Cukrzyca - coraz więcej ludzi na nią choruje

Na całym świecie zachorowuje coraz więcej ludzi na cukrzycę (Diabetes mellitus). To jest związane z oczekiwaną ,przewidywaną długością życia i , że coraz więcej ludzi ma nadwagę. Nadwaga jest głównym  czynnikiem ryzyka zachorowania na cukrzycę typu -2. Tylko 5% populacji ma cukrzycę typu - 1.

Pod nazwą Diabetes mellitus - cukrzyca  rozumiemy zaburzenia  metabolizmu cukru , które powodują stały podwyższony jego poziom . Ogólnie wyróżnia się dwie formy cukrzycy:

Cukrzyca typ -  1
Ten rodzaj cukrzycy występuje prawie zawsze już w dzieciństwie lub okresie dojrzewania. Jego powodem jest niedobór hormonu  insuliny , produkowanej w trzustce. Organizm produkuje przeciwciała przeciw  komórkom wysepek w trzustce  i dochodzi do stałego powolnego ich niszczenia. W ten sposób dochodzi do prawdziwego , realnego niedoboru insuliny. 

Cukrzyca typ -  2
Ten rodzaj cukrzycy jest bardzo chętnie nazywany "cukrzycą  starców" , ale z powodu nadwagii i otyłości występuje coraz częściej u młodzieży  i młodych dorosłych.  W cukrzycy typu - 2  reagują komórki organizmu niewystarczająco , albo wcale na hormon insulinę. Mowa jest o  odporności na insulinę, która może być następstwem ciągle podwyższonego poziomu cukru we krwi . W ten sposób dochodzi do obniżenia ilości receptorów  insuliny  w komórkach  i one stają się mniej wrażliwe. Aczkolwiek trzustka produkuje dużo insuliny , nie wystarcza to ilość do obniżenia pozomu cukru . Ta nadprodukcja, trwająca parę lat,  prowadzi do wyczerpania  komórek produkujących insulinę . W tym przypadku jest mowa o względnym niedoborze insuliny.

Cukrzyca typ -  2 najczęściej  występuje o osób z następującymi czynnikami ryzyka:

 • nadwaga
 • brak ruchu i mała masa mięśniowa (nawet z normalną wagą)
 • wysokie ciśnienie krwi
 • podwyższony poziom lipidów we krwi (cholesterol, trójglicerydy)
 • występowanie choroby cukrzycy w rodzinie
 • zachorowanie na cukrzycą ciążarnych

Mniej popularną formą cukrzycy jest cukrzyca ciężarnych , która  występuje w ciąży  i następnie zanika , i tzw.  cukrzyca wtórna. W tym przypadku dochodzi do zachorowania na cukrzycę jako następstwo innej choroby podstawowej.

Objawy, które występują w wyniku podwyższonego poziomu cukru we krwi, zależą  od tego, jak daleko jest już choroba posunięta. Do nich należą:

 • nadmierne pragnienie
 • zmęczenie i wyczerpanie
 • częste oddawanie moczu
 • suchość w ustach i nocne kurcze nóg
 • świąd
 • utrata masy ciała ze względu na niski apetyt, lub napady ochoty na jedzenie
 • podatność na zakażenia

Te objawy  rozwijają  się u pacjentów z cukrzycą  typ - 1 w ciągu kilku dni do kilku tygodni. U pacjentów z cukrzycą typ - 2  nie mają pacjenci przez długi czas żadnych objawów lub bardzo mało. Ale choroba rozwija się dalej aż do czasu 10 lat.

Cukrzyca może  być związana , w przebiegu czasu, z chorobami  wtórnymi. Do nich należą uszkodzenia na siatkówce , uszkodzenia nerwów, małych i dużych naczyń krwionośnych , zaburzenia ukrwienia jak i uszkodzenia nerek.

Diagnoza cukrzycy  zostaje postawiona przez lekarza przy pomocy  badań laboratoryjnych. Do nich należy test obciążenia glukozą  lub poprzez pomiary cukru na czczo.  Cukrzyca typ - 1 może być leczona tylko insuliną, bo w niej jest jej brak.  Przy cukrzycy typ - 2  podstawą leczenia jest całkowita zmiana trybu odżywiania  i redukcja wagi ciała  oraz regularny ruch. Jeśli to nie daje spodziewanego wyniku , konieczne jest leczenie lekami  lub nawet insuliną.