Maca - ta specjalna bulwa

 Od czasów , gdy prof. Hademar Bankohofer  razem z  dipl. ped.  Sherin Kraxner - Güssing , wprowadzili na rynek książkę  i ją zaprezentowali w Grazu/Styria/Austria, mówią wszyscy o Maca: " regularne spożywanie  może zwalczać skutecznie stress i negatywne objawy towarzyszące, ale również chroniczne przemęczenie . Maca pomaga osiągnąć nowe energie. Człowiek jest wydajniejszym. Maca robi Ciebie szczęśliwym . Kto ma stale zły humor , i kogo stale prześladują złe myśli , czuje się od razu lepiej po spożyciu Maca. Maca wypędza niechęci seksualne i przywraca pożądanie seksualne. Maca daje płodność. Kobiety, które już bardzo długo marzą o własnym dziecku zachodzą łatwiej w ciążę po spożywaniu Maca" - pisze on w tej książce.

Poza tym ma Maca  być pomocną przy powiększeniu gruczołu krokowego u mężczyzn ( nie rakowego) , przy obniżaniu ciśnienia krwi , zwalczaniu osteoporozy , przy dolegliwościach menstruacyjnych , obniżaniu poziomu trzyglicerydów i "złego" cholesterolu jak i ma pobudzać przyrost masy mięśniowej. ... I: przyjęta 20 minut wcześniej - podnosi wydajność  - nie ma się czemu dziwić, że połowa Europy " krzyczy"  za Macą. Rolnicy Andów cieszą się  - uprawa Maca rozwinęła się jako wspaniałe źródło nowych dochodów!.

Korzenie Maca  są również zwane "żeń - szeniem w Andach" i są spożywane przez tubylców Ameryki Połudbniowej o  setek lat w surowej postaci  lub jakoi proszek. W Peru  jest korzeń Maca uważany za eliksir życia  - za źródło młodości i energii . Ona rośnie na wysokości ponad 4000 metrów  nad poziomem morza  i przy wysokim promieniowaniu UV  i raczej trudnych warunkach atmosferycznych  oraz suchej glebie  staje się bardzo odporną rośliną . Dlatego zawiera on niespotykaną kombinację odżywek , które dla naszego ortganizmu są prawdziwym wzmacniaczem siły.

Korzeń Maca zawiera białka , żelazo , cynk , magnez , wapń , węglowodany , fosfor , cukier , skrobię, substancje mineralne i cały rząd  witamin . Ponadto,dochodzą jeszcze  różne drugorządowe surowce roślinne , zawarte w korzeniu .Przede wszystkim, są to glukozynolany. Także imidazolowe - alkaloidy (lepidiline), i amaidy i steroidy.

Efekt działania jest widoczny - zależnie od preparatu i stężenia suplementów diety - po około 10 dniach. Nie ma żadnych objawów ubocznych , przynajmniej nikt o nich nic nie publikował. Mimo silnej dawki energii możliwy jest zdrowy sen i budzisz się rano  całkowicie wypoczętym. Przyjmowanie za wysokich dawek naraz , nie jest godne polecenia , bo może prowadzić do nadpobudliwości. Również osoby z zaburzeniami funkcji tarczycy  nie powinny przyjmować Maca. Niestety nadal brak wielu badań naukowych o prawdziwym  działaniu i działaniach uboczych Maca.