Magnez - ten konieczny do życia wszechstronny talent

Skurcze łydek są najbardziej znanym objawem  niedoborów magnezu, ale napewno nie jedynym.Od zmęczenia poprzez depresje aż do zapalenia - wszystko jest możliwe. W dniu dzisiejszym cierpi  coraz wiącej ludzi na niedobory magnezu, większość o tym nie wie. To jest rozwój za który są , między innymi, wspólnie odpowedzialne rolnictwo przemysłowe i nowoczesny styl życia zachodniego. 

Bez magnezu nie byłoby życia na Ziemi. On jest koniecznym zarówno dla ludzi jak i roślin . W ludzkim organiźmie  potrzebuje magnez każda pojedyńcza komórka , on zapewnia funkcjonowanie systemu nerwowego i ma wpływ na  wytrzymałość kości.

Dzienne zapotrzebowanie na magnez zależy od różnych czynników. Ono jest różnie wysokie zależnie od wieku, płci i wagi , przy czym polecane dzienne dawki mogą się bardzo różnić. Ogólnie polecana dawka dla osoby dorosłej  wynosi między 350mg a 1200mg. I tutaj są eksperci  niejednomyślni. Podwyższone zapotrzebowanie na magnez  powstaje podczas stresu , aktywności fizycznych lub poprzez nadmierne konsumowanie alkoholu , czarnej herbaty lub napojów bezalkoholowych (soft drinks).

Jednym z problemów jest , że organizm nie jest w stanie przyjąć całego magnezu , jaki otrzymuje z pożywieniem. Tylko około 1/3 zostaje wchłonięta w jelicie. Również porcjowanie odgrywa pewną rolę. Magnez musi zostać związany w organiźmie , aby mógł być zużytym. Jeśli organizm nie posiada wystarczającej ilości cząstek, nie może zostać magnez przyjęty. Dlatego jest lepiej parę razy w ciągu dnia dostarczać małe porcje magnezu . To zostało udowodnione. Przy przyjmowaniu dawki 360 mg , zostaje przyjęte około 18%, przy dawce 120mg jest około 35%.

Niestety,dochodzi coraz częściej do objawów niedoboru . To ma do czynienienia z przemysłowym rolnictwem. Gleby są zużyte i dlatego używa się ogromne ilości nawozów sztucznych , które nie zawierają magnezu . W połączeniu z przemysłowo produkowaną żywnością i niezrównoważonym odżywianiem dochodzi szybko do objawów niedoborów. 

W celu pokrycia dziennego zapotrzebowania na magnez, mamy parę możliwości. Ogólnie jest wystarczające zrównoważone odżywianie  ze świeżo przygotowanymi potrawami , aby zapobiegać objawom niedoboru . Bogate w magnez pożywienie  to np: pestki dyni, kakao, komosa ryżowa, rośliny strączkowe , orzechy, nasiona ( sezam, mak itp), warzywa, owoce , pieczywo gruboziarniste , płatki owsiane i szarłat.

Szczególnie w dzisiejszych czasach jest dla wielu ludzi prawie że niemożliwym odżywianie zrównoważone. W tych przypadkach mogą pomagać suplementy. W tej grupie mamy bardzo wiele możliwości . Jaki preparat jest najlepszym , musi każdy sam znaleźć. I tak istnieją preparaty magnezu  w połączeniu z organicznymi kwasami  ( sole magnezowe) jak  cytrynian lub glukonian. Ale również  preparaty mieszane  , w których zawarte są witaminy lub wapń.

Również odnośnie magnezu obowiązuje, co powiedział Paracelzus przed wieloma laty:  "dawka czyni truciznę" . Za wysoka dawka może być powodem niepożądanych objawów ubocznych ( zaburzenia rytmu serca, nudności, wymioty, biegunki, paraliż mięśni, spadek ciśnienia...). Dlatego konieczne jest przestrzeganie polecanej dawki.