Rzeżucha - bomba witaminowa na parapecie okna

Ostra i pikantna była znana pieprzyca już starożytnym Rzymianom i Grekom, jako ulubiona przyprawa wielu potraw. Najbardziej znane trzy gatunki to: rzeżucha (Lepidium sativum L.), rukiew wodna (Nasturtium officinale L.) i nasturcja (Tropaeolum majus L.).. Aczkolwiek tylko dwie tych trzech roślin są, botanicznie , spokrewnione , jest ich użycie w w kuchni równoważne.

Pieprzyca siewna i rzeżucha należą do rodziny roślin krzyżowych (Brassicaceae) i pochodzą pierwotnie z e wschodniej i centralnej Azji , gdzie są w dniu dzisiejszym nadal spotykane. Pochodząca z Peru nasturcja , należy do rodziny nasturcjowatych - (Tropaeolaceae). Ze względu na podobieństwo kwiatów z kapucą mnichów kapucynów - jest znana pod nazwą pieprzycy kapucynowatej.

Rzeżucha to roślina wodna należąca do grupy warzyw liściastych. Ona może osiągać 50 cm . najchętnie rozpuszcza korzenie w zimnych strumieniach i jest znana z tego, że szybko kiełkuje i już po paru dniach można ją zbierać.

W kuchni można używać z jednej strony liście, z drugiej zamknięte pąki i niedojrzałe owoce nasturcji jako zastępcze dla kaparów ciernistych. Jednocześnie trzeba podkreślić, że nasturcja nie cieszy się taką popularnością w kuchni jak rzeżucha i rukiew wodna. Zapach rzeżuchy jest lekko pikantny. Jej smak jest odświeżający i lekko pieczący na języku , który szybko zanika.

Jak większość roślin z rodziny krzyżowych (chrzan, Wasabi biały i czarna gorczyca) są zawarte w niej izotiocyjaniany odpowiedzialne za jej wartość jako przyprawa. Izotiocyjaniany są bardzo lotne i bardzo wrażliwe na ciepło i wilgoć. Dlatego powinna być użyta rzeżucha tylko świeża i nie poddawana nadmiernej gorączce. Najlepiej jest ją zbierać krótko przed spożyciem. Jeśli jest nadmiernie myta , staje się rozmiękła.Pozostaje dłużej w kuchni bez użycia - wysycha bardzo szybko.

Wysoka zawartość witaminy C i witaminy B sprawia, że ​​rzeżucha jest bardzo lubianą bombą witaminową. Poza tym zawiera niesamowicie dużo żelaza, wapnia i kwasu foliowego. Dlatego jest ona dokonałym naturalnym suplementem i pomaga w zwalczaniu zmączenia wiosennego.

Dzisiaj używamy rzeżuchę do przyprawiania serów, twarożku i innych past , dla doprawienia sałatek i ciepłych potraw. Ale jnajbardziej lubiany jest chleb z masłem lub smalcem i na nim posypana rzeżucha.

Szczególnie ładne i praktyczne są uprawy rzeżuchy na własnym parapecie. Ponieważ ona rośnie praktycznie na każdej wilgotnej podstawie , jest bardzo łatwa w uprawie.

Do tego celu potrzeba:

nasiona rzeżuchy,
płytką miseczkę lub talerz
watę lub papier kuchenny,
wodę, światło i troszeczkę cierpliwości

I tak to się robi:

  • W płytkiej misce lub na talerzu proszę położyć watę lub papier kuchenny
  • To dobrze zwilżyć zimną wodą.
  • Nasiona rzeżuchy bardzo starannie wypłukać w sitku pod bieżącą wodą. .
  • Nasiona rozmieścić równomiernie na wacie lub papierze.
  • Umieścić naczynie w jasnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Optymalna temperatura wynosi pomiędzy 18 a 22 stopnie.
  • W pierwszych dniach, nasiona nie powinny wyschnąć,aby w następnych dniach nie przykleiły się do liści.
  • Już pierwszego dnia kiełkują piersze roślinki.
  • Przynajmniej raz dziennie podlewać, ale nie zalewać wodą.
  • Po około 7 dniach można ściąć pierwszy raz rzeżuchę.
  • Najwyższe dwa centymatry rośliny są ocinane i zużywane.
  • Jeśli nadal podlewasz rzeżuchę, żyje ta roślina przez 3 - 4 dni.

Pflanzenfee oczarowuje Twój ogród i daje produkty najwyższej jakości dookoła warzyw, owoców i ogrodu w całkowicie przystępnych cenach!