Kiedy skóra dziecka swędzi - atopowe zapalenie skóry u niemowląt i małych dzieci

Neurodermitis - atopowe zapalenie skóry  jest  jak widmo dla wielu rodziców. JuckreizOno należy do najczęstszych chorób niemowląt i małych dzieci. Rodzice dobrze poinformowani  mogą złagodzić cierpienia dziecka i nawet je jemu oszczędzić.

Atopowe zapalenie skóry jest zapalną chorobą skóry, o charakterze przewlekłym, która może występować w  posuwach o różnym przebiegu  i może już się pojawić w pierwszym roku życia. Ale to nie jest często diagnoza na całe życie. Z reguły polepszają się objawy  w okresie  dojrzewania  i z wiekiem.

Przyczyna tej choroby jst nadal dokładnie nie znana. Ona opiera się na reakcjach dziedzicznych lub rodzinnych  jako podwyższona reakcja skóry na  działanie różnych bodźców np. psychicznych  i wykazuje ogniska zapalne na skórze. Wiele osób  - szczególnie dzieci - cierpi równocześnie na alergie na pokarmy. 

U niemowląt i małych dzieci jest niesamowicie ważna jak najwczeżniejsza diagnoza  i odpowiednia reakcja na  problemy skóry. Matki i ojcowie  zauważają najwcześniej pierwsze objawy  i zmiany w zachowaniu dziecka. U niemowląt często rozpoczyna się choroba z  ciemieniuchą  na twarzy i ramionach . Ale również pojawienie się szorstkich miejsc na udach może być pierwszym symptomem tej choroby.

Atopowe zapalenie skóry nie jest zawsze tak samo odczuwane przez niemowlęta i małe dzieci. Niektóre wykazują zmiany w ich zachowaniu , inne płaczą wiele , ponieważ skóra niesamowicie swędzi . Dzieci są niespokojne  i to goni je aż do snu. Typowe jest, że obszary objęte pieluszką nie wykazują żadnych objawów. Poprzez ciągłą wilgoć jest tam skóra chroniona.

Jak tylko zauważą rodzice pierwsze zmiany na skórze konieczna jest natychmiastowa konsultcja lekarska. Właśnie u dzieci jest to tak ważne , ponieważ musimy od razu zaczynać odpowiednią pielęgnację skóry , aby nie dochodziło do zapaleń skóry , wywołanych ciągłym drapaniem się dziecka.

Niemowlęta i dzieci, mimo atopowego zapalenia skóry,  mogą być myte lub kąpane codziennie . Konieczne jest zwrócenie uwagi, aby woda nie była za gorąca i kąpiel powinna być krótkotrwała. Nie wolno używać  żadnych tradycyjnych mydeł  i płynów do kąpieli . Pediatra przepisuje specjalne dodati do wody kąpielowej , które odpowiednio pielęgnują skórę.

Po kąpieli konieczne jest  delikatne osuszenie skóry , ale nie wycieranie. Po kąpieli  ważne są kremy  i specjalne maście pielęgnujące , które tłuszczą  i chronią skórę. Te produkty są zawsze dopasowane do pory roku . Zimą są tłustsze , latem lżejsze kremy  w użyciu. Ponieważ każde dziecko inaczej reaguje na kremy , polecamy najpierw je wypróbować na ramieniu  i zaobserwować jakim zmianom ulega skóra. Jeśli ona dobrze reaguje na ten preparat  możliwe jest ogólne użycie.

Dzięki codziennej pielęgnacji można złagodzić swędzenie u dzieckia, a nawet jemu całkowicie zapobiegać. W wyjątkowych, ciężkich przypadkach  konieczne jest użycie kortyzonu . Nawet jeśli on ma taką złą opinię , jego celowe użycie  jest nieraz jedyną drogą  w poiprawie ogólnego stanu choroby.
Ponadto, ważne jest, aby zapewnić odpowiednie ubranie. Właśnie  bielizna musi być wykonana  z miękkiej, jasnej bawełny . Wełna i przegrzanie powodują ponowne, jeszcze silniejsze swędzenie. 

Pokarmy mogą także odgrywać rolą w przebiegu choroby. jeśli dzicko jest już alergikiem  i w rodzinie były takie przypadki , najlepiej powinno dziecko być karmione piersią przez pierwsze 6 miesięcy. Jeśli nie jest to możliwe , powinno otrzymywać hipoalergiczny pokarm mieszany . W pierwszym roku życia trzeba zrezygnować przy odżywianiu z orzechów, ryb, mleka krowiego i jajek. Jakieś próby dietetyczne nie mają sensu . Jeśli masz wrażenie, że dziecko nie toleruje pewnych pokarmów , najlepiej jest przeprowadzić test alergiczny, który także jest możliwy u niemowlaków. 

W każdym razie, przy pierwszych zmianach na skórze dziecka konieczna jest konsultacja u pediatry , aby pozyskać informacje o celowym odżywianiu  i odpowiedniej pielęgnacji skóry.