czerwony barwnik jest likopen należy do karotenoidów zawartych w pomidorach.

Udowodniono, że poprzez wyrównane odżywianie z dużą ilością warzyw i owoców można pokryć dzienne zapotrzebowanie na mikroodżywki . Poprzez szkodliwy wpływ naszego środowiska jak promienowanie UV , radioaktywne i trucizny środowiska ( dym papierosów, leki...) , stres i niezdrowy tryb życia może dojść do zaburzeń równowagfi , do nadmiernego niszczenia komórek poprzez wolne rodniki. Ta zaburzona równowaga jest zwana stresem oksydacyjnym. On jest powodem wczesnego starzenia się i wielu chorób . Szczegónie choroby degeneracyjne , choroby krążenia , Alzheimera, Parkinson , zaćma ale również nowotwory .

Zrównoważona dieta jest dzisiaj bezproblemowa. Analizy środowiska wykazują , że choroby cywilizacyjne wzrastają . Z tego powodu jest przyjmowanie przeciwutleniaczy jako suplementu diety sensowne . Ale kombinacja różnych substancji działających może temu najlepiej zapobiec.