Zdrowy i szczęśliwy ze sportem wytrzymałościowym.

Brak ruchu jest "chorobą" naszej cywilizacji . Mieszkańcy dużych miast chodzą pieszo najwyżej 1/2 kilometra dziennie. Z tego powodu dochodzi do wielu chorób cywilizacji , szczególnie choroby krążenia jak udar mózgu, zawał serca czy miażdżyca naczyń.

W przeciwieństwie do innych chorób, istnieje zasadnicza różnica. Przeciw tym chorobom możemy sami zadziałać.

Obok zdrowego odżywiania najlepszą profilaktyką jest sport wytrzymałościowy ! Ta forma sportu pobudza krążenie , wzmacnia mięsień sercowy , pozwala spadać ciśnieniu krwi i wartościom cukru oraz poprawia funkcje układu oddechowego. I nie tylko z tych powodów cieszy się sport wytrzymałościowy coraz większym zainteresowaniem. Ruch poprawia , udowodniono nastrój , redukuje stres , podnosi pewność siebie i ma ogólne dobroczynne działanie. On jest wspaniałym wyrównaniem dla codziennego dnia w pracy i daje szybko pozytywne wyniki.

Sport wytrzymałościowy, jest możliwością długotrwałego utrzymania sportowej wydajności , powstałe poprzez sport zmęczenie długo stłumić i ciało bardzo szybko po sporcie, regenerować. W tym przypadku mówimy o przebiegu ruchów, które się stale i długotrwale powtarzają .

Do sportów wytrzymałościowych należą: jogging, jazda rowerem, pływanie, nordic walking, jazda na rolkach, wspinaczka, wioślarstwo i łyżwiarstwo zimą, narciarstwo biegowe oraz trening na ergometrze. Tutaj mamy do czynienia z rodzajami sportów , które są określane jako popularne . To jest sport, który można uprawiać bez szczególnego wysiłku i kosztów. Najlepiej jest uprawiać różne rodzaje tych sportów , ponieważ zmiany dają więcej przyjemności przy uprawianiu i zapewniają lepszą sprawność fizyczną.

W przeciwieństwie do wielu innych sportów, pomaga sport wytrzymałościowy, poprzez powtórki większości ruchów i ciało zostaje w pełni trenowane. Konieczne jest zwrócenie uwagi, że tylko powolne ruchy przez dłuższy czas są do wykonania , aby całkowicie wykorzystać sprawność. Dla tych, którzy mają problemy ze sprawnością fizyczną jest często sport wytrzymałościowy rozwiązaniem dla poprawy własnego potencjału. Poza tym jest ten sport prawidłowy dla każdego wieku , kiedy z wiekem obniża się zdolność wytrzymałości.

Dobrze wytrenowany sportowiec wytrzymałościowy ma dobrze rozwiniętą muskulaturę szkieletową i odpowiednio wydajny system krążenia. Mięśnie otrzymują wystarczające ilości tlenu , masa tłuszczowa jest redukowana i masa mięśniowa - utrzymana lub nawet powiększona. W połączeniu z odpowiednim odżywianiem jest ten sport rodzajem recepty na odchudzanie.

Ponadto uszczęśliwia nas sport wytrzymałościowy. Nawet jeśli organizm uwalnia tzw. hormony szczęścia dopiero przy bardzo skrajnym obciążeniu , jak np. bieg maratonu , już samo uczucie być zmotywowanym do uprawiania sportu, zapewnia dobry nastrój. Znikające poduszeczki tłuszczu , wzmocnione mięśnie i zużyty stres , uwalniają uśmiech na naszych ustach i pomagają w kupnie nowego bikini czy spodenek kąpielowych.

Podczas ćwiczeń sportowych konieczne jest dostarczanie wystarczającyc ilości płynu przed, podczas i po sporcie, jak i odżywek mineralnych . Również faza regeneracji może być skracana poprzez dopasowane odżywianie.

W zależności od obciążenia, zostają zużyte rezerwy glikogenu i tłuszczu. Już przy niższym obciążeniu zostają zużyte rezerwy tłuszczowe, przy wyższym - rezerwy glikogenu . Jeden gram glikogenu łączy 2,7g wody i 19,5 mg potasu . To znaczy te składniki stoją do dyspozycji dla organizmu . Dlatego wypełnienie spichlerza glikogenu i dostarczenie wystarczających ilości płynu oraz potasu są tak istotne przy odżywianiu sportowym.

Stosunek składników odżywczych w sportach wytrzymałościowych powinien tak wyglądać :

  • 60% węglowodanów
  • 12-16% białka
  • 24-26% tłuszczu

Podczas intensywnego wysiłku ,można podwyższyć część węglowodanów do 80%. Przy dostarczaniu białka konieczne jest zwrócenie uwagi na ubogie w tłuszcz źródła pokarmu, w przeciwnym razie zawartość tłuszczu w żywności staje się zbyt wysoka.