Czy nie potrafimy już prawidłowo oddychać? - inhalacje siły życia i odprążenia

My oddychamy 20.000 razy dziennie , przy czym porusza się przez nasze płuca około 10.000 litrów powietrza. Z każdym oddechem   może zdrowy człowiek dorosły  wdychać do 5 litrów powietrza . I to jest wszystko automatycznie  i my o tym nie myślimy.

Co się dzieje, kiedy oddychamy powietrzem? Oddechowy

Powietrze przechodzi przez usta lub nos do płuc. W klatce piersiowej dzieli się tchawica, aby obydwa skrzydła płuc zostały  zaopatrzone w powietrze . Obydwa oskrzela  rozdzielają się w płucach na coraz mniejsze rozgałęzienia  umożliwiające dotarcie powietrza do pęcherzyków płucnych, które są zaopatrywane z pomocą niesamowicie cienkich naczyń krwionośnych. W nich dochodzi do wymiany gazów. Tlen zawarty w powietrzu zostaje wchłonięty i dwutlenek węgla  zostaje wydalnony z krwii.

Tlen, aby mógł zostać zużyty musi mieć kontakt z krwią  w płucach . To jest  nierównomiernie podzielone w płucach.  Poprzez naszą pionową pozycją  i działanie  grawitacji  wynosi ukrwienie na końcówce płuc 1/10  litra/min. W najdolniejszej trzeciej cząści płuc  wynosi ono 1litr/min. Dlatego jest oddychanie w górnej części płuc mniej efektywne aniżeli w dolne jednej trzeciej.

U każdego niemowlęcia i małego dziecka można zauważyć, że one  całkowicie automatycznie i prawidłowo oddychają " do brzucha". To oznacza. że przy każdym wdechu zostaje rozciągnięta klatka piersiowa na zewnątrz i przepona na dół . Brzuszek uwypukla sią  na zewnątrz. Przy wydechu  idzie brzuszek do wnętrza i przepona porusza się do góry.
Z wiekiem, zmienia się typ oddychania coraz bardziej. 2/3 dorosłych oduczyło się prawidłowego rytmu oddychania. Różne powody to spowodowały: cofnięty do przodu brzuch, lekko pochylona do przodu pozycja, siedzący tryb życia , stres, za mało ruchu  - to wszystko prowadzi do tego , że tylko oddychamy do klatki piersiowej i przepona  jest za mało aktywowana.
Przez płytki oddech pogarsza się dostarczanie tlenu do organizmu.  To może prowadzić do napięcia mięśni, bólu głowy, zaburzeń snu  i problemów z krążeniem. Aby temu zapobiec jest bardzo ważne  prawidłowe trenowanie oddychania.

Prawidłowe trenowanie oddychania brzuchem

Usiąść  na podłodze po turecku . Połóż lewą i prawą rękę poniżej pępka  na brzuchu  tak aby końcówki palca środkowego wzajemnie się dotykały. Odpręż się  i oddychaj spokojnie. Podczas wdechu porusza się powłoka brzucha i palce tracą wzajemny kontakt. Przy wydechu  obniża się brzuch i palce ponownie są w kontakcie. 

To ćwiczenie można robić podczas chodzenia, leżenia lub w pozycji stojącej . Weź regularnie czas i już niebawem będzie brzuszne oddychanie bardzo proste i oczywiste.

Przy użyciu różnych technik oddychania,możne regulować dobre samopoczucie w  różnych sytuacjach życiowych.

W sytuacjach stresowych, należy najpierw spróbować  spowolnić rytm oddychania. Spróbuj oddychać jak najgłębiej 6 - 8 razy / minutę. To uspakaja

Jeśli jesteś zmęczonym,  sań i rozluźnij całkowicie ramiona . Pozwól im rosnąć do góry podczas wdechu  i spuszczaj je przy wydechu  aż do kolan. Powtórz to ćwiczenie  przez około 4 minuty i czujesz się od razu rześkim.

W sytuacjach agresji i napadu złości  pomaga boczne zwijanie języka  i z takim językiem wdychanie i wydychanie przrz około 1 minutę.

Gdy cierpisz na zaburzenia koncentracji i czujesz się słabo, oddychaj przez 3  inuty tylko prawą dziurką nosa . To daje nowe siły.

Przy kłopotach chłodniemy wewnętrznie , jeśli oddychamy jedną minutę tylko lewą dziurką nosa.

W lęku,  pomaga zmienne oddychanie  - tzn prawą i lewą dziurką  wdychać i wydychać. To relaksuje ciało  i ducha i serce bije ponownie wolniej.

Wypróbuj te ćwiczenia w dniu codziennym. Od razu  poczujesz, że oddychanie daje  siły życia i relaks.