Sport - jednyn prawdziwy środek przeciw starzeniu się

Anti - Aging środków jest wiele i tak zróżnicowane są ich obiecywane rezultaty w sloganach reklamowych . Ale jedynym środkiem, który naprawdę pomaga  i hamuje proces starzenia się, nie tylko wewnętrznie, jest sport. Z regularnym poruszaniem się można 10 lat, a nawet więcej  dodatkowo uzyskać. 

Że sport jest zdrowy, każdy wie. Ale jak naprawdę jest zdrowym, nie jest każdemu znane. Sport spowalnia proces starzenia się i nawet może jego , częściowo, odwrócić. W badaniach wykazano, że  80 - a nawet 90 - letnie osoby tylko korzystają ze sportu. Organizm może poprzez regularne ćwiczenia  się odmłodzić aż do 15 lat. 

To jest możliwe, bo każdy posiada dwa wieki: tzw. wiek chronologiczny i tzw. wiek biologiczny. Wiek chronologiczny oznacza okres czasu jaki człowiek spędza na ziemi od momentu urodzenia. Wiek biologiczny podaje stan  fizyczny organizmu i na ten można wpłynąć. 

Przepis  na skorygowanie wieku biologicznego w dół zawiera trzy składniki. Weź regularne ćwiczenia , wymieszaj je ze zdrowym odżywianiem i dodaj do tego porządną porcję spokoju. Spójrzmy dokładniej na każdy z tych składników:

  • Regularne ćwiczenia: jako optymalne jest dzisiaj uważane mieszanie  treningu wytrzymałościowego z  trenngiem siłowym . Trening wytrzymałościowy  służy podniesieniu wydajności procesów metabolicznych  w organiźmie. Trening siłowy  służy  wyrównaniu utraty masy mięśniowej z wiekiem. Najlepiej jest, jeśli 4 - 5 razy w tygodniu  coś robimy dla naszego ciała. Osoby sprawne fizycznie  mają niższe ryzyko nadwagi , cukrzycy i różnych chorób serca i krążenia. Dodatkowo chroni regularny ruch mózg  przed przedwczesnym starzeniem się. Jak widać trenujemy nie tylko  ciało , ale również zapewnia sport sprawność w głowie. j

  • Zdrowe odżywianie: odnośnie tego nie trzeba dużo mówić. Po prostu chodzi o zrównoważone odżywianie . Jadaj dużo owoców i warzyw i unikaj alkoholu i nikotyny . Również mięso powinno być jadane  z umiarem. Lepiej jadać 1-2 razy w tygodniu kawałek  mięsa o najwyższej jakości , aniżeli coś tańszego z supermarketu . Badania wykazały , że praktycznie nie ma różnicy, czy się jada mięso rzadko czy wcale się jego nie jada. Obydwie grupy doświadczalne wykazały, w przeciwieństwie do grupy , która jadała  mięso codziennie,  wyższe oczekiwanie żywotności.

  • Spokój:  tutaj mamy dwa poziomy. Po pierwsze  oznacza spokój " wypoczywanie" . Aczkolwiek sport jest tak dobrym  nie wolno trenować za dużo , bo wtedy zaczyna  się organizm buntować. Nie wolno przesadzać ze sportem  i dawać organizmowi regularne przerwy. Dlatego sportowcy hobbiści  nie powinni częściej trenować aniżeli 5 razy w tygodniu . Te dwa dni spokoju w tygodni służą  regeneracji organizmu . Po drugie - spokój ma też aspekt psychiczny : za dużo stresu  jest niesamowicie złym  dla ciała i praktycznie przyśpiesza jego starzenie się . Dobrą nowiną jest , że działanie stresu można odwrócić , jeśli pozwalasz sobie na dużo spokoju, odłączysz się od codziennych trosk i zapominasz o codziennym stresie. I to najlepiej tak często jak tylko możliwe.

Szczególnie od 50 lat jest to tak ważne. Około tego wieku traci organizm wiele energii i regeneracja komórek jest bardzo spowolniona. Dodatkowo dochodzi do skradającego się redukowania zdolności motorycznych i psychicznych. Najlepszym środkiem przeciwdziałającym jest sport . W zakresie sportu wytrzymałościowego  są rodzaje jak: wędrówki, jazda na rowerze , nording walking, narciarstwo biegowe  i szczególnie pływanie . Biegi nie mogą być polecane bez zastrzeżeń , ponieważ wiele osób w tym wieku ma kłopoty z kolanami . W tych przypadkach trzeba raczej z nich zrezygnować i wybierać inny rodzaj sportu.

Najważniejszym w tych rozmyślaniach jest, że to ma sprawiać przyjemność. Uprawiasz sport tylko , aby pozostać sprawnym fizycznie i psychicznie , nie będziesz tego długo utrzymywał. Sport jest stresującym i kiedyś przychodzi moment, kiedy  brak nam jest dalszej motywacji . Jeśli nie sprawia tobie uprawianie spoertu przyjemności , nie przejmuj się . Przy tym szerokim zakresie  różnych rodzajów sportu , jakie dzisiaj stoją do dyspozycji , jest dla każdego coś. Możliwe, że do tej pory nie znalazłeś prawidłowego sportu i jest pora na wypróbowanie czegoś nowego.