Zdrowy i szczęśliwy ze sportem wytrzymałościowym.

Brak ruchu jest "chorobą" naszej cywilizacji . Mieszkańcy dużych mausdauersportiast  chodzą  pieszo najwyżej 1/2 kilometra dziennie. Z tego powodu dochodzi do wielu chorób cywilizacji , szczególnie choroby krążenia  jak udar mózgu, zawał serca czy  miażdżyca naczyń. 

W przeciwieństwie do innych chorób, istnieje zasadnicza różnica. Przeciw tym chorobom możemy sami zadziałać.

Obok zdrowego odżywiania  najlepszą profilaktyką jest sport wytrzymałościowy ! Ta forma sportu  pobudza krążenie , wzmacnia mięsień sercowy , pozwala spadać ciśnieniu krwi  i wartościom cukru  oraz poprawia funkcje układu oddechowego.  I nie tylko z tych powodów cieszy się sport wytrzymałościowy coraz większym zainteresowaniem. Ruch poprawia  , udowodniono nastrój , redukuje stres , podnosi pewność siebie  i ma ogólne  dobroczynne działanie.  On jest wspaniałym wyrównaniem  dla codziennego dnia w pracy i daje szybko pozytywne wyniki.

Sport wytrzymałościowy, jest możliwością  długotrwałego utrzymania sportowej wydajności , powstałe poprzez sport zmęczenie długo  stłumić  i ciało bardzo szybko po sporcie, regenerować. W tym przypadku mówimy o przebiegu  ruchów, które się stale  i długotrwale powtarzają .

Do sportów wytrzymałościowych należą: jogging, jazda rowerem, pływanie,   nordic walking, jazda na rolkach,  wspinaczka, wioślarstwo i łyżwiarstwo zimą, narciarstwo biegowe oraz trening  na ergometrze. Tutaj mamy do czynienia z rodzajami sportów , które są określane jako popularne . To jest sport, który można uprawiać bez szczególnego  wysiłku i kosztów. Najlepiej jest uprawiać różne rodzaje tych sportów , ponieważ zmiany  dają więcej przyjemności przy uprawianiu i zapewniają lepszą sprawność fizyczną.

W przeciwieństwie do wielu innych sportów, pomaga sport wytrzymałościowy, poprzez powtórki  większości ruchów i ciało zostaje  w pełni trenowane. Konieczne jest zwrócenie uwagi, że tylko  powolne ruchy  przez dłuższy czas  są do wykonania , aby całkowicie  wykorzystać sprawność. Dla tych, którzy mają problemy ze sprawnością fizyczną  jest często sport wytrzymałościowy rozwiązaniem dla poprawy własnego potencjału.  Poza tym jest ten sport prawidłowy dla każdego wieku , kiedy z wiekem obniża się zdolność  wytrzymałości.

Dobrze wytrenowany sportowiec wytrzymałościowy  ma dobrze rozwiniętą muskulaturę  szkieletową  i odpowiednio wydajny system krążenia. Mięśnie otrzymują wystarczające ilości tlenu , masa tłuszczowa jest redukowana   i masa mięśniowa  - utrzymana  lub nawet powiększona. W połączeniu z odpowiednim odżywianiem  jest ten sport rodzajem recepty na odchudzanie.

Ponadto uszczęśliwia nas sport wytrzymałościowy. Nawet jeśli organizm uwalnia tzw. hormony szczęścia dopiero  przy bardzo  skrajnym obciążeniu , jak np. bieg maratonu , już samo uczucie  być zmotywowanym do uprawiania sportu,  zapewnia dobry nastrój. Znikające poduszeczki tłuszczu , wzmocnione mięśnie  i zużyty stres , uwalniają uśmiech na naszych ustach   i  pomagają w kupnie nowego bikini czy spodenek kąpielowych.  

Podczas ćwiczeń sportowych konieczne jest dostarczanie wystarczającyc ilości płynu przed, podczas i po sporcie, jak i odżywek mineralnych . Również faza regeneracji może być skracana poprzez dopasowane odżywianie. 

W zależności od obciążenia, zostają zużyte rezerwy glikogenu i tłuszczu. Już przy niższym obciążeniu zostają zużyte rezerwy tłuszczowe, przy wyższym  - rezerwy glikogenu . Jeden gram glikogenu  łączy 2,7g wody i 19,5 mg potasu . To znaczy te składniki stoją do dyspozycji  dla organizmu . Dlatego wypełnienie spichlerza glikogenu i dostarczenie  wystarczających ilości płynu  oraz potasu są tak istotne  przy odżywianiu sportowym. 

Stosunek składników odżywczych w sportach wytrzymałościowych powinien tak  wyglądać :

  • 60% węglowodanów
  • 12-16% białka
  • 24-26% tłuszczu

Podczas intensywnego wysiłku ,można podwyższyć  część węglowodanów do 80%. Przy dostarczaniu białka konieczne jest zwrócenie uwagi  na ubogie w tłuszcz  źródła pokarmu, w przeciwnym razie zawartość tłuszczu w żywności staje się zbyt wysoka.