Kurki, borowiki itd..

Smakowite "suplementy! z lasu

Odnośnie zawartych kalorii biją kurki ( pieprznik jadalny) wszelkie rekordy wśród grzybów: 100g zawiera zaledwie 11 - 15 kcal, za co odpowiedzialna jest  wysoka zawartość wody. Ale również inne zalety ma ten mały, żółty mieszkaniec lasu: w nim jest bardzo dużo wartościowego, roślinnego białka, potasu , witaminy A - i B i co najciekawsze... niesamowite ilości żelaza.  (6,5 mg na 100 g, gi tym samym jest to równoległy wyścig z  roślinami stączkowymi  ale on.. przeważnie jego wygrywa) , czym samym krótko powiedziawszy wspiera produkcję krwi.  staje się prawdziwym problemem
Ponadto jest aż po brzegi pełen witaminy D, której niedobór  w Europie Środkowej staje się  prawdziwym problemem. Jako główne źródło wotaminy D jest uważane słońce działające na skórę ( polecane jest conajmnije 20 minut dziennie - 200g kurek odpowiada  około 2 dniom słonecznym!) 
W Austrii, nazwa  się ten grzyb również "grzybem jajecznym"-  co odnosi się do jego intensywnego, żółtego koloru , ale również do najpopularniejszej formy przygotowania jako posilłek: duszone lub z jajecznicą .
"„Cantharellus cibarius“ - to  łacińska nazwa kurek, które są  wieczorem ciężkostrawne  , za co odpowiedzialna jest wysoka zawartość błonnika, który obok celulozy zawiera także surowe włókna chityny.
Kurki najlepiej rosną w towarzystwie młodych świerków i w lasach liściastych, ale naturalnie można je kupować w supermarketach i na targowiskach. 

Także borowiki (lub ich różne podgatunki) są prawdziwym liderem, jeśli chodzi o składniki: z tylko 25 kcal na 100 g są również  lekką wagą w jadłospisie ( naturalnie nie mieszane ze śmietanką!) i dostarczają naszemu organizmowoi ważne witaminy i minerały : potas, magnez, fosfor jak i witaminy B1, B2 i niacyna. Ponadto jest on prawdziwym dawcą białka , koniecznygo do wzrostu masy mięśniowej.Borowik szlachetny  (Boletus edulis L.)  znajduje się w Niemczech częściowo pod ochroną , co oznacza że wolno je zbierać i spożywać, ale nie wolno ich sprzedawać. W Austrii i Szwajcarii  jest zbieranie dozwolone, ale i tutaj są różnice zależne od prowincji( dlatego polecamy zawsze się poinformować w urzędzie miasta odnośnie obowiązujących przepisów).
 W kantonie Bern np. nie wolno zbierać grzybów od 1 - 7. każdego miesiąca . W południowej prowincji Austrii  - Koryntii - jest zbieranie dozwolone tylko od 15 czerwca do 30 września i tylko 2 kilogramy na osobę i dzień. W Salzburgu konieczne jest pozwolenie  od administracji powiatu, aby wolno było grzyby zbierać....

Ani  borowiki, ani kurki nie mogą być hodowane - w przeciwieństwie do pieczarki i jej krewnych , ponieważ obydwa gatunki żyją w symbiozie z korzeniami drzew. 
To jest ich wspólna cecha razem z truflami . I te są zbierane we Francji i  Włoszech , ale we Włoszech są "hodowane", gdzie sadzonki leszczyny i dębu są szczepione  z kulturami trufli i na bardzo starannie wybranych miejscach ( słońce, gleba wapienna) wysadzane. Ze względu na ich wysoką cenę - do 5000 euro/kilogram opłaca się ta metoda , ale tylko  w przypadku trufli!