Czy jest faktycznie Burnout tak niebezpiecznym?

"Jeśli ktoś się czuje całkowicie"wypalonym", to  potrzebuje po prostu czas przerwy w swoim życiu , aby się zregenerować"  - tak myśli wielu, którzy nie mają doświadczenia  z tym, coraz częściej występującym, symptomem. Ale to nie jest takie proste!  Psychsomatyczne stany  przy całkowitym wyczerpaniu psychicznym i fizycznym  mają neurochemiczny odpowiednik - i to jest to, co robi Burnout tak bardzo niebezpiecznym!

Najprostszy opis Burnout to: za wiele wszystkiego!  Praca, rodzina, przyjaciele, sport, hobby, nawet jedzenie czy  picie stają się obciążeniem. Apetyt jest zaburzony , człowiek czuje się przez 24 godziny w ciągu dnia i przez 7 dni w tygodniu całkowicie wyczerpanym. Zołądek i jelita są podrażnione , bezsenność należy do dnia codziennego , łatwo łapie się każde przeziębienie , podnosi się poziom cukru i ciśnienia, czujesz ciągłe napięcie mięśni , jesteś  rozdrażnionym i niespokojnym.

Aby ciało i duch funkcjonowały konieczna jest jednolitość - po prostu powiedziawszy - " posłańcy ," którzy działają  w centrum  rozdzielczym jako  "hamulce" lub aceleratory . Adrenalina należy do ostatniej grupy  i jest znana jako hormon stresu , który przyśpiesza puls , powoduje szybxze  bicie serca  i my  znajdujemy się nagle w najwyższym  pobudzeni i gotowości - jak Neandertaler, który nagle stał przed olbrzymim dinozaurem. Kto mówi o hormonie serotoninie, ma na myśli uczucie szczęścia i radości.

Do dawców "napędu"  należy kortyzol , dopamina i noradrenalina. I do "uspakajaczy"  - melatonina, GABA, DHEA i np. tryptofan.

Ale wróćmy do Burnout. W  całkowitym wyczerpaniu zostają całkowicie  wyniszczone prawie wszystkie "uspakajacze" , odpowiedzialne za regenerację i spokój  - razem ze snem. Szczególnie serotonina, prekursor  melatoniny , hormonu umożliwiającego zasypianie, należy do .. rzadkości. Równocześnie znajduje się organizm w stanie ciągłego stresu , poprzez nadmierną pobudliwość. To powoduje, że organitm jest chorym i całkowicie wyczerpanym.

Po prostu powiedzianym : odpoczynek i regeneracja są całkowicie niemożliwe, ponieważ brak w centrum sterowania  odpowiednich przekaźników . I to jest tylko kwestią czasu , aż dana osoba  całkowicie soę załamie psychicznie i fizycznie. 

Dlatego jest tak ważne, aby nie ignoorować pierwszych objawów Burnout i od razu temu przeciwdziałać. W przypadku pełnego wybuchu choroby , może trwać latami , aż człowiek całkowicie powróci  do swojego pierwotnego stanu zdrowotnego i znajdzie znowu cel w życiu!