Homeopatia

Co to jest C - i D potęgowanie?

Homeopatia może łagodzić dolegliwości  ostre i chroniczne , fizyczne i psychiczne . Do tego celu jest  używane ponad 2000 roślinnych, zwierzęcych i mineralnych substancji według zasady:  "podobne leczyć z podobnym", ale nie tak jak występują w naturze, tylko w rozcieńczonej  lub rozpryskanej postaci. Według homeopatii prowadzi to do spotengowania jej skuteczności działania  ( i jednocześnie  deaktywacji toksycznych działań niektórych niekorzystmnych dla ludzi, składników).

Przykład "podobne z podobnym "?  Kto ma katar , temu kapie z nosa i  lecą łzy z oczu . Kto kroi cebulę , ma przeważnie takie same objawy. Cebula - Allium cepa - działa przy objawach przeziębienia  jak katar. Cebula w dawkach homeopatycznych leczy  objawy chorobowe , które wywołuje u zdrowych osób  ( ale zanim zacznie leczyć wzmacnia objawy przeziębienie i dlatego bardziej kapie z nosa..)

Aczkolwiek oczekujemy, że efekt jest coraz słabszy, im bardziej rozcieńczymy, , powoduje rozcieńczanie , że siły zawartych składników jeszcze bardziej zostają wzmocnione. Samuel Hahnemann, twórca i odkrywca homeopatycznej metody leczniczej  (1755-1843), wprowadził słowo " spotengowanie" , ponieważ słowo "rozcieńczyć" nie odpowiada działaniu . Typowym przykładem spotengowania , który widzimy   przy cebuli i katarze , jest  D6 lub D12 .  "D"  odpowiada rozcieżczeniu 1:10.

Aby wyprodukować D - spotęgowanie zostaje  wymieszana jedna kropla substancji wyjściowej z 9 kroplami alkoholu  i wstrząśnięta - to daje potencję D1. Jeśli weźmiemy z tego spotengowania jedną kroplę i ponownie wymieszamy z 9 kroplami alkoholu powstaje D2. Potencja D6 - ozncza  6 razy rozcieńczenie na tej drodze , potencja D12  - dwanaście razy. W homeopatycznych aptekach  są przeważnie używane D - potencje , ponieważ nadają się bardzo dobrze dla samoleczenia ( katar, kaszel, dolegliwości kobiece, zaburzenia snu, problemy ze skórą..).

Zostaje wyjściowa substancja rozcieńczona  w stosunku 1:99  i wstrząśnięta , powstaje tzw. C - potencja. Najczęściej używane C- potencje to: C6, C12, C30, C200 i C1000. W niektórych zabiegach terapeutycznych jest konieczne użycie jeszcze wyższych potencji  aż do C10.000 i C1000.000 . Takie potencje nie mają ostrego działania  jak cebula przeciw katarowi , ale osiągają głęboki psychiczny poziom duchowy. Im wyższa potencja , tym głębsze działanie - i tym samym musi być rzadziej używana ( np. 1x w tygodniu  lub nawet 1 x w miesiącu). Ale uwaga: konieczne jest dokładne dopasowanie przez doświadczonego homeopatę do symptomów chorobowych.