Trening - kiedy pojawią się pierwsze efekty?

Gdy trening staje się elementem codziennej rutyny, oczekujemy szybko pierwszych efektów. Kiedy tak naprawdę możemy spodziewać się pierwszych widocznych rezultatów?

Kiedy zaczynamy ćwiczyć, sądzimy często, że rezultaty przyjdą bardzo szybko. Szybkość pojawienia się efektów treningu zależy w dużej mierze od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest cel treningu. Dlaczego ćwiczymy? Trenujemy aby:

  • zwiększyć masę mięśni
  • poprawić swoją kondycję
  • zwiększyć wytrzymałość
  • podkreślić kształt sylwetki

W zależności od celu, jaki chcemy uzyskać, należy opracować własny plan treningowy. Ponadto należy uwzględnić indywidualne predyspozycje:

  • płeć
  • wiek
  • dotychczasowy poziom aktywności fizycznej
  • częstość treningu
  • rodzaj sportu
  • itd.

Adaptacja nowych bodźców

Trening sprawia, że ciało adaptuje się z czasem do nowych bodźców. Regularne bieganie oddziałuje na cały układ krążenia, rozwija koordynację ruchową i angażuje całe ciało. Podczas fazy regeneracji ciało powoli przyzwyczaja się, a z czasem prowadzi do lepszej wytrzymałości, zwiększenia mięśni i poprawy koordynacji.

Superkompensacja
Wzrost sprawności nazywany jest często superkompensacją. W czasie treningu doprowadzamy nasz organizm do wyczerpania zasobów energetycznych. Natomiast podczas odpoczynku nasz organizm odzyskuje utraconą energię i gromadzi jej nieco więcej niż poprzednio.

Adaptacja organizmu do wysiłku fizycznego jest procesem nieprzerwanym i nie zbyt szybkim. Oznacza to, że osoby mało wysportowane mogą szybciej zobaczyć lepsze rezultaty niż osoby wysportowane. Im bardziej jesteśmy wysortowani, tym trudniej zauważyć efekt.

Różny czas adaptacji

Długość adaptacji ciała zależy między innymi od tego, jaki układ jest zaangażowany.
Najszybciej przystosowuje się układ nerwowy. Jego praca poprawia się już w ciągu kilku minut lub godzin.
Natomiast układ krążenia potrzebuje kilku dni, a nawet kilka tygodni, aby się przystosować. Tyle samo czasu do adaptacji wymagają mięśnie.
Najwięcej czasu potrzebują stawy, wiązadła i ścięgna. Potrzebują one nawet kilka miesięcy.

Podsumowanie

Zauważalne efekty zależą od wielu czynników. Niezależnie od indywidualnych predyspozycji ważne znaczenie ma to, jak i co trenujemy. Zasadniczo pierwsze efekty przy odpowiednim planie treningowym są już widoczne po dwóch lub trzech miesiącach.

Nie należy również zapominać o odpowiedniej diecie. Jeśli chcemy zwiększyć masę mięśniową, musimy spożywać odpowiednią ilość kalorii.