Gi,nasytka narciarska - sprawny i bez wypadku poprzez sezon narciarski

Ten tak długo oczekiwany urlop zbliża się dużymi krokami. Wiadomości o pokrytych śniegiem zboczach i zaśnieżonych górach dają prawdziwą ochotę na pierwsze zjazdy w śniegu. Jazda na nartach zimą stała się bardzo lubianym sportem mas amatorów. Niestety zdarzają się przy tym co roku tysiące wypadków, którym często można zapobiec z pomocą odpowiedniego przygotowania i sprzętu.

Aby przetrwać sezon narciarski bezpiecznie i bez uszczerbku,konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Conajmniej 6 tygodni przed pierwszym zjazdem powinien sportowiec - narciarz zaczynać z gimnastyką narciarską - obojętnie jak on jest sportowo sprawnym. Ale również bardzo krótko przezd pierwszym zjazdem nie jest za późno , własne mięśnie i stawy przygotować na zaplanowane obciążenie.

To silne obciążenie wpływa mianowicie głównie na mięśnie i stawy. Głównym powodem większości wypadków jest zmęczenie i nadmierne obciążenie mięśni . Najczęściej dotknięte są kolana.

Regularna gimnastyka narciarska powinna być uprawiana 2 - 3 razy w tygodniu i naturalnie przed każdym zjazdem przez conajmniej 10 minut. To zapewnia zdecydowanie lepsze siły i kondycję. Ponadto niebezpieczeństwo wypadku spada bardzo wyraźnie, dzięki podniesionej wydajności.

Im starszy jest narciarz tym bardziej słabsze są jego siły i kondycja. Mięśnie skracają się z wiekiem i słabną . Dlatego jest tak konieczne przed zjazdami odpowiednie rozgrzanie, ćwiczenia rozciągania i wytrzymałości . Dodatkowo powinna być ćwiczona siła i utrzymywanie równowagi , jak i znane imitacje rodzaju zjazdu: przysiady przy zjeździe,długotrwały etap czy podskoki.

Oto mały program gimnastyki:

Rozgrzewka i rozciąganie: na początku każdej gimnastyki narciarskiej konieczna jest rozgrzewka.. Bieg i podskoki w jednym miejscu . To pobudza krążenie i mięśnie zostają lepiej ukrwione. Ćwiczenia rozciągające poprawiają funkcjonalność stawów, ścięgien i zapewniają odporność na obciążenie.

Mięśnie ud: aby wzmocnić mięśnie ud stań obydwoma nogami na bardzo wąskiej desce. Przechodź do przysiadu zjazdowego i uginaj nogi w kolanach, albo podskakuj z przysiadu do góry.

Tułów i boczne mięśnie ud: aby wzmocnić ten region mięśniowy połóż się na boku z wyprostowaną górną częścią ciała i podnoś i opuszczaj górną nogę. Po paru ćwiczeniach zmienisz stronę.

Mięśnie łydek: łydki są szczególnie obciążone podczas zjazdu . Aby je odowiednio trenować , postaw nogę na stopniu schodów i podciągaj zmiennie piętę i palce do góry.

Kondycja: jest najlepiej trenowana podczas jazdy rowerem, poprzez jazdy na rolkach czy podczas biegu .

Relaks: po zakończeniu treningu , ale również po każdym dniu jazdy na nartach można z pomocą tych ćwiczeń zapobiegać bólom mięśni. Najlepiej połóż się na plecach , relaksuj i rozciągaj powoli nadwyrężone mięśnie. Ciepły prysznic lub wizyta w saunie pomagają w regeneracji.

Rozpocznij już jutro , abyś przeszedł z relaksem i sprawnie przez cały sezon!