Alergia - jak fruwają pyłki wiosną

Nareszcie nadeszła wiosna! My cieszymy się pierwszymi promieniami słonecznymi  i chcemy spędzać  jak najwięcej czasu na wolnym powietrzu . Dla około 15% dorosłych  i około 25% dzieci  oznacza wiosna z fruwającymi pyłkami prawdziwą  torturę . Ponieważ są oni alergikami. Allergie

Pojęcie "alergia" pochodzi z greckiego - "allo" co  oznacza  obcy i "ergon" co oznacza reakcję . W krajach  uprzemysłowionych stała się alergia chorobą  endemiczną. , przy czym jej częstotliwość stale wzrasta.  Ogólnie jest przyjmowane, że skłonność do alergii jest  wrodzona.

Alergia powstaje na skutek  reakcji  obronnych organizmu . System immunologiczny rozpoznaje  pewne substancje  jako niebezpieczeństwo  i substancje obce. Aby chronić organizm , uaktywnia proces  obronny. To jest skuteczna reakcja  przy niebezpiecznych substancjach . Przy substancjach  bezpiecznych jak pyłki , składniki pokarmu  lub produkty pochodzenia zwierzęcego może być ta reakcja organizmu problematyczną.  Alergia jest nadwrażliwością  systemu immunologicznego  w odniesieniu do obcych substancji - alergenów. 

Zostaje pewna substancja zakwaliwikowana jako niebezpieczna  przez system immunologiczny, dochodzi do produkcji przeciwciał , które w odpowiednich strukturach reagują ze skórą i śluzówkami . Jednocześnie zostają uwolnione różne hormony w tkankach . Ważnym hormonem w tym  kontekście jest histamina.

Histamina jest hormonem tkanek , gromadzonym w komórlkach nerwowych,  granulocytach i  komórkach tucznych. Ona odgrywa centralną rolę w  łańcuchu reakcji alergicznej . Razem z mediatorami zapalenia  prowadzi do silnego poszerzenia naczyń krwionośnych. Płyny  wyciekają  w ciągu sekund do minut  i dochodzi do typowych  reakcji alergicznych jak świąt,łzawienie  oczu , zaczerwienienie , obrzęki i  wydzieliny z nosa.

Alergeny są naturalnie występującymi  białkami , które powodują u alergików produkcję przeciwciał , aczkolwiek nie są niebezpieczeństwem dla organizmu.  One mogą  dostać się do organizmu poprzez drogi oddechowe  ( alergeny wchłaniane) lub  jako alergeny  medyczne. Ponadto istnieją tzw alergeny kontaktowe, które  reagują przy  kontakcie ze skórą  lub poprzez ukąszenia owadów , ale również szczepienie .

Reaguje układ odpornościowy  tylko raz alergicznie, pamięta o tym i przy następnym kontakcie dochodzi do podobnej reakcji . Niektóre pyłki  i pewne pokarmy  zawierają alergeny.  Osoby , które reagują alergicznie na pyłek brzozy  lub orzechów laskowych  są również uczulone na jabłko  i orzechy laskowe , ponieważ istnieje ten sam indykator wywołujący alergię . W tym przypadku jest mowa o alerigi krzyżowej.

Obydwa najczęściej występujące typy alergii  są: alergia na pokarm  i alergia natychmiastowej reakcji.

Natychmiastowa reakcja alergiczna: stanowi około 90 procent wszystkich alergii. Reakcja opiera się  na produkcji  specjalnych  immunoglobulin  E ( IgE), przeciwciał przeciw  nieszkodliwym  przeciwciałom.  Zródłem alergii  są: pyłki, włosy zwierząt, pokarm, i jego składniki, roztocza, jad owadów, pleśń i reakcje krzyżowe.  Przy alergii natychmiastowej  reaguje organizm w ciągu paru minut  z katarem siennym, astmą alergiczną , zapaleniem tkanki łącznej , obrzękiem śluzówek , bólami głowy , pokrzywką , obrzękiem i  zmęczeniem.

Nietolerancja pokarmowa jest oparta na produkcji immunoglobuliny klasy G (IgG 4 ) jako reakcji na pewne  pokarmy , które codziennie są spożywane i dlatego jest trudno rozpoznać pokarm odpowiedzialny za reakcję alergiczną. Oglónie znane źródła alergii to: mleko krowie, pszenica,  jaja kurze, soja, laktoza, pokarm zawierający histaminę, gluten, i cukier owocowy . Organizm reaguje na pokarm w ciągu 1 - 24 godzin  a nawet jeden dzień po spożyciu.  Objawami są: swędzenie, obrzęki w obrębie jamy ustnej  i gardła, kaszel, duszność, pokrzywka, wysięki, ekcemy, koliki, biegunka, wzdęcia, wymioty, zapalenia stawów, gorączka , obrzęk twarzy, warg i spojówek, lub katar. 

Typ leczenia zależy od rodzaju i nasilenia alergii. Najprostszą metodą leczniczą  jest unikanie alergenów, Niestety jest to możliwe w większości przypadków tylko w ograniczonym zakresie. Dla miejscowego leczenia alergii  są zaliczane krople do nosa i oczu  oraz kremy . Ponadto podaje się środki antyalergiczne w formie tabletek.,  Kuracje szczepieniowe  polecane są u pacjentów z katarem siennym  lub astmą . Ona trwa bardzo długo i nieraz jest bardzo uciążliwa.

Ogólnie można powiedzieć, że przy pierwszych objawach reakcji alergicznej konieczna jest konsultacja lekarska , dla przeprowdzenia testów alergicznych i unikanie alergenu.