Grzyby dla lepszego samopoczucia

Grzyby są fascynujące. Nie można ich zaliczać ani do roślin, ani do istot żywych. Tworzą one wyjątkowy gatunek. W naturze pomagają one rozkładać materiały organiczne. Również znaczącą rolę odgrywają one przy dostarczaniu drzewom składników odżywczych. Ponadto mają one już długo wpływ na ludzi.

Grzyby wytwarzają przy redukcji organicznych materiałów produkty metaboliczne, które stosuje się przeciw bakteriom. Powszechnie znany dzisiaj przykład to penicylina, która uratowała już miliony ludziom życie. Lecznicze działanie grzybów jest znane już w tradycyjnej chińskiej medycynie od kilku tysięcy lat. Również w Europie wyjątkowe działanie poszczególnych grzybów jest już znane od wieków dzięki medycynie klasztornej. Tam były one badane oraz odkrywano ich działanie.

Niestety z czasem wiedza ta zatraciła się w Europie. Powoli jednak powraca. Dzisiaj nowoczesna medycyna zajmuje się intensywniej składnikami poszczególnych grzybów. Tak zwane grzyby lecznicze są dobrze wchłaniane przez organizm. W tradycyjnej medycynie chińskiej są one już od dawna wykorzystywane do profilaktycznego leczenia lub do wspierania własnego zdrowia.

Metody przetwarzania nie zmieniły się tak znacznie z biegiem czasu. Najpierw grzyby są suszone, a następnie drobno mielone. Do znanych grzybów leczniczych należą Reishi, Shiitake i Hericium erinaceus (soplówka jeżowata).

W Chinach Reishi nazywany „boskim grzybem nieśmiertelności". Występuje on nie tylko w Chinach, czy Japonii, ale również w Europie. Reishi ma dużą paletę kolorów, od brązowego po żółtawy oraz może podczas okresu wzrostu przyjmować dziwne kształty. Jest on stosowany w herbacie, w ekstraktach oraz kapsułkach.

Shiitake jest po pieczarce najczęściej uprawianym grzybem na świecie. Posiada charakterystyczny smak umami. Jest on jednym z z pięciu podstawowych smaków odczuwanych przez człowieka obok smaków: słodki, kwaśny, słony i gorzki. Wartość odżywcza shiitake jest wysoka, ponieważ zawiera białka, błonnik, minerały i witaminy.

Soplówka jeżowata nazywany bywa "małpią głową". Posiada charakterystyczny cudowny aromat. Rozpowszechniona jest on w całej Europie, jednak rzadko spotykany. W Azji grzyb ten jest prawdziwym przysmakiem. Soplówka ma kremowo -biały po lekko różowy kolor oraz zawiera istotne aminokwasy i dużo składników mineralnych.