Strategie do kontroli apetytu

Strategie do kontroli apetytu

My, ludzie, jemy za dużo. Jest wiele powodów: albo smakuje zbyt dobrze, żeby zatrzymać się po jednej porcji, albo nauczyłeś się od najmłodszych lat, że powinieneś zjeść do oporu, lub oglądasz smartfona, telewizor podczas posiłku... i nie zauważasz, że jesteś już pełny z powodu rozproszenia uwagi.

Te i podobne rzeczy przytrafiły się już każdemu człowiekowi, a spójrzmy prawdzie w oczy, od czasu do czasu zjedzenie za dużo nie jest wielką sprawą. Może pojawić się problem, gdy zdarza się to regularnie. Oto kilka strategii, których możemy użyć, aby tego uniknąć:

Jedz powoli

Rozpoczynamy nasze przełomowe spostrzeżenia na temat unikania przejadania się, z prostą wskazówką: jedz powoli. Potrzeba trochę czasu, aby poczuć sytość, zwykle od dziesięciu do trzydziestu minut. Dlatego często zdarza się, że jemy więcej niż potrzebujemy. Im szybciej jemy, tym więcej jemy.

Rozwiązanie: żuj każdy kęs trzydzieści razy. Jedynie dzięki tej prostej strategii jemy wolniej i nasz żołądek ma więcej czasu, aby powiedzieć naszemu mózgowi, że jest pełny. Ponadto możesz cieszyć się jedzeniem bardziej, jeśli będziesz jeść powoli.

Jeść, gdy się nie jest głodnym

Jest to bardzo prosta strategia, oparta na założeniu, że jesz za dużo, gdy jesteś naprawdę głodny. Zbyt duże spożycie podnosi poziom insuliny, która po okresie zmęczenia szybko prowadzi do odnowienia głodu, wtedy znowu można zjeść zbyt dużo.

Aby przeciwdziałać temu cyklowi, możesz po prostu coś zjeść, gdy nie jesteś głodny lub tylko trochę głodny. Wtedy jesz mniej i masz tendencję do powolniejszego jedzenia.

Woda zamiast napojów gazowanych i soków

Czy wiesz, że łagodne odwodnienie w organizmie wywołuje uczucie, które jest zwodniczo podobne do głodu? Dlatego powinniśmy zawsze pić wystarczająco dużo, najlepiej wodę. Płynne kalorie w postaci soków lub napojów gazowanych nie nasycają, a zwiększają poziom insuliny.

Najlepiej pić co najmniej 1,5 litra dziennie. Jeśli pijesz szklankę wody na około 20 minut przed posiłkiem, to ogranicza to apetyt.

Mała, przekąska bez smaku między posiłkami

Idea tej strategii jest prosta: jeśli zjesz małą przekąskę między posiłkami, później będziesz mniej głodny. Najlepiej nadaje się do takich, np. łyżka oliwy z oliwek lub kilka niesolonych migdałów. Chodzi o to, że rozluźnia to związek między smakiem a kaloriami i reguluje uwalnianie hormonu głodowego greliny.

Aby ta taktyka zadziałała, przekąska musi być bez smaku i jak najbardziej nudna. Ponadto należy pić godzinę przed i po przekąsce tylko wodę i żadnych innych napoi.

Zależy to od przyprawy

Wiele osób nie lubi niesłodzonych napojów i jedzenia, ponieważ niczym nie smakują. Z odpowiednimi przyprawami (a jest ich naprawdę wiele) jedzenie smakuje wyśmienicie nawet bez cukru. Dobrym pomysłem jest cynamon. Daje to każdej potrawie słodkawą nutę bez dodatkowych kalorii. Świetnie komponuje się również z smoothies, a nawet świetnie smakuje w kawie. Innym pomysłem jest ocet. Trochę dodać do wody i już nie będzie brakowało słodkiego smaku.

I to są: nasze wskazówki dotyczące kontroli apetytu. Wypróbuj je i zastosuj taktykę, która najbardziej Ci odpowiada. Używaj regularnie, a przejadanie się stanie się wkrótce przeszłością.