Jazda rowerem - wysportowany z rowerem!

Dnie stają się coraz chłodniejsze. To jest idealny czas dla jazdy rowerem. Wszystkie regiony turystyczne proponują drogi i ścieżki rowerowe oraz etapy do jazdy rowerem górskim.  W połączeniu z pięknymi widokami i świeżym powietrzem należy kolarstwo do najbardziej lubianych sportów  rekreacyjnych. Zwłaszcza ten, kto siedzi cały tydzień za biurkiem może sobie podczas jazdy  zapewnić nie tylko wypoczynek , ale również  cieszyć się naturą.

Rowerzysta Obojętnie czy wybierasz sportowo ambitny wariant czy raczej wolisz spokojny, przytulny styl jazdy , regularne kolarstwo  jest jednym z najlepszych rodzajów sportu , aby ponownie być sprawniejszym fizycznie, utrzymać  i wspierać również swoje zdrowie. Nacisk na pedały roweru  wzmacnia łydki  i muskulaturę  górnej części ciała , serce, krążenie i płuca oraz wspiera uczucie równowagi jak i psychicznego samopoczucia. 

Układ sercowo-naczyniowy jest trenowany podczas jazdy rowerem. Praca serca jako pompy jest spokojniejsza. Z mniejszą ilością uderzeń  pompuje ono więcej krwi  i obniża ciśnienie. Również oddychanie  staje się głębsze i płuca są lepiej ukrwione.

Ponadto,  zostaje wspierany metabolizm. To obniża poziom cholesterolu . Negatywny, zwapniały LDH - cholesterol  zostaje zużyty i pozytywny HDL , odpowiedzialny za naczynia, się rozmnaża.

Mięśnie , szczególnie nóg są lepiej ukrwione i wzmacniane. Dzięki optymalnej pozycji siedzącej z lekko wygiętą do przodu górną częścą ciała,zostaje lekko napięta muskulatura pleców i tułów ustabilizowany. Również odcinek lędźwiowy kręgosłupa zostaje wzmocniony dzięki  jednolitemu poruszaniu nóg. 

Równocześnie są mniej obciążone stawy  i aparat szkieletowy , ponieważ trzy czwarte masy ciała są wychwytywane poprzez siodełko rowerowe.  Resztę przejmują pedały i uchwyty. Dlatego jest kolarstwo idealnym sportem dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa.

Również stres i frustracje dnia codziennego można doskonale zwalczać poprzez jazdę rowerem. Organizm uwalnia pewne substancje , rozjaśniające nastrój  i podnoszące dobre samopoczucie, I.. tak przy okazji zostaje wzmocniony układ immunologiczny.

Jeśli udało nam się pobudzić Twój entuzjazm do jazdy rowerem , to wyciągaj twój rower z piwnicy  i usprawnij jego. Konieczne jest zwrócenie uwagi na prawidłową pozycję podczas jazdy , bo tylko w ten sposób można zapobiec ewentualnym bólom , nadmiernemu zmęczeniu i cieszyć się  długą jazdą. Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy proszę nie zapomnieć o kasku!