Borelioza wywołana ukąszeniem kleszcza - niesamowita, groźna opowieść.

One mają najwyżej pół centymetra  i są mimo tego bardzo niebezpieczne: kąszą jak wampiry  letnie i rozprowadzają FSME ( wczesnoletnie kleszczowe zapalenie mózgu), co w Europie Srodkowej , przeciętnie  na obszarze poniżej 1000 metrów   odpowiada 25 -100 ukąszeniom. Te małe wampiry przenoszą także boreliozę - to jest choroba infekcyjna , której następstwa są przez wielu lekceważone!

Środkiem zaradczym jest noszenie  odzieży z długimi rękawami i na dole zamkniętych spodni, jak i dokładna kontrola ciała  np. po spacerze w lesie lub po pracy w ogrodzie. 

Kleszcze żyją w trawie, w krzakach w żywopłotach, w lesie, w basenie, na placach zabaw... jnajchętniej wszędzie tam , gdzie jest wilgotno i ciepło  i dlatego w letnie dni deszczowe są one najaktywniejszymi.  Ich zwierzęcym przenosicielem są : myszy, jelenie, jeże, koty czy psy, ale również ptaki i z nimi rozprzestrzeniają się także kleszcze w tereny, który normalną wędrówką by nigdy nie osiągnęły. To oznacza , że osiągają coraz większe obszary.

Niestety według ostrożnych szacunków jest conajmniej 25% kleszczy zainfekowanych boreliozą - i prawie każdy, kto kocha naturę i chętnie przebywa na świeżym powietrzu  został w ciągu lata ukąszony przez kleszcze.

Choroba zaczyna się klasycznie: w ciągu paru sekund  wszczepia się kleszcz  na ciele i szuka odpowiednie miejsce na ciele , aby ukąsić. Jeśli jego szybko znajdziesz i w tej fazie usuniesz  , jest niebezpieczeństwo zainfekowania boreliozą, minimalne. Kleszcze " plują" do krwi ich ofiary i im więcej czasu mają, tym bardziej staje się sytuacja niebezpieczną. Dlatego jest tak sensowne  przeszukanie każdego centymetra ciała!

Został kleszcz przeoczony , może on się napić krwią ofiary  i tym samym ją zainfekować boreliozą. Niestety nie ma obowiązku meldowania tej choroby ( w przeciwieństwie do FSME) , dlatego nie wiemy dokładnie  ile osób naprawdę staje się nosicielem tego wirusa. Niektórzy eksperci oceniają ich ilość na 80% ...To jest najwyższy alarm! Nie wszyscy zainfekowani zachorowują - niektórzy dopiero po paru latach. 

Ogólnie rozróżniamy trzy etapy tej choroby: na początku  pojawia się okrógłe zaczerwienienie dookoła miejsca ukąszenia ( może być także wywołane przez komara) - nieraz jest punktowo na środku stwardniałe , aż wyraźnie żółtawy kolor staje się widocznym. Czasami to jest jedyna wskazówka infekcji. Zostaje postawiona prawidłowa diagnoza , możliwe jest leczenie antybiotykami . Wcześnie rozpoznana borelioza jest całkowicie uleczalna.

Bardzo niebezpiecznym staje się faza druga i trzecia , dopiero parę lat po zainfekowaniu : paraliż twarzy, zaburzenia funkcji nerwów, paraliż całych grup mięśniowych  czy zapalenia stawów  - i to  " tylko" jako następstwo małego ukąszenia przez takie małe zwierzątko!