Przesilenie wiosenne - natura budzi się , człowiek zasypia

Tegoroczna zima była szczególnie długą i zimną. Dlatego z upragnieniem wyczekujemy przyjścia wiosny, widzenia świeżej zieleni drzew i krzewów i poczucia pierwszych promyków słońca. Teraz nadeszła wiosna i wielu z nas nie może się cieszyć tą porą roku , ponieważ cierpi na zmęczenie, zaburzenia ze strony układu krążenia , odczuwa zmiany pogody i jest stale rozbitym - typowe objawy przesilenia wiosennego. .Frühjahrsmüdigkeit

Naukowo, jest problem przesilenia wiosennego jeszcze nie zbadanym. Najprawdopodobniej jest wiele przyczyn, ale główną powinna być zmiana hormonalna w tej porze roku.Ważną rolę odgrywają hormony melatonina i serotonina . Melatonina to hormon snu . Ona jest produkowana jw przysadce mózgowej , tylko w nocy - tym samym w większych ilościach w miesiącach zimowych. Ona prowadzi do spokoju i odprężenia. Po długich miesiącach zimowych mamy w organiźmie nadmiar melantoniny. Ponadto są zapasy hormonu " szczęścia" - serotoniny, wyczerpane. Poprzez dłuższe fazy dnia zostaje serotonina wydzielana w wyższych dawkach , co pobudza system krążenia i daje popęd w naszym życiu . Ta zmiana hormonalna wymaga bardzo dużo od naszego organizmu i wywołuje zmęczenie.

Inne przyczyny to brak witamin, pierwiastków śladowych i tlenu w rążeniu krwi. W miesiącach zimowych odżywiamy się jednostronnie i tłuściej. Owoce i warzywa są rzadkością . Szczególnie niedobór żelaza jest wspólnie odpowiedzialnym , że czujemy się znużonym i wyczerpanym. Również brak wit. D jest szczególnym wiosną. Ona jest produkowana poprzez działanie promieni słońca na naszą skórę.

Kilka prostych wskazówek i porad jak zapobiegać przesileniu wiosennemu:

Długie spacery na świeżym powietrzu
Szczególnie w godzinach porannych, jest trudno dać napęd naszemu krążeniu . Bardzo pomocne jest tylko 5 minut gimnastyki przy otwartym oknie . Albo, jeśli możliwe idź pieszo do pracy, zamiast jazdy samochodem. Pół godziny przy umiarkowanym tempie czyni cuda! Pobudza krążenie i zapewnia lepsze dotlenienie.

Ponadto wszelkie typy sportu jak bieganie, Nordic Walking, pływanie, jazda na rolkach czy rowerze są bardzo godne polecenia. One wzmacniają system immunologiczny i krążenia. Dodatkowo jest podczas sportu wydzielana serotonina.

Również promieniowanie słoneczne pobudza produkcję hormonów i tym samym serotoniny . To ma ten sam efekt jak działanie wit. D , która w wyższych dawkach jest produkowana podczas działania słońca na skórę.

Bogata w witaminy dieta
Organizm potrzebuje dodatkową dawkę witamin po miesiącach zimowej abstynencji. Szczególnie pożyteczne są produkty pełnoziarniste, kartofle, rośliny strączkowe i świeże warzywa oraz owoce. Parę małych posiłków daje organizmowi energię i chroni przed napadami nagłego głodu . Ponadto nie jest przewód pokarmowy tak mocno obciążonym.

Płyny dla układu krążenia
W wyższych temperaturach i aktywności fizycznej potrzebuje organizm więcej płynów. Rozpocznij najlepiej już rano z dużą szklanką wody. To uaktywnia krążenie. W ciągu dnia powinniśmy pijać conajmniej 1,5 - 2 litrów płynów. Ale nie alkohol. On podnosi zmęczenie i odciąga energię z organizmu.

Energia poprzez prawidłowe oddychanie
Jeśli masz wrażenie, że opuściła ciebie energia , to uważaj na prawidłowe oddychanie. Poprzez bardzo płaskie oddychanie zmniejsza się poziom tlenu we krwi. Aby pozyskać ponownie siły , odetchnij parę razy głęboko , zatrzymaj powietrze przez moment i powoli wydechnij.

Odważne kolory polepszają nastrój
Soczysta zieleń naszego świata podnosi nastrój , jak i wszystkie świeże kolory własnego ubrania.

Budzić się ze zmiennym prysznicem
Jeśli jest Tobie ciężko wstawać rano , spróbuj zmienny prysznic. Bierz prysznic w odstępach: 3x 30 sekund z wodą o temperaturze ciała i 3 sekundy zimnej wody . Z zimnym prysznicem zakończ jego branie.

Wystarczający sen
Ponieważ dni są coraz dłuższe, wielu zamienia noc w dzień i korzysta z długich godzin wieczornych. To jest niestety niekorzystne dla naszego organizmu , ponieważ akurat w tej porze roku sen jest bardzo ważnym sprzymierzeńcem, pomagającym w regeneracji. Ważny jest nie tylko długi sen, ale również spokojny sen.