Lato, słońce, ochrona przed słońcem; slip, slop, slap!

Tak dźwięczy ochrona przed słońcem po.. austalijsku. Po polsku powiedziawszy nazywa się to wskakuj ( w bluzkę lub spodnie), smaruj ( siebie samego) i nasadź (kapelusz  lub okulary na nos!)  Żadna wycieczka szkolna, czy wędrówka przedszkola  nie startuje w Australii, jeśli dziecie nie mają nakryć na głowę , środków przeciwsłonecznych z najwyższym SPF i odzieżowej ochrony przeciw UV. Wynik: liczba osób  umierających na raka  w Australii  jest z roku na rok coraz niższa.

Nad Europą nie jest dziura w ozonie ta groźna jak  w Australii i podobna nawet się zmniejszyła. Mimo tego odczuwa wielu działanie promieni słonecznych  jako bardzo agresywne  i jeszcze bardziej niż przed laty. Szczególnie osoby z jasną  cerą, blond  lub rudymi włosami  bardzo cierpią  na zaczerwienienia skóry już po paru minutach pobytu na słońcu. Ten typ jest bardzo rzadko ładnie brązowym , ma przeważnie tylko piegi. W tych przypadkach pomaga tylko jedno: blokowanie słońca , kapelusik, okulary przeciwsłoneczne i konieczna , chroniąca przed UV odzież. ( taką można już kupić!) I proszę nie zapominać o ustach!

Łatwiej mają wszyscy , którzy są bardziej brązowi - zarówno włosy jak i kolor oczu . Te osoby mogą często przebywać na słożcu  do około 20 - 30 minut bez jakiejkolwiek ochrony . Naturalnie istotny jest stopień opalenizny.

Dlaczego tak ważne jest rozróżnienie skóry? - Ponieważ ona  pomnożona ze wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF) , daje typ kremu, jaki jest konieczny do użycia , jak dłiug można przebywać im posmarowany, na intensywnie działających promieniach słońca. Aby nie dostać oparzeń i nie podnieść ryzyka zachorowania na raka skóry.  Te obliczenia wystarczają tylko do czynnika 20 -25, z reguły wystarczającego dla dorosłych. Bo co może spowodować niebezpieczna gorączka w południe jest już znane - lepiej jej unkać!

Szczególnie niebezpieczne jest słońce  dla delikatnej skóry dziecięcej. Każde oparzenie  i pobyt bez ochrony  na pełnym słońcu podnosi , w późniejszych latach, ryzyko zachorowania na raka skóry.  najnowsze badania udowodniły , że ciężkie oparzenia w wieku dziecięcym wystarczają , aby podnieść ryzyko raka skóry o 3 -5 razy! Dermatolodzy polecają: niemowlęta i małe dzieci  do wieku 2 lat nie powinny wcale przebywać na pełnym słońcu!

Ale również dorośli mają tylko wtedy pełną ochroną , jeśli używają kremu przeciwsłonecznego conajmniej pół godziny przed opalaniem. I odnośnie kąpieli: jeśli idziesz pływać podczas pobytu na słońcu, konieczne są kremy wodoodporne! One nie zużywają się tak szybko , jeśli się pocisz, czy uprawiasz sport  - i dlatego nie jest częste ponowne nakremowanie. I uwaga!  Użycie kremu na noc nie podnosi ilości godzin , jakie przebywamy na słońcu  bez niebezpieczeństwa oparzenia , on tylko " zatyka" dziury bez kremu przeciwsłonecznego na skórze!