Ból gardła - z łagodnymi środkami przeciwdziałać

Lekkie łaskotanie w gardle, dalej drapanie , pierwsze objawy chrypki i niebawem uczucie obrzęku i bóle przy połykaniu, mówieniu i oddychaniu. Szczególnie podczas mokro - zimnych pór roku wiele osób narzeka na bóle gardła.

Ból gardła lub zapalenie gardła jest reakcją obronną organizmu na zbyt wiele patogenów. To mogą być wirusy, bakterie lub szkodliwe substancje środowiskowe . Jako typowa reakcja zostają lepiej ukrwione śluzówki , aby patogeny mogły zostać szybciej odtransportowane. To wywołuje zaczerwienienie i ogrzewanie - dalej dochodzi do obrzęku tkanki . Ten obrzęk jest powodem uczucia ucisku na pewne końcówki nerwowe i tego rodzaju reakcja zapalna jest odczuta jako " ból gardła".

Z reguły są bóle gardła nieszkodliwe. Po 2 - 3 dni osiągają one ich szczyt i po tygodniu jest po wszystkim . Zależnie od obszarów zapalnych wyróżniamy:

  • zapalenie śluzówek gardła,
  • zapalenie strun głosowych i krtani
  • zapalenie migdałków,
  • jednostronna angina (zapalenie naczyń limfatycznych z bocznej ściany gardła)
  • zapalenie nagłośni lub
  • zapalenie tchawicy

Jeśli już przy pierwszych objawach przeciwdziałamy z pomocą łagodnych środków , można zapobiegać najgorszemu. Tutaj parę wskazówek:

Wilgotne powietrze: unikanie przegrzanych pomieszczeń. Temperatuta nie powinna przekaczać 22 stopnie . Wilgotne powietrze jest możliwe przez wielokrotne, krótkie przewietrzanie w ciągu dnia.

Ochrona głosu: przeciążenie głosu poprzez za głośne lub długotrwałe rozmowy może podrażnić błony śluzowe gardła. Przy pierwszych objawach łaskotania lub chrypki , koniecznie oszczędzaj głos.
Unikać możliwości zakażenia : unikaj tłumy ludzi, myj ręce bardzo często ciepłą wodą.

Ciepło: utrzymuj obszar gardła i piersi ciepło . Ale uwaga - nie powinno się pocić. Ciepło wspiera ukrwienie i to pomaga przeciwciałom docierać do miejsc w organiźmie, gdzie są aktualnie konieczne.

Ukrwienie błon śluzowych gardła: dobre ukrwienie błony śluzowej dróg oddechowych pomaga przed atakami wirusów przeziębienia. To wspieramy poprzez kąpiele ziołowe u z dodatkiem mięty pieprzowej, tymianku , regularne wizyty w saunie czy wiele ruchu na świeżym powietrzu.
Unikaj dymu papierosów: on drażni śluzówki . Nie pal samemu i nie bądź pasywnym palaczem!

Pij dużo płynów: aby wypłukać wirusy przeziębienia jest przy bólach gardła bardzo ważnym dużo pić . Do tego celu nadaje się ciepłe mleko z miodem lub herbaty ziołowe (koper, szałwia, tymianek, malwa, babka, podbiał), które się bardzo dobrze sprawdziły.

Płukanie gardła: kilka razy dziennie z dezynfekującymi substancjami pomaga wyeliminować wirusy już w obrębie gardła. Starym, sprawdzonym środkiem jest płukanie wodą z solą . Sól dezynfekuje i łagodzi bóle . Również herbata ziołowa nadaje się do tego celu . Jej działanie można spotęgowaś poprzez najpierw płukanie i następnie jej połkniącie. To osiąga każdy zakres gardła. .

Inhalacja: z dodatkami ziół, takich jak rumianek, szałwia, tymianek, anyż lub koper , które uwalniają śluz i osiągają dobrze zakres krtani . Inhalacje z wodą słoną pozwalają osiągnóć zakres nosa i zatok.
Okłady na szyi: wilgotne okłady mają pozytywny wpływ na system immunologiczny i działanie hamujące zapalenie przy chorobach w zakresie gardła i krtani. Przy długotrwałych bólach gardła są ciepąe okłady (36-37 stopni) szczególnie skuteczne. W ostrym zapaleniu gardła powinno się używaś okłady zimne.

Preparaty Echinacea: jeżówka należy profilaktycznie do użycia już przy pierwszych oznakach przeziębienia. Preparaty Echinacea wzmacniają układ odpornościowy. Jeżówka nie powinna być ( pod żadnym warunkiem!) używana dłużej aniżeli 8 tygodni , ponieważ osłabia układ immunologiczny!

Jeśli dolegliwości trwają dłużej aniżeli 3 dni i dodatkowo doszła gorączka , konieczna jest konsultacja lekarska!