Klimakterium - czas na nowy początek!

Klimakterium - jest czasem wywolującym u wielu kobiet obawy i strach przed dniem codziennym. One mają wrażenie utraty ich młodości , płodności i  atrakcyjności.  Poprzez opisy jak " anty - aging" masz wrażenie konieczności zwalczania  Twojego wieku.  Wiele magazynów przekonuje nas, że  tylko młodość jest czasem piękna i że w miejscach pracy są cenione tylko młode, utalentowane kobiety. Ale kobiety w tym wieku mają niesamowity skarb - doświadcznia gromadzone przez lata , które dają im  suwerenność, bogactwo i zapewniają szczęśliwe dnie. Coraz więcej kobiet widzi ten okres jako możliwość nowego początku.

Wymiana Menopauza -  zwana również klimakterium - jest fizjologicznym procesem zman zachodzących w organiźmie kobiety.  To obejmuje parę lat leżących przed i po okresie menopauzy.,  Ciało kobiety przestawia się w wieku między 45 - 55 rokiem życia  hormonalnie . Poprzez obniżenie aktywności jajników  dochodzi do zmiejszonej produkcji estrogenów , androgenów i hormonu ciałka żółtego, progesteronu.

Ostatnie, kierowna przez jajniki miesiączkowanie jest zwane menopauzą.Zanim miesięczne krwawienie całkowicie zanika  jest cyklus bardzo nieregularny i może być bardzo obfity. Jeśli nie ma miesięcznego krwawienia przez czas ponad jednego roku , można uważać, że  ostatnia miesiączka już była. Czas ponownego przywrócenia równowagi w godspodarce hormonalnej może wynosić 5 lat.
Poprzez zmiany równowagi hormonalnej  dochodzi do pojawienia się dolegliwości  o wyglądzie chorobowym i  ograniczających jakość życia kobiety. Do nich należą:

• uderzenia gorąca i poty
• zmęczenie, bezsenność i zawroty głowy
• brak napędu, wahania nastroju
• depresja, nerwowość, zwiększona drażliwość i bóle głowy
• przyrost masy ciała i dystrybucja tłuszczu
• brak libido i suchości śluzówki pochwy
• wypadanie włosów lub wyższy wzrost włosów na twarzy
• osłabienie kości

Istnieje jednak ogólna zasada: około 1/3 kobiet przeżywa czas klimakterium bez dolegliwości , 2/3 ma lekkie dolegliwości  i ostatnia 1/3  ma niesamowicie ciężkie dolegliwości.

Obecnie istnieje wiele sposobów , aby reagować na te zmiany hormonalne.  Wiele hormonalnych  leków  pozwala zapominać o dolegliwościach menopauzy. Czopki estrogenowe  lub kremy łagodzą  dolegliwości ze strony śluzówki pochwy  i coraz więcej kobiet używa homeopatyczne preparaty.

Podczas gdy  hormony ponownie się równoważą , jest też psychika dotknięta. Aby temu zapobiec , ważne jest odpowiednie odżywianie w tym czasie i uprawianie sportu

Sport pobudza przemianę materii. Tempo metabolizmu podlega redukcji w wieku między 45 - 55 lat o około 15%. Kalorie są powolniej spalane  i tłuszcz się łatwiej okłada. Sport pomaga  efektywniej pobudzić metabolizm  i ciało zużywa szybciej zapasy tłuszczu. Poza tym utrzymuje sport aktywnie organy  i system obronny  i zapobiega powstaniu osteoporozy.  On pobudza produkcję hormonów szczęścia  i ma pozytywne działanie na psychikę kobiety. Każdy rodzaj sportu poprawiający kondycję, siłę , ruchliwość i wytrzymałość nadaje się  dla zachowania zdrowego i ładnego ciała.

Zdrowe odżywianie  daje piękno od środka. Witaminy są pokarmem  dla skóry i  wzmacniają wewnętrzną harmonię  i zadowolenie. Szczególne karotenoidy  pomagają organizmowi zwalczać wolne rodniki . Godne polecenia są pomidory, soja, oliwki , ryby , awokado i tofu. One dostarczają ważne odżywki  zapobiegające starzeniu się skóry.

Nie wolno nam jednak zapominać , że menopauza ma też pozytywne strony. Po tym czasie nie jest konieczne zabezpieczenie przed ciążą. Choroby zależne od estrogenów lub  od cyklu miesięcznego się nie pojawiają i dla wielu kobiet zmienia się ich życie. Dzieci wieku szkolnego należą do przeszłości , praca w domu nie jest już tak uciążliwa . Nareszcie mają kobiety czas dla siebie  i po raz pierwszy zaczynają to robić na co miały zawsze ochotą, a nie to co inni od nich oczekiwali. Czas menopauzy jest czasem nowego  początku dla każdej kobiety.