Jak można pokonać prokrastynację

Jak można pokonać prokrastynację

Wreszcie zrób to, co jest ważne dzisiaj.

Prokrastynacja, zwana także zwlekaniem, kunktatorstwem, istnieje od czasu istnienia ludzkości. Każdy ma problemy z odwlekaniem i unikaniem ważnych rzeczy.

Jednak chwile, w których jesteśmy produktywni i robimy postępy są całkiem satysfakcjonujące. Celem musi więc być regularne doświadczanie tych chwil.

Czym jest prokrastynacja?

Termin ten dotyczy odroczenia jednego lub więcej zadań. Jest to więc siła, która powstrzymuje nas przed robieniem rzeczy, które mamy na myśli.

Teraz pojawia się pytanie, dlaczego w ogóle to robimy? W psychologii istnieje pojęcie niespójności czasowej. Mówi, że ludzki mózg ceni natychmiastową nagrodę bardziej niż przyszłe nagrody. Wszystkie cele, które sobie postawiliśmy, są w przyszłości. Ale możemy zrobić coś tylko tutaj i teraz. Jeśli więc nadejdzie chwila, w której musimy zdecydować, jesteśmy zawsze w teraźniejszości, przyszłość jest daleko. Dlatego mózg wybiera opcję, która natychmiast przynosi satysfakcję.

Każdy człowiek chce, aby jego przyszłe ja było szczupłym, dobrze nastrojonym ciałem, ale obecne ja chce kawałek ciasta.

Prawdziwy problem

Dużym problemem z odwlekaniem jest nie wykonywanie pracy. Gdy zaczniesz wykonywanie pracy, nie potrzeba długo, by uświadomić sobie, że zmartwienia, poczucie winy i wstyd, które odczuwaliśmy, gdy nie działaliśmy, były gorsze niż wysiłek i energia, które wprowadziliśmy do pracy. Problemem nie jest wykonywanie pracy, ale jej rozpoczęcie.

Jeśli chcemy położyć kres odroczeniu, musimy jak najłatwiej zacząć.

Jak zatrzymać prokrastynację

Istnieje wiele sposobów przezwyciężenia zwlekania. Oto dwa proste sposoby, które przynoszą dobre wyniki:

Chodzi o nagradzanie, kiedy działamy i konsekwencje, jeśli nie działamy, bardziej natychmiastowo.

Jeśli uda nam się sprawić, że korzyści z wyboru, które są dla nas dobre na dłuższą metę, będą natychmiastowe, łatwiej będzie uniknąć zwlekania. Dobrą strategią w tym celu jest wiązanie pokus. Łączysz coś, co jest dobre na dłuższą metę, z czymś, co jest dobre od razu. Prostym przykładem jest sytuacja, gdy oglądasz ulubiony serial siedząc na rowerze treningowym. Łączymy sport, który jest dobry dla naszego zdrowia na dłuższą metę, z krótkoterminową nagrodą, ponieważ możemy oglądać nasz ulubiony serial.

Ale możemy również przyspieszyć konsekwencje. Chodzi po prostu o zwiększenie nakładów zwlekania. Trenujemy samotnie i pomijamy trening, to nie zmienia naszego życia. Nasze zdrowie nie cierpi nagle, staje się to boleśnie widoczne dopiero po tygodniach bezczynności.

Łatwy sposób na konsekwentne trenowanie to: Znajdź przyjaciela, z którym zawsze trenujesz o tym samym czasie. Pomiń teraz trening, a konsekwencje będą bardziej bezpośrednie, ponieważ wtedy jesteś głupi, ponieważ odmawiasz w krótkim czasie i bez powodu. W końcu to już zostało uzgodnione.

Wniosek

Zwlekanie najlepiej przezwyciężyć, planując z wyprzedzeniem. Zastosuj te dwie strategie i zobaczysz, że prokrastynacja stanie się mniejszym problemem. Na co czekasz? Zacznij teraz. A może wolisz odłożyć to na jutro? ;-)