Witamy na planecie "ja"

Proszę siadać, zapiąć pasy bezpeczeństwa my za moment startujemy!  Nasz samolot wellness , wyposażony we wszelkie cudeńka startuje do nowych miejsc docelowych.  Może mamy jeszcze przed , ochotę na butelkę wody mineralnej, wellness - sernik , a może wellness rajstopy - na wszelki wypadek, bo może być chłodno w nogi?

Nie obchodzi Ciebie to wszystko? No to masz rację. W czasach, kiedy bułka z kiełbasą z dopiskiem " wellness" smakuje od razu lepiej , jest to pojęciem bez zawartości. Jeśli wszystko jest " wellness" , zanikają poważne oferty  w całej masie niezdefiniowanych pojęć.
Ale teraz zbliżamy się do planety z nazwą " Ich". I to co jest napisane , również istnieje.  Kapitan Maciej Horx , znany badacz tendencji  i przyszłości , zna miejsca docelowe i do nich prowadzącą  drogę bardzo dokładnie. To on był tym pierwszym, który w roku 2002  wprowadził to pojęcie , które z  szeregu dyskusji " Quo vadis wellness" , dzisiaj nie jest do  wykluczenia : selfness.

Czas na przemiany. Selfness , twierdzi Horx, jest " czymś o wiele większym, aniżeli dążenie  do przyjemności i relaksu. Selness - oznacza  pragnienia  na więcej kompetencji , aby utrzymać własne życie pod kontrolą . W czasch tej " drugiej fali wellness" ,nie stoi na pierwszym miejscu  przenikające  dobre samopoczucie, ale trwałe własne przemiany. My poznaliśmy, że  nie jogurt daje nam zdrowie  - my sami jesteśmy o to odpoweidziałnymi  z naszymi nawykami odżywiania .

Zgodnie z Horx charakteryzują selfness następujące  zdolności:

• zdolność do zdrowego odżywiania , uprawiania sportu , pozostania sprawnym  ( kompetencja cielesna).
• zdolność utrzymania równowagi między pracą a życiem  i pozytywne emocjonalne obchodzenie się z partnerem, zawodem, rodziną .
• zdolność do podejmowania samodzielnych decyzji w skomplikowanych sytuacjach życiowych lub kryzysach (kompetencja wzrostu biograficznego)

• zdolność do nauki  i świadomego pozyskiwania  doświadczeń ażdo  późniejszego wieku  ( kompetencja dojrzałości.

Co to  konkretnie oznacza?  Wellness staje się " pracą  nad samym sobą" .
Pionierami tej tendencji są tzw ." profesjonalistki selfness" To są kobiety, często z wyższym wykształceniem, które ich życie suwerennie zbalansowały  i same są menadżerami ich życia  w sposób umożliwiający wystarczający czas  dla partnera, dzieci i relaksu. 

www.zukunftsinstitut.de
www.horx.com