Ból gardła - z łagodnymi środkami przeciwdziałać

Lekkie łaskotanie w gardle, dalej drapanie , pierwsze objawy chrypki i niebawem uczucie obrzęku  i bóle przy połykaniu, mówieniu i oddychaniu. Szczególnie podczas mokro - zimnych pór roku  wiele osób narzeka na bóle gardła.

Ból gardła lub zapalenie gardła jest reakcją obronną organizmu na zbyt wiele patogenów. To mogą być wirusy, bakterie  lub szkodliwe substancje środowiskowe . Jako typowa reakcja  zostają lepiej ukrwione śluzówki , aby patogeny mogły zostać szybciej odtransportowane. To wywołuje zaczerwienienie i ogrzewanie  - dalej dochodzi do obrzęku tkanki . Ten obrzęk jest powodem uczucia ucisku  na pewne końcówki nerwowe  i tego rodzaju reakcja zapalna  jest odczuta jako " ból gardła". 

Z reguły są bóle gardła  nieszkodliwe. Po 2 - 3 dni osiągają one ich  szczyt i po tygodniu jest po wszystkim . Zależnie od obszarów  zapalnych  wyróżniamy:

  • zapalenie  śluzówek gardła,
  • zapalenie strun głosowych i krtani
  • zapalenie migdałków,
  • jednostronna angina  (zapalenie naczyń limfatycznych z bocznej ściany gardła)
  • zapalenie nagłośni lub
  • zapalenie tchawicy

Jeśli już przy pierwszych objawach przeciwdziałamy z pomocą łagodnych  środków , można zapobiegać  najgorszemu. Tutaj parę wskazówek:

Wilgotne powietrze:  unikanie przegrzanych pomieszczeń. Temperatuta nie powinna przekaczać 22 stopnie . Wilgotne powietrze  jest możliwe przez wielokrotne, krótkie  przewietrzanie w ciągu dnia.

Ochrona głosu:  przeciążenie  głosu poprzez za głośne lub długotrwałe rozmowy  może podrażnić błony śluzowe gardła. Przy pierwszych objawach łaskotania  lub chrypki , koniecznie oszczędzaj głos.
Unikać możliwości zakażenia : unikaj tłumy ludzi, myj ręce bardzo często  ciepłą wodą.

Ciepło: utrzymuj obszar gardła i piersi ciepło . Ale uwaga - nie powinno się pocić. Ciepło wspiera ukrwienie  i to pomaga przeciwciałom docierać do  miejsc w organiźmie, gdzie są aktualnie konieczne.

Ukrwienie błon śluzowych gardła: dobre ukrwienie błony śluzowej dróg oddechowych pomaga przed atakami wirusów przeziębienia. To wspieramy poprzez kąpiele ziołowe  u z dodatkiem  mięty pieprzowej, tymianku , regularne wizyty w saunie czy wiele ruchu na świeżym powietrzu.
Unikaj dymu papierosów: on drażni śluzówki . Nie pal samemu i nie bądź pasywnym palaczem!

Pij dużo płynów:  aby  wypłukać wirusy przeziębienia  jest przy bólach gardła bardzo ważnym dużo pić . Do tego celu nadaje się ciepłe mleko  z miodem lub herbaty ziołowe (koper, szałwia, tymianek, malwa, babka, podbiał), które się bardzo dobrze sprawdziły.

Płukanie gardła: kilka razy dziennie z  dezynfekującymi substancjami  pomaga wyeliminować wirusy już  w obrębie gardła. Starym, sprawdzonym  środkiem jest  płukanie wodą z solą . Sól dezynfekuje i łagodzi bóle . Również herbata ziołowa nadaje się do tego celu . Jej działanie można spotęgowaś poprzez najpierw płukanie i następnie jej połkniącie. To osiąga każdy zakres gardła. .

Inhalacja:  z dodatkami ziół, takich jak rumianek, szałwia, tymianek, anyż lub koper , które uwalniają śluz  i  osiągają dobrze zakres krtani . Inhalacje z wodą słoną pozwalają osiągnóć zakres nosa i zatok.
Okłady na  szyi: wilgotne okłady  mają pozytywny wpływ na system immunologiczny  i działanie hamujące zapalenie  przy chorobach w zakresie gardła  i krtani. Przy długotrwałych bólach gardła  są ciepąe okłady (36-37 stopni)  szczególnie skuteczne. W ostrym  zapaleniu gardła powinno się używaś okłady zimne.

Preparaty Echinacea:  jeżówka należy profilaktycznie  do użycia już przy  pierwszych oznakach przeziębienia. Preparaty Echinacea wzmacniają układ odpornościowy. Jeżówka  nie powinna być ( pod żadnym warunkiem!) używana dłużej aniżeli 8 tygodni , ponieważ osłabia układ immunologiczny!

Jeśli dolegliwości trwają dłużej aniżeli 3 dni i dodatkowo doszła gorączka , konieczna jest konsultacja lekarska!