Lato na mojej skórze!

Słońce jest dla nas konieczne dla życia. Ono podnosi nastrój, wspiera dobre samopoczucie i pobudza ducha życia. Z jego pomocą może organizm produkować ważną witaminę D, która jest konieczna dla odnowy kości. Także na depresję i łuszczycę ma ono pozytywny wpływ. Ono daje nam energię dla ciała i ducha , tak długo jak my nie narażamy nadmiernie naszej skóry na działanie jego promieniowania.

UVA i UVB promieniowanie

W nadchodzących wakacjach nad wodą , w górach czy na plaży potrzebuje nasza skóra szczególną ochronę przed działaniem promieni słonecznych. Za opaleniznę na skórze są odpowiedzialne promienie UVA iUVB. Promienie UVB zwiększają produkcję melaniny , barwnika skóry , w ludzkiej skórze. One wpływają na uwalnianie substancji zapalnych , które przy zbyt długotrwałym działaniu promieni słonecznych wywołują zaczerwienienie skóry. UVB promiene przenikają przez wodę.

Promienie UVA są mniej intensywne i są odpowiedzialne za redystrybucję melaniny w skórze. Promienie UVA również działają poprzez szkło okien.

Funkcje skóry

Skóra jest największym organem ludzkiego organizmu i jest odpowiedzialna za zmysł dotyku, temperatury i bólu.Ponadto reguluje gospodarkę ciepła poprzez pocenie się. Ale ona ma również rolę ochronną przeciw nadmiarowi promieni słonecznych . Komórki pigmentu zabarwiają skórę na ciemniejszą i bronią się przed działaniem promieniowania. Dzięki zdolnościom naprawy wspiera skóra regeneracją przy nadmiernym działaniu słońca.

Jak długo możne skóra tolerować słońce jest bardzo indywidualne i zależy od własnego czasu ochronnego. To jest czas, w którym nieochroniona skóra reaguje na działanie słońce porzez poparzenie słoneczne.

  • Typ skóry 1: osoby o jasnej karnacji, z piegami, niebieskimi oczami i jasnymi, lekko rudawymi włosami. Czas samoobrony skóry wynosi 3 - 10 minut
  • Typ skóry 2: osoby o blond włosach i niebieskich lub zielonych oczach. Te osoby mają lekko brózową opaleniznę. Czas samoochrony wynosi 10 do 20 minut.
  • Typ skóry 3: osoby z ciemnoblond lub brązowymi włosami i szarymi lub brązowymi oczami. Oni opalają się stopniowo. Czas samoobrony wynosi 20 - 30 minut.
  • Typ skóry 4: osoby z ciemno - brązowymi lub czarnymi włosami. Te osoby są bardzo szybko opalone. Czas samoobrony wynosi 40 minut.

Właściwa ochrona dla skóry

Aby uniknąć oparzeń słonecznych, należy unikać bezpośredniego słońca w czasie południa (11:00 bis 15:00 godzina) .Wcieraj kremy ochronne, wodoodporne 30 minut przed opalaniem , aby ich działanie było skuteczne. Czynnik SPF użytego kremu przeciwsłonecznego mówi, o ile możliwe jest przekroczenie czasu samoobrony bez poparzenia słonecznego. Poza tym powinien każdy wcierać kilkakrotnie w ciągu dnia krem w ciało. Bardzo skuteczna jest odzież przeciwsłoneczna.

Bolesne oparzenia

Jeśli trwa działanie promieni słonecznych dłużej, aniżeli indywidualny czas samoobrony, reaguje ciało oparzeniem. To jest ostry stan zapalny, który piecze, swędzi i jest bardzo bolesny. Czasami dochodzi do powstawania pęcherzyków. Zbyt intensywne opalanie prowadzi do szybkiego starzenia się skóry, do uszkodzeń elastycznych włókien tkanki łącznej - skóra staje się wiotka i powstają głębokie zmarszczki. Dodakowo zostają zaatakowane komórki pigmentu co powoduje powstawanie brzydkich plam przebarwieniowych i może nawet prowadzić do powstania raka skóry.

Jeśli masz oparzenia słoneczne,unikaj dalszego promieniowania i rób zimne okłady na dotkniętych miejscach. Dostarcz Twojemu ciału bardzo dużo płynów w postaci wody. Przy silnych bólach , powstawaniu pęcherzyków i ewnetualnej gorączce konieczna jest wizyta u lekarza.