Znowu zjadłeś coś niewłaściwego?

Znowu zjadłeś coś niewłaściwego?

Większość ludzi wie, co należy jeść, a czego nie,  jakie pokarmy są dla nich dobre i jakie złe. I przy tym nie ma samej w sobie klasyfikacji  dla pożywienia. To jest zależne od tego, co się z pokarmem robi . Istnieją tylko dobre i złe zwyczaje odżywiania . I te można zmienić. 

Czy  próbowałeś już raz objąć drzewo i je wyrwać z korzeniami? Nie? A dlaczego nie? , Może dlatego, że jest to za trudne , prawie że niemożliwe? No, to dlaczego próbujesz zmienić Twoje nawyki odżywiania prawie z dnia na dzień? Tak jak drzewo , są nawyki odżywiania  mocno zakorzenione. Ty nie możesz ich po prostu wyrywać , ale możesz ich zakorzenienie tak osłabić , że drzewo zmarnieje.

Aby tego dokonać zaczynamy powoli . To jest o wiele łatwiejszym , zmiany wprowadzać krok po kroku. Ale najpierw trzeba wiedzieć , gdzie siedzi potencjał dla zmian. Przez trzy dni można zapisywać , czym się w tych dniach odżywiamy. Przy analizowaniu tych notatek znajdziesz szybko , co można zmienić. Wybierasz jedny zły nawyk i już zaczynasz jego powoli zmieniać. Jadasz np. za mało owoców , zaczniesz z tym, że kadego dnia jesz jeden owoc więcej. To ciągniesz tak długo , aż nowy nawyk przechodzi do krwi i kości. Teraz możesz poświęcić się następnemu nawykowi  i jego zastąpić. 

Poniżej kilka wskazówek, z którymi możesz zaczynać:

  • Owoców i warzywa:  co najmniej pięć razy dziennie powinny być jadane owoce i warzywa.To jest nie tylko niesamowicie zdrowe , ale nigdy się nie znudzi , bo mamy tyle różnych gatunków owoców. 
  • Jedz zróżnicowanie: organizm potrzebuje, aby zachować zdrowie, około 40 różnych składników odżywczych. Nie ma żadnej żywności,która by zawierała ich tą ilość. Dlatego jest tak istotną równowaga i różnorodność. Jadaj różne pokarmy  i staraj się zachować wagę. Jadłeś coś tłustszego w obiad , powinno być mniej tłuszczu wieczorem itd.
  • Jedz regularnie: gdy  pominiesz jeden posiłek, może to doprowadzić do niekontrolowanego uczucia głodu. Dzięki małym przekąskom (jabłko , banan itd) można zahamować dodatkowo to uczucie. .
  • Jadaj kolację wcześnie:między kolacją a pójściem spać powinna być przerwa z conajmniej 4 godzin. W ten spsób nie jest zakłócana regeneracja organizmu przez proces trawienia. Nie jadasz na kolację węglowodanów, przestawia organizm merabolizm  i zużywa podczas snu  nadmiary tłuszczu.
  • Pij dużo: co najmniej 1,5 litra dziennie, zależnie od wysiłku fizycznego lub temperatury zewnętrznej.
  • Ppruszaj się częściej: tutaj nie chodzi głównie o sport, ale o ruch ogólnie, Nowoczesny człowiek tego raczej nie robi. No to następnym razem idziemy po schodach, a nie jedziemy windą, nawet jeśli musimy na ósme piętro i w przerwie obiadowej idziemy na spacer.
  • Nawiasem mówiąc, nie ma sensu  pożegnać się z niektórymi pokarmami  i żywnością . W ten sposób  dręczymy się sami. Co przeszkadza jeśli np.  pozwolimy sobie 1x w tygodniu na dużą porcję lodów? No widzisz - nic! Bo nie jest tak ważne co się rzadko robi, ale jest ważniejsze  co robisz codziennie. Umiar i cel  to jest dewiza na długotrwały sukces.