Alergia - jak fruwają pyłki wiosną

Nareszcie nadeszła wiosna! My cieszymy się pierwszymi promieniami słonecznymi i chcemy spędzać jak najwięcej czasu na wolnym powietrzu . Dla około 15% dorosłych i około 25% dzieci oznacza wiosna z fruwającymi pyłkami prawdziwą torturę . Ponieważ są oni alergikami.

Pojęcie "alergia" pochodzi z greckiego - "allo" co oznacza obcy i "ergon" co oznacza reakcję . W krajach uprzemysłowionych stała się alergia chorobą endemiczną. , przy czym jej częstotliwość stale wzrasta. Ogólnie jest przyjmowane, że skłonność do alergii jest wrodzona.

Alergia powstaje na skutek reakcji obronnych organizmu . System immunologiczny rozpoznaje pewne substancje jako niebezpieczeństwo i substancje obce. Aby chronić organizm , uaktywnia proces obronny. To jest skuteczna reakcja przy niebezpiecznych substancjach . Przy substancjach bezpiecznych jak pyłki , składniki pokarmu lub produkty pochodzenia zwierzęcego może być ta reakcja organizmu problematyczną. Alergia jest nadwrażliwością systemu immunologicznego w odniesieniu do obcych substancji - alergenów.

Zostaje pewna substancja zakwaliwikowana jako niebezpieczna przez system immunologiczny, dochodzi do produkcji przeciwciał , które w odpowiednich strukturach reagują ze skórą i śluzówkami . Jednocześnie zostają uwolnione różne hormony w tkankach . Ważnym hormonem w tym kontekście jest histamina.

Histamina jest hormonem tkanek , gromadzonym w komórlkach nerwowych, granulocytach i komórkach tucznych. Ona odgrywa centralną rolę w łańcuchu reakcji alergicznej . Razem z mediatorami zapalenia prowadzi do silnego poszerzenia naczyń krwionośnych. Płyny wyciekają w ciągu sekund do minut i dochodzi do typowych reakcji alergicznych jak świąt,łzawienie oczu , zaczerwienienie , obrzęki i wydzieliny z nosa.

Alergeny są naturalnie występującymi białkami , które powodują u alergików produkcję przeciwciał , aczkolwiek nie są niebezpieczeństwem dla organizmu. One mogą dostać się do organizmu poprzez drogi oddechowe ( alergeny wchłaniane) lub jako alergeny medyczne. Ponadto istnieją tzw alergeny kontaktowe, które reagują przy kontakcie ze skórą lub poprzez ukąszenia owadów , ale również szczepienie .

Reaguje układ odpornościowy tylko raz alergicznie, pamięta o tym i przy następnym kontakcie dochodzi do podobnej reakcji . Niektóre pyłki i pewne pokarmy zawierają alergeny. Osoby , które reagują alergicznie na pyłek brzozy lub orzechów laskowych są również uczulone na jabłko i orzechy laskowe , ponieważ istnieje ten sam indykator wywołujący alergię . W tym przypadku jest mowa o alerigi krzyżowej.

Obydwa najczęściej występujące typy alergii są: alergia na pokarm i alergia natychmiastowej reakcji.

Natychmiastowa reakcja alergiczna: stanowi około 90 procent wszystkich alergii. Reakcja opiera się na produkcji specjalnych immunoglobulin E ( IgE), przeciwciał przeciw nieszkodliwym przeciwciałom. Zródłem alergii są: pyłki, włosy zwierząt, pokarm, i jego składniki, roztocza, jad owadów, pleśń i reakcje krzyżowe. Przy alergii natychmiastowej reaguje organizm w ciągu paru minut z katarem siennym, astmą alergiczną , zapaleniem tkanki łącznej , obrzękiem śluzówek , bólami głowy , pokrzywką , obrzękiem i zmęczeniem.

Nietolerancja pokarmowa jest oparta na produkcji immunoglobuliny klasy G (IgG 4 ) jako reakcji na pewne pokarmy , które codziennie są spożywane i dlatego jest trudno rozpoznać pokarm odpowiedzialny za reakcję alergiczną. Oglónie znane źródła alergii to: mleko krowie, pszenica, jaja kurze, soja, laktoza, pokarm zawierający histaminę, gluten, i cukier owocowy . Organizm reaguje na pokarm w ciągu 1 - 24 godzin a nawet jeden dzień po spożyciu. Objawami są: swędzenie, obrzęki w obrębie jamy ustnej i gardła, kaszel, duszność, pokrzywka, wysięki, ekcemy, koliki, biegunka, wzdęcia, wymioty, zapalenia stawów, gorączka , obrzęk twarzy, warg i spojówek, lub katar.

Typ leczenia zależy od rodzaju i nasilenia alergii. Najprostszą metodą leczniczą jest unikanie alergenów, Niestety jest to możliwe w większości przypadków tylko w ograniczonym zakresie. Dla miejscowego leczenia alergii są zaliczane krople do nosa i oczu oraz kremy . Ponadto podaje się środki antyalergiczne w formie tabletek., Kuracje szczepieniowe polecane są u pacjentów z katarem siennym lub astmą . Ona trwa bardzo długo i nieraz jest bardzo uciążliwa.

Ogólnie można powiedzieć, że przy pierwszych objawach reakcji alergicznej konieczna jest konsultacja lekarska , dla przeprowdzenia testów alergicznych i unikanie alergenu.