Rzeżucha - bomba witaminowa na parapecie okna

Ostra i pikantna była znana pieprzyca już starożytnym Rzymianom i Grekom, jako ulubiona przyprawa  wielu potraw. Najbardziej znane trzy gatunki  to: rzeżucha (Lepidium sativum L.), rukiew wodna (Nasturtium officinale L.) i nasturcja  (Tropaeolum majus L.).. Aczkolwiek tylko dwie tych trzech roślin są, botanicznie , spokrewnione , jest ich użycie w w kuchni  równoważne.

Pieprzyca siewna i rzeżucha należą do rodziny roślin krzyżowych (Brassicaceae) i pochodzą pierwotnie z e wschodniej  i centralnej Azji , gdzie są w dniu dzisiejszym nadal spotykane. Pochodząca z Peru  nasturcja , należy do rodziny nasturcjowatych -  (Tropaeolaceae). Ze względu na podobieństwo kwiatów  z kapucą mnichów kapucynów  - jest znana pod nazwą pieprzycy kapucynowatej.

Rzeżucha to roślina wodna należąca do grupy warzyw liściastych. Ona może osiągać 50 cm . najchętnie rozpuszcza korzenie w zimnych strumieniach i jest znana  z tego, że szybko kiełkuje i już po paru dniach można ją zbierać. 

W kuchni  można używać  z jednej strony liście, z drugiej zamknięte  pąki  i niedojrzałe owoce  nasturcji  jako zastępcze dla kaparów ciernistych. Jednocześnie trzeba podkreślić, że nasturcja nie cieszy się taką popularnością w kuchni jak rzeżucha i rukiew wodna. Zapach rzeżuchy jest lekko pikantny. Jej smak  jest odświeżający  i lekko pieczący na języku , który szybko zanika. 

Jak większość roślin z rodziny krzyżowych (chrzan, Wasabi biały i czarna gorczyca) są zawarte w niej izotiocyjaniany odpowiedzialne za  jej wartość jako przyprawa. Izotiocyjaniany są bardzo  lotne  i bardzo wrażliwe na ciepło i wilgoć. Dlatego powinna być użyta rzeżucha tylko świeża  i nie poddawana nadmiernej gorączce. Najlepiej jest ją zbierać krótko przed spożyciem. Jeśli jest nadmiernie myta , staje się rozmiękła.Pozostaje dłużej w kuchni bez użycia  - wysycha bardzo szybko.

Wysoka zawartość witaminy C i witaminy B sprawia, że ​​rzeżucha  jest bardzo lubianą bombą witaminową. Poza tym zawiera niesamowicie dużo żelaza, wapnia i kwasu foliowego. Dlatego jest ona dokonałym naturalnym suplementem i pomaga w zwalczaniu zmączenia wiosennego.

Dzisiaj używamy rzeżuchę  do przyprawiania serów, twarożku  i innych past  , dla doprawienia sałatek  i ciepłych potraw. Ale jnajbardziej lubiany jest chleb z masłem lub smalcem  i na nim  posypana rzeżucha.

Szczególnie ładne i praktyczne  są uprawy rzeżuchy na własnym parapecie. Ponieważ ona rośnie praktycznie na każdej wilgotnej podstawie , jest bardzo łatwa w uprawie.

Do tego celu potrzeba:

nasiona rzeżuchy,
płytką miseczkę lub talerz
watę lub papier kuchenny,
wodę, światło i troszeczkę cierpliwości

I tak to się robi:

 • W płytkiej misce lub na talerzu proszę położyć watę lub papier kuchenny 
 • To dobrze zwilżyć zimną wodą.
 • Nasiona rzeżuchy bardzo starannie wypłukać w sitku  pod bieżącą wodą.  .
 • Nasiona rozmieścić równomiernie  na wacie lub papierze.
 • Umieścić naczynie w jasnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Optymalna temperatura wynosi pomiędzy 18 a 22 stopnie.
 • W pierwszych dniach, nasiona nie powinny wyschnąć,aby w następnych dniach nie przykleiły się do liści. 
 • Już pierwszego dnia  kiełkują  piersze roślinki.
 • Przynajmniej raz dziennie podlewać, ale nie zalewać wodą.
 • Po około 7 dniach  można ściąć pierwszy raz rzeżuchę.
 • Najwyższe dwa centymatry rośliny są ocinane i zużywane.
 • Jeśli nadal  podlewasz rzeżuchę, żyje ta roślina przez 3 - 4 dni.

Pflanzenfee oczarowuje Twój ogród i daje produkty najwyższej jakości  dookoła warzyw, owoców i ogrodu w całkowicie przystępnych cenach!